FT: Trump gyors orosz-ukrán béketárgyalásokat akar győzelme esetén – tudatta az EU vezetőivel Orbán Viktor

Esély a békére? A Financial Times szerint Orbán levélben értesítette az EU-s vezetőket, hogy Trump pontot akar tenni az ukrajnai háború végére •  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Esély a békére? A Financial Times szerint Orbán levélben értesítette az EU-s vezetőket, hogy Trump pontot akar tenni az ukrajnai háború végére

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Donald Trump gyorsan béketárgyalásokat fog kezdeményezni Oroszország és Ukrajna között, ha megnyeri a novemberi amerikai elnökválasztást, és erre vonatkozóan „megalapozott terveket” dolgozott ki – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Financial Times (FT) szerint az európai vezetőknek írt levelében, miután magánbeszélgetést folytatott a republikánus jelölttel.

Krónika

2024. július 16., 16:312024. július 16., 16:31

2024. július 16., 16:352024. július 16., 16:35

Ez a kilátás azt jelenti, hogy az EU-nak újra helyre kellene állítania a közvetlen diplomáciai kapcsolatot Oroszországgal, és „magas szintű” tárgyalásokat kellene kezdenie Kínával az ukrajnai háború békés megoldása érdekében – írta az FT szerint a magyar miniszterelnök az uniós vezetőknek címzett bizalmas levelében, amelyet a moszkvai és pekingi konzultációkat követően írt.

„A választások előtt nem várhatunk tőle (Trumptól) semmilyen békekezdeményezést. Azt azonban biztosan állíthatom, hogy választási győzelme után nem fog várni a beiktatásáig, hanem azonnal kész lesz békeközvetítőként fellépni” – írta Orbán Viktor Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének és más uniós vezetőknek küldött levelében. „Részletes és megalapozott tervei vannak erre vonatkozóan” – tette hozzá a magyar kományfő.

Orbán Viktor szerint ez azt jelenti, hogy

az EU-nak elébe kell mennie az amerikai politika változásának, és vagy fel kell vállalnia az azonnali tárgyalások szükségességét Oroszország és Ukrajna között, vagy nagyobb felelősséget kell vállalnia Ukrajna védelmi finanszírozásáért.

„Több mint meggyőződésem, hogy Trump elnök valószínűsíthető győzelme esetén az USA és az EU közötti pénzügyi terhek aránya jelentősen eltolódik az EU javára az Ukrajna pénzügyi támogatását illetően” – figyelmeztetett levelében Orbán Viktor.

korábban írtuk

„Ő meg fogja oldani”. Donald Trumppal tárgyalt Orbán Viktor békemissziója következő állomásaként
„Ő meg fogja oldani”. Donald Trumppal tárgyalt Orbán Viktor békemissziója következő állomásaként

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök este – békemissziója következő állomásaként – tárgyalást folytatott Donald Trumppal, az Egyesült Államok korábbi elnökével – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

„Európai stratégiánk a transzatlanti egység nevében az amerikai háborúpárti politikát másolta” – írta Orbán Viktor. „Eddig nem volt szuverén és független európai stratégiánk, politikai cselekvési tervünk. Javaslom, hogy vitassuk meg, hogy ésszerű-e ennek a politikának a folytatása a jövőben” – közölte Orbán az európai vezetőknek a levélben.

A magyar kormányfő a levélben arról is írt, hogy

a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott közelmúltbeli megbeszélései alapján „általános megfigyelés”, hogy „a közeljövőben a katonai konfliktus intenzitása radikálisan fokozódni fog”.

Orbán hivatala nem kívánt nyilatkozni a Financial Times megkeresésére. Trump kampánycsapata a maga részéről még nem válaszolt a megkeresésre.

J. D. Vance ohiói republikánus szenátor – akit Trump hétfőn nevezett meg alelnök-jelöltjeként – az FT-ben megjelent februári véleménycikkében

felszólította Európát, hogy vállaljon nagyobb szerepet Ukrajna támogatásában.

Az uniós vezetőknek azt üzente: „Erős erkölcsi és racionális alapokon nyugvó lehetőséget találhatunk arra, hogy új fejezetet kezdjünk politikánkban… és erőfeszítéseket tegyünk a feszültségek csökkentésére és/vagy az ideiglenes tűzszünet feltételeinek megteremtésére és/vagy a béketárgyalások megkezdésére”.

Orbán Viktor leírása Trump ukrajnai béketervéről egybeesik egy, a konfliktusról szóló politikai dokumentummal, amelyet a volt elnök két szövetségese írt, akik várhatóan vezető nemzetbiztonsági pozíciókat fognak betölteni a kormányában, ha novemberben megnyeri az amerikai választásokat. A Keith Kellogg és Fred Fleitz, az America First Policy Institute munkatársai által kidolgozott terv azt javasolja, hogy az Egyesült Államok továbbra is erősítse Ukrajna védelmét, de a jövőbeni katonai segélyezéshez Kijevnek béketárgyalásokat kellene folytatnia Oroszországgal – jegyzi meg az FT.

Uniós szóvivő: a biztosi kollégium nem látogat Magyarországra
Az Európai Bizottság tagjaiból álló biztosi kollégium nem látogat Magyarországra – jelentette be az uniós bizottság vezető szóvivője az X-en hétfőn. Eric Mamer üzenetében közölte, az Európai Unió Tanácsa féléves magyar elnöksége kezdete „közelmúltbeli fejleményeinek” fényében Ursula von der Leyen elnök úgy határozott, hogy az Európai Bizottság vezető köztisztviselői szinten képviselteti magát az uniós tanács informális ülésein. „A kollégium elnökségi látogatására nem kerül sor” – tette hozzá a szóvivő.
Az említett „közelmúltbeli fejlemények” alatt természetesen Orbán Viktor Kijevben, Moszkvában, Pekingben és Donald Trump floridai rezidenciáján tett látogatások értendők, amelyek a hivatalos meghatározás szerint a magyar kormányfő békemissziójának részét képezik. Azt ugyanakkor maga Orbán Viktor is jelezte: a látogatásokat nem az EU soros elnökeként teszi, arra ugyanis nincs felhatalmazása.
Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke hétfőn ugyancsak az X-en közölte: az Európai Bizottság bejelentette, hogy bojkottálni fogja a magyar EU-elnökséget, ami egyértelműen Ursula von der Leyen bizottsági elnök választási kampányának része. Hozzászoktunk már, hogy különösen Magyarország ellen használja az uniós intézményeket politikai zsarolásra és nyomásgyakorlásra – tette hozzá. Ez elfogadhatatlan, és szembemegy az európai együttműködés lényegével – hangsúlyozta Gál Kinga.
Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint a háborúpárti brüsszeli elit a békemisszió miatt állna bosszút Magyarországon, bojkottálják a magyar uniós elnökséget.
Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő a Facebookon hétfőn közzétett bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy hiányoznak a szavazatok az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen csütörtökön esedékes újraválasztásához, „rezeg a léc”, ezért az elnök már „minden mindegy alapon” kampányol.
A fideszes képviselő úgy véli, hogy „Ursula von der Leyen egyszerre két lovon is fordítva ül”, és nem használhatja fel saját politikai hasznára egy uniós intézmény, az Európai Bizottság működtetését.
„Ha valami, hát ez biztosan ellentétes az uniós szerződésekkel” – szögezte le.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Von der Leyen által meghirdetett – személyes kampánycéljait szolgáló bojkott – valójában nem is a soros elnökségi feladatokat ellátó tagállamot bünteti, hanem mind a 27 szuverén tagállam tanácsi képviselőivel szemben elfogadhatatlan magatartás, „az európai együttműködés nettó szétverése”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 23., szombat

A román külügyminisztérium üdvözölte, hogy Kína átmenetileg törölte a vízumkötelezettséget

Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.

A román külügyminisztérium üdvözölte, hogy Kína átmenetileg törölte a vízumkötelezettséget
2024. november 23., szombat

Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között

Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.

Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között
2024. november 23., szombat

Romániai elnökválasztás: meghaladta a százezret a külföldi szavazók száma (FRISSÍTVE)

Szombaton 15 óráig több mint 104 ezer választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Romániai elnökválasztás: meghaladta a százezret a külföldi szavazók száma (FRISSÍTVE)
2024. november 23., szombat

Magyar származású szakértőt jelölt Donald Trump elnöki tanácsadónak

A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.

Magyar származású szakértőt jelölt Donald Trump elnöki tanácsadónak
2024. november 22., péntek

Elnökválasztás: jóval alacsonyabb a részvétel a külföldi rajton, mint öt évvel ezelőtt

Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.

Elnökválasztás: jóval alacsonyabb a részvétel a külföldi rajton, mint öt évvel ezelőtt
2024. november 22., péntek

Donald Trump sikere is hozzájárult, hogy Biden engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú rakéták használatát Oroszország ellen

Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.

Donald Trump sikere is hozzájárult, hogy Biden engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú rakéták használatát Oroszország ellen
2024. november 22., péntek

Uniós biztos: „reális célkitűzés” Románia és Bulgária januári schengeni csatlakozása

Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.

Uniós biztos: „reális célkitűzés” Románia és Bulgária januári schengeni csatlakozása
2024. november 22., péntek

Irán új urándúsító centrifugákat helyezett üzembe

Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.

Irán új urándúsító centrifugákat helyezett üzembe
2024. november 22., péntek

Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen

Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.

Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen
2024. november 22., péntek

Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával

Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.

Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával