Donald Trump megválasztott amerikai elnök és felesége, Melania megtekinti a tűzijátékot Trump golfklubjában a tiszteletükre rendezett ünnepségen
Fotó: Videófelvétel
Az elmúlt hetek átlagában Donald Trump hatalomváltás idején végzett munkájának elfogadottsága 52 százalék, míg 41 százalék utasítja el az elnökválasztás óta mutatott teljesítményét – derül ki a január első két hetében készült és szombatig megjelent amerikai országos közvélemény-kutatásokból. A meghatározó többség támogatja Donald Trump már bejelentett tervei közül az illegálisan az országban tartózkodók elleni fellépést.
2025. január 19., 20:402025. január 19., 20:40
2025. január 19., 20:432025. január 19., 20:43
A republikánus politikust hétfőn iktatják be az elnöki hivatalba, ezzel az Egyesült Államok 47. elnöke lesz. Donald Trump már megérkezett Washingtonba, előtte szombat este tűzijátékkal ünnepelték a visszatérését a Virginia állambeli Sterlingben. Trump 2017-es hivatalba lépése előtt az akkori leendő államfő tevékenységének elfogadottsága csupán 37 százalékon állt, miközben 54 százalék elutasította azt. Joe Biden elnöki munkájának elfogadottsága a hivatali idejének utolsó két hetében készült felmérések átlagában 39 százalék, míg az amerikaiak 56 százaléka nem tudja elfogadni teljesítményét.
Mindkét adat közel van a médiumok saját megrendelésre készült kutatássorozatában a legalacsonyabb értékhez az elnöki elfogadottság négyéves távlatában. A közvélemény-kutatásokat összegző RealClearPolitics internetes oldal szerint Joe Biden elfogadottsága hivatalba lépésekor volt a legmagasabb, amikor az amerikaiak több mint 55 százaléka viszonyult pozitívan elnökségéhez.
A hivatalból való távozásakor kétszer négy éves elnöki tevékenységet követően Bill Clinton munkájának elfogadottsága 62 százalékon állt, Barack Obamáénak 57 százalékon, Donald Trump négyéves munkájával az amerikaiak 47 százaléka volt elégedett 2021 januárjában – ismertette az MTI. A Fox News hírcsatorna megrendelésére, január 10-13. között készült országos közvélemény-kutatásban megkérdezettek 89 százalékát aggasztja az infláció mértéke, és mintegy 70 százalék értékelt úgy, hogy az amerikai gazdaság rossz állapotban van, ami hozzávetőleg megegyezik azzal, amit Joe Biden hivatalba lépésekor, a koronavírus-járvány idején mondtak az emberek. Az amerikai gazdaságot illető borúlátás 2022 júliusában érte el mélypontját, amikor a lakosság 84 százaléka látta azt rossz helyzetben.
A meghatározó többség támogatja Donald Trump már bejelentett tervei közül az illegálisan az országban tartózkodók elleni fellépést. Közülük 30 százalék az összes törvénytelenül érkezett ember esetében kitoloncolást lát szükségesnek, miközben 59 százalék csupán azokat távolítaná el az Egyesült Államokból, akik bűncselekményt követtek el. Az emberek többsége (54 százalék) szeretné, ha Donald Trump meghosszabbítaná az általa még 2017-ben hozott átmeneti adókönnyítéseket.
Ugyanakkor a megkérdezettek körében kisebbségben vannak azok, akik támogatják a büntetővámok bevezetését Kanadával és Mexikóval szemben (42 százalék), a Panama-csatorna átvételét (42 százalék), valamint akik szerint Donald Trumpnak nyomozást kellene kezdeményeznie azokkal szemben, akik büntetőpereket indítottak ellene az elmúlt években (41 százalék).
Beltérben, a Capitolium épületében tartják Donald Trump elnöki beiktatási beszédét hétfőn a várható rendkívüli hideg miatt – ezt a hivatalba lépő amerikai elnök jelentette be közösségi oldalán.
A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.
Nem zárkózik el attól a németországi választáson első helyen végzett CDU elnöke, Friedrich Merz, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Ukrajnának.
Mindazoknak, akik meg akarják állítani az öldöklést, még nagyobb nyomást kell helyezniük Oroszországra, hogy felhagyjon a háborúval Ukrajnában – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai fők&
Az amerikai védelmi miniszter szerint történelmi megállapodások születtek az Egyesült Államok és Panama között a Panama-csatorna amerikai használatáról és a kínai befolyás visszaszorításáról.
Kijev nyugati szövetségesei – köztük az Egyesükt Államok is – határozottan elítélték az ukrajnai Szumi városát ért orosz rakétatámadást, amely 34 ember – köztük két gyermek – halálát okozta, 117 másik pedig megsebesült.
Izraeli légicsapás ért egy gázai kórházat, amely az utolsó teljesen működő egészségügyi intézmény volt a térségben. Az al Ahli Arab Kórházat sújtó támadás következtében a kórház intenzív és sebészeti osztálya súlyosan megsérült, és az épület romba dőlt.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek – írta az MTI.
A spanyol csendőrség bejelentette, hogy felszámolt egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezetet, amelyik 1000 és 2500 közötti számú marokkóit szállított illegálisan Spanyolországba Románián keresztül 3000 euróért cserében – számolt be az AFP.
A virágvasárnapot ünnepelte Szumi lakossága, amikor Oroszország ma délelőtt két ballisztikus rakétával csapást mért a város központjára.
Körülbelül százan vesztették életüket miután a szudáni hadsereggel szemben álló félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és a velük szövetséges milíciák támadást indítottak al-Fasír város és a mellette lévő két menekülttábor ellen.
szóljon hozzá!