Nagyon kell. A bukaresti illetékesek minden követ megmozgatnak, hogy Málta adja ki a szökevény herceget
Fotó: Wikipédia/Flickr
Nem hagyja annyiban Románia, hogy az illetékes máltai bíróság elutasította a Romániában korrupció miatt szabadságvesztésre ítélt Pál herceg kiadatását.
2024. május 21., 11:002024. május 21., 11:00
A szigetország bírósága hétfőn utasította el Románia kérelmét a 2024. szökésben lévő román herceg kiadatására.
A máltai bírák a meghallgatások során arra a következtetésre jutottak, hogy fennáll a „valós veszélye” annak, hogy Paul Lambrino alapvető jogai sérülnek, ha kiadják, hogy Romániában töltse le börtönbüntetését, ezért elutasították a kérést, hogy adják át Romániának.
A döntés ellen 3 napon belül lehet fellebbezni, és
„A román állam minden jogi eszközt felhasznál, hogy minden szökevényt visszahozzon az országba. Ebből az alkalomból meg kell említenem a legújabb lépést ebbe az irányba. A brassói táblabíróságon dolgozó kollégáim az Európai Unió Bírósága elé terjesztették az ügyet, hogy az döntsön több előzetes kérdésben. Alapvetően arról, hogy
Az EUB ítélkezési gyakorlata szerint a bíróságok csak kivételes körülmények között tagadhatják meg az európai elfogatóparancs végrehajtását. Az EJEB például elítélte Belgiumot, miután az megtagadta az európai elfogatóparancs végrehajtását (Castano kontra Belgium)” – mondta Alina Gorghiu.
A román rendőrségtől kapott információk alapján sikerült elfogniuk a máltai hatóságoknak a nemzetközi körözés alatt álló Pál herceget – jelentette be hétfőn Benone Matei, a román rendőrség vezetője.
Pál máltai ügyvédje, Jason Azzopardi emlékeztetett, hogy a francia bíróságok elutasítottak egy hasonló kiadatási kérelmet, ami arra utal, hogy
„Röviden: ha egy román szökevényt X államban megtalálnak, és elindítjuk a kiadatási eljárást, a román államnak lehetőséget kell kapnia arra, hogy képviselőt küldjön, aki közvetlenül fogalmazhat meg kéréseket, javasolhat bizonyítékokat, gyakorolhat jogorvoslatokat. Hogy kifejtse a román állam álláspontját. (…) A mi szempontunkból az uniós jogszabályokat nem megfelelően alkalmazzák, és ezt a véleményünket minden lehetséges érvvel együtt fogjuk kifejteni az EUB bírái előtt” – tette hozzá Gorghiu.
Mint arról beszámoltunk,
Pál herceg három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott egy romániai korrupciós ügyben, amelynek vádlottjai lefizették a visszaszolgáltatási hatóság tagjait. Az ügy kiindulópontja a 75 éves Pál herceg, aki a román királyi család tagjaként követelte vissza Bukarest határában a kommunizmus idején elkobzott băneasai királyi farmot (növénytani kutatóállomást) és a snagovi erdő egy részét. A terület a román főváros északi részén fekszik, amely a legértékesebbnek számít az ingatlanpiacon.
Ekkor felbérelte Remus Truicát, Adrian Năstase volt szociáldemokrata miniszterelnök tanácsadóját, hogy „intézkedjen”.
Utóbbi bevonta Tal Silberstein és Benyamin Steinmetz izraeli üzletembereket, akik kenőpénzt fizettek a román restitúciós hatóság tagjainak, hogy Pál javára döntsenek. A herceg cserébe a visszakövetelt ingatlanok értékének 50–80 százalékát fizette ki nekik. Pál megkapta az ingatlanokat, amivel több mint 145 millió eurós kárt okoztak a román államnak. A vádirat szerint mindez 2006 és 2013 között történt. A 2020 decemberében hozott bírósági döntés – mellyel Truicát hét év szabadságvesztésre ítélték, a két izraeli üzletember 5–5 év börtönbüntetést kapott –
Nem adja ki Franciaország Romániának a korrupció miatt elítélt Pál herceget: a francia igazságszolgáltatás jogerősen elutasította a szökevény kiadatását – erősítette meg Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.
A három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapó Pál herceget nem találta otthon a rendőrség, akkori értesülések szerint Portugáliába szökött. A hatóságok másfél évvel később bukkantak a nyomára Párizsban.
„A franciaországi elsőfokú bíróság a román bíróság törvénytelen összetételére hivatkozva utasította el az átadást. Pontosabban arra, hogy az egyik bíró nem tette le a hivatali esküt, amikor beiktatták” – mondta akkor Alina Gorghiu.
„Az ügyész fellebbezett az ügyben, de a fellebbezési határidőn belül nem indokolta meg a fellebbezését, így azt elutasították, és az alapfokú bíróság ítélete jogerőre emelkedett. A francia igazságügyi minisztériumnál is panaszt tettünk. Továbbítottam a román hatóságok megdöbbenését, és kértem őket, hogy találjanak megoldást. Megkértem francia kollégámat is, hogy az illetékes szervekkel ellenőriztesse az emberi és eljárási hibákat ebben az ügyben” – mondta Alina Gorghiu.
A herceget a Máltai Lovagrend tagjává való fogadás ígéretével csalták lépre.
A beszámolók szerint egy luxusüdülőben vették őrizetbe, ahol a Máltai Lovagrend tartotta rendezvényét, amelyen az előzetes ígéretek szerint őt is lovaggá ütötték volna.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!