Eltökélt. Robert Fico leszögezte: az ukrán elnök egyoldalú döntésének csendes elfogadása irracionális és helytelen lenne
Fotó: Robert Fico/Facebook
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyoldalú döntése az orosz gáz tranzitjának leállításáról sok tízmilliárd eurós veszteséget okoz az Európai Uniónak (EU), annak „csendes” elfogadása helytelen, s feszültségekhez és válaszintézkedésekhez vezet majd – szögezte le Robert Fico szlovák miniszterelnök az EU központi intézményeinek vezetőihez címzett vasárnap esti nyílt levelében.
2024. december 30., 11:012024. december 30., 11:01
Fico az Európai Tanács elnökéhez és az Európai Bizottság (EB) elnökéhez címzett levelében az ukrán elnök egyoldalú döntésének az EU-ra gyakorolt negatív hatásait részletezte, arra szólítva fel az uniós vezetőket, hogy sürgetően szánjanak rendkívüli figyelmet a döntés miatt előállt példátlan helyzetnek.
A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség által teljes terjedelmében is megjelentetett levélben Robert Fico a döntés egyoldalúságát hangsúlyozta, kiemelve:
az EB idén decemberben a szlovák miniszterelnök-helyettesnek is eljuttatott levelében egyértelműen megállapította, hogy
Az ukrán elnök döntésével kapcsolatban Fico rámutatott: ukrán partnereinek a szlovák fél ajánlatot tett nem orosz gáz szállítását előirányozva is, de Volodimir Zelenszkij ezt is elutasította.
A szlovák miniszterelnök a szlovák gázműveknek (SPP) a pozsonyi kormány által kikért hatástanulmányára hivatkozva azt írta: az ukrán gáztranzit leállítása 10-12 euróval emeli a gáz megawattórára számolt árát az irányadó holland és német tőzsdéken.
Éles vita alakult ki Volodimir Jelenszkij és Robert Fico között, miután Szlovákia miniszterelnöke megtorló intézkedéseket vezetne be Ukrajnával szemben arra válaszul, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést.
Ez, számításaik szerint, az uniós tagországok számára közvetlen módon 40-50 milliárd eurós többletkiadást jelent majd éves szinten, az elektromos áram árára gyakorolt másodlagos hatásként pedig további 60-70 milliárd eurót.
Megjegyezte:
Robert Fico a levelében kiemelte: nem ismert számára, hogy az Európai Bizottságnak az üggyel kapcsolatban eddig tanúsított „felületes” hozzáállása a vonatkozó elemzések elvégzésének hiányából vagy abból ered, hogy az ügyről csak ideológiai szempontok mentén döntöttek, de az biztos – húzta alá – hogy
A szlovák kormányfő leszögezte: az ukrán elnök egyoldalú döntésének csendes elfogadása irracionális és helytelen lenne, s az feszültséghez és válaszintézkedésekhez vezet majd.
Hozzátette: meggyőződése, hogy az EU teljes lakosságának az az érdeke, hogy Ukrajna európai támogatására racionálisan és nem pedig önpusztító és az EU-t rendkívül megkárosító gesztusok formájában kerüljön sor.
Eközben
Egy televíziós interjúban Kalinak azt állította, hogy Szlovákia számára elsődleges az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások.
Bár kijelentette, hogy Oroszország tagadhatatlanul agresszor a konfliktusban, és megsértette a nemzetközi jogot, a háború utáni stabilitás fontosabb, mint a pontos határok.
– mondta. „Fontos, hogy mindenekelőtt az emberek ne haljanak meg többé” – tette hozzá.
Robert Fico szlovák miniszterelnök vezetése alatt Szlovákia éles külpolitikai fordulatot vett, leállította a Szlovák Fegyveres Erők készleteiből Ukrajnának szánt katonai szállítások teljesítését, és békepártibb retorikát fogadott el.
Fico nemrég azt is bejelentette, hogy elfogadta a Kreml meghívását a jövő májusi moszkvai győzelem napi ünnepségekre.
Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.
A romániai hatóságok aláírták a keretmegállapodást rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére az izraeli Rafael Advanced Defense Systems céggel – közölte hétfőn a védelmi minisztérium.
Az ukrán és az orosz delegáció közötti közvetlen tárgyalások harmadik fordulójára július 23-án kerül sor Isztambulban – közölte Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn este tartott beszédében.
Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával, különösen mivel Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A „kollektív Nyugat” az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát – jelentette ki Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek vasárnap adott interjújában.
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
Legalább 67 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg, miközben vasárnap Gáza északi részén az ENSZ segélyautóira vártak.
A Mediazona orosz független médiaorgánum a BBC orosz szolgálatával együttműködve 119 154 Ukrajnában elesett orosz katona személyazonosságát erősítette meg.
Új evakuálási parancsot adott ki az izraeli hadsereg vasárnap reggel a Gázai övezet középső részén, a palesztin Hamász terrorszervezet fogáságban lévő túszok családjai azonban aggódnak, mert a rabokat ott őrizhetik.
szóljon hozzá!