Johannis többek között „az európai egység ügyéhez való hűségével és az európai értékek támogatásával” érdemelte ki a kitüntetést
Fotó: Presidency.ro
A Coudenhove-Kalergi Európa-díjjal tüntették ki szerdán Klaus Johannis államfőt.
A Cotroceni-palotában tartott ceremónián az Európai Néppárt elnöke mondott laudációt a díjhoz.
2020. március 04., 17:452020. március 04., 17:45
Donald Tusk „rendkívüli politikusnak” nevezte Johannis elnököt, aki „kiáll olyan értékek mellett, amelyeket mások már rég elvetettek”, őszinte az emberekhez, nem próbálja meg manipulálni őket, és így elnyerte a bizalmukat.
– hangoztatta.
Az Európai Tanács volt elnöke azt is elmondta, hogy egy közel egy évvel ezelőtti beszélgetésük során felvetette Johannisnak, hogy pályázza meg az Európai Tanács elnöki tisztségét, a román államfő azonban elutasította ezt. „Johannis elnök barátságosan mosolygott egyet, megköszönte az ajánlatot, majd hozzátette: Tudod, Donald, nekem még dolgom van Romániában, ezért kérlek, ne számolj az én jelölésemmel” – idézte fel Johannis válaszát Tusk.
A díjat a Coudenhove-Kalergi Európai Társaság elnöke, Nikolaus liechtensteini herceg adta át Klaus Johannisnak, hangsúlyozva,
A kitüntetést kétévente ítéli oda a páneurópai eszme megfogalmazója, Richard von Coudenhove-Kalergi tiszteletére 1978-ban alapított Coudenhove-Kalergi Európai Társaság olyan személyiségeknek, „akik hozzájárultak az egységes és békés Európa projektjéhez”.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
3 hozzászólás