Jogi vita. A máltai főügyész szerint a bíróság jogtalanul döntött Pál herceg kiadatásának megtagadása mellett
Fotó: Wikipédia/Flickr
Fellebbezést nyújtott be a máltai legfőbb ügyész a szökésben lévő román herceg, Paul Lambrino kiadatásának elutasításáról szóló döntés ellen, mivel megalapozatlannak tartja azt.
2024. május 27., 10:312024. május 27., 10:31
2024. május 27., 10:342024. május 27., 10:34
A máltai főügyész hangsúlyozta, hogy nem nyújtottak be olyan bizonyítékot, amely valós és komoly kockázatot mutatna arra vonatkozóan, hogy sérülnének a herceg alapvető jogai – számol be a Times of Malta.
A főügyész még csütörtökön nyújtotta be a fellebbezést, miután – mint arról beszámoltunk – egy máltai bíróság május 20-án elutasította Románia kiadatási kérelmét, mert a bíró úgy ítélte meg, hogy fennáll a valós kockázata annak, hogy Paul Lambrino alapvető jogai sérülnének.
Az ügyésznek három napja volt arra, hogy fellebbezzen a döntés ellen. Ez idő alatt a herceg előzetes letartóztatásban volt.
A főügyész azzal érvelt, hogy a kiadatási eljárásnak helyt adó bíróságnak nincs hatásköre arra, hogy döntsön Pál herceg alapvető jogainak állítólagos megsértéséről. A bíróság részletes tájékoztatást kért a román hatóságoktól a romániai börtönökben uralkodó körülményekről, és garanciát kért arra, hogy a hercegnek nem kell embertelen és megalázó bánásmóddal szembesülnie.
A főügyész szerint ebben a kérdésben csak a polgári bíróság első tanácsa hozhat döntést az alkotmány értelmében. Egy ilyen határozat ugyanis különleges elemzést igényel az illetékes bíróság részéről, tekintettel a kiadatás megtagadásának „különleges és technikai” jellegére.
– érvelt a főügyész.
Az ügyészség azonban nem javasolta a jogsérelmekre vonatkozó állítások figyelmen kívül hagyását, és nem ellenezte a bíróság kérését, hogy a román hatóságoktól további tájékoztatást kérjenek a börtönkörülményekről, és a herceg jogainak védelmére vonatkozó garanciát igényeljenek.
Az ügyészség ugyanakkor azzal érvel, hogy a kiadatási kérelmet a Pál herceg ügyvédjei által szolgáltatott információk alapján utasították el, és hogy ezek az információk nem erősítették meg, hogy a herceg személyesen ilyen jogsérelmet szenvedne el, ha visszakerülne Romániába.
– állítja a főügyész, aki a bíróságtól a határozat hatályon kívül helyezését és Paul Lambrino kiadatásának elrendelését kéri.
Nem hagyja annyiban Románia, hogy az illetékes máltai bíróság elutasította a Romániában korrupció miatt szabadságvesztésre ítélt Pál herceg kiadatását.
A máltai bíróság döntését, miszerint elutasítják Pál herceg kiadatási kérelmét, több okra, többek között emberi jogi aggályokra és fogva tartási körülményekre alapozva hozták meg. A bíróság aggodalmát fejezte ki Paul Lambrino alapvető jogainak tiszteletben tartásával kapcsolatban, tekintettel életkorára és státuszára. Hangsúlyozta továbbá a megkülönböztetés elkerülésének szükségességét, többek között Románia monarchikus múltjához fűződő kapcsolatával összefüggésben.
Mint arról beszámoltunk,
Pál herceg három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott egy romániai korrupciós ügyben, amelynek vádlottjai lefizették a visszaszolgáltatási hatóság tagjait. Az ügy kiindulópontja a 75 éves Pál herceg, aki a román királyi család tagjaként követelte vissza Bukarest határában a kommunizmus idején elkobzott băneasai királyi farmot (növénytani kutatóállomást) és a snagovi erdő egy részét. A terület a román főváros északi részén fekszik, amely a legértékesebbnek számít az ingatlanpiacon.
A herceg jogtalanul követelte vissza az ingatlanokat, visszaszolgáltatási kérelmére négy éven át nem kapott választ. Ekkor felbérelte Remus Truicát, Adrian Năstase volt szociáldemokrata miniszterelnök tanácsadóját, hogy „intézkedjen”. Utóbbi bevonta Tal Silberstein és Benyamin Steinmetz izraeli üzletembereket, akik
A vádirat szerint mindez 2006 és 2013 között történt. A 2020 decemberében hozott bírósági döntés – mellyel Truicát hét év szabadságvesztésre ítélték, a két izraeli üzletember 5–5 év börtönbüntetést kapott – érvénytelenítette a visszaszolgáltatást, és visszahelyezte a román állam tulajdonába az ingatlanokat. A három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapó Pál herceget nem találta otthon a rendőrség, akkori értesülések szerint Portugáliába szökött. A hatóságok másfél évvel később bukkantak a nyomára Párizsban.
„A franciaországi elsőfokú bíróság a román bíróság törvénytelen összetételére hivatkozva utasította el az átadást. Pontosabban arra, hogy az egyik bíró nem tette le a hivatali esküt, amikor beiktatták” – mondta akkor Alina Gorghiu igazságügyi miniszter, aki azóta jelezte, hogy a román illetékes igazságügyi szervek panasszal fordultak a francia igazságügyhöz, illetve az EU bíróságától is kérik a kiadatási eljárásra vonatkozó jogszabályok tisztázását és egyértelművé tételét.
Pál herceg a kiadatás elutasítása nyomán szabadon mozoghatott, ennek nyomán április végén Máltára utazott, ahol a román és a máltai rendőrség közötti együttműködés nyomán, egy üdülőben vették őrizetbe a szigetország rendőrei.
A román rendőrségtől kapott információk alapján sikerült elfogniuk a máltai hatóságoknak a nemzetközi körözés alatt álló Pál herceget – jelentette be hétfőn Benone Matei, a román rendőrség vezetője.
A beszámolók szerint egy luxusüdülőben vették őrizetbe, ahol a Máltai Lovagrend tartotta rendezvényét, amelyen az előzetes ígéretek szerint őt is lovaggá ütötték volna.
Erre nem került sor, hiszen a román rendőrség előzetes információk alapján tudott az érkezéséről, és értesítette a máltai rendőri szerveket, amelyek aztán elfogták Pált.
Ügyvédje, Jason Azzopardi utólag felrótta, hogy védencét az őrizetbe vétellel „Európa minden szegletéből érkezett tisztségviselők előtt alázták meg”.
A herceg kíséretének tagjai a Gândul hírportálnak azt mondták, Pál azért vállalta be, hogy Franciaországból Máltára utazzon, mert biztosítékot kapott arra, hogy szavatolják a biztonságát.
A jelek szerint azonban az egész a román hatóságok közreműködésével felállított csapda volt.
Elítélte az Egyesült Államok „destabilizáló jelenlétét” a Közel-Keleten hétfőn Irán azt követően, hogy Washington bejelentette, B-52-es stratégiai bombázókat telepít a térségbe Izrael védelmére.
A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 44 százalékkal győzelmet aratna egy most vasárnapi országgyűlési választáson, míg a Tisza Párt 35 százalékot érne el.
Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalo més szabadságharc leverésének évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Kitört a Laki-laki vulkán Indonézia keleti részében vasárnap éjjel, a természeti katasztrófának tíz halálos áldozata van, és a térségben több települést ki kellett üríteni – közölte az indonéz vulkanológiai központ (PVMBG) szóvivője.
Az izraeli hadsereg (IDF) megölte a Hezbollah libanoni síita milícia egyik körzeti parancsnokát, a milícia Radván nevű kommandós egységének parancsnokát és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik emberét.
Az ukrán csapatok Oroszország egyik „legerősebb” offenzívájával néznek szembe Moszkva teljes körű háborújának kezdete óta – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.
Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
szóljon hozzá!