Eddig mintegy 140 ezer magyar állampolgár adta be a letelepedési kérelmét Nagy-Britanniában
Fotó: 123RF
Sok erdélyi magyar életét is befolyásolhatja a Nagy-Britanniában dolgozni kívánó uniós állampolgárok számára heteken belül hatályba lépő új szabályozás. Egyeseknek – köztük egy Székelyföldről elszármazott építésznek – problémát jelent, hogy a letelepedés június végi megszerzéséhez a hatóságok megkövetelik a tavalyi évi ott-tartózkodást, holott a járvány számos esetben gátolta a munkavégzést, a vállalkozások működését.
2021. május 10., 08:002021. május 10., 08:00
Legkésőbb június 30-áig nyújthatják be a letelepedés iránti kérelmüket azok az uniós állampolgárok, akik Nagy-Brianniában kívánnak élni és dolgozni. Azoknak, akik a brexit után terveznek munkát vállalni vagy letelepedni az Egyesült Királyságban, új, szigorúbb szabályozásra kell számítaniuk.
Előttük izgalmakkal teli másfél hónap áll. Nem ismert ugyan azoknak az erdélyi magyaroknak a száma, akik román, magyar vagy kettős állampolgársággal rendelkezve élnek a szigetországban, de akár több tízezren is lehetnek.
Január elsejével az Egyesült Királyság irányába megszűnt a szabad munkaerő-áramlás, így bár turistaforgalomban továbbra is vízum nélkül lehet beutazni, az itt-tartózkodás ideje nem haladhatja meg a hat hónapot, és ezalatt munkát sem lehet vállalni – tájékoztatott a Magyar Nemzet.
A Romániából, Magyarországról érkező turistáknak fontos információ, hogy október 1-jétől csak érvényes útlevéllel léphetnek be az Egyesült Királyságba, ettől kezdve a személyi igazolvány beutazásra nem használható.
Azok, akik 2020. december 31. – vagyis a brexit utáni átmeneti időszak lejárta – előtt életvitelszerűen az Egyesült Királyságban éltek, továbbra is maradhatnak, feltéve, ha ezt aktívan kérelmezik – ezekre a kérelmekre vonatkozik a június 30-i beadási határidő.
– ez utóbbi öt év után lejár, amikor is újabb, de ekkor már teljes jogú letelepedett státus iránti kérelmet kell beadni. A lap által idézett szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a teljes jogú letelepedett státus öt év folyamatos távollét esetén megszűnik, és bűncselekmény elkövetése esetén is visszavonható.
A 2011-ben Erdélyből Nagy-Britanniába kivándorolt Weil Gyula a Krónikának elmondta: az ő ismeretségi körében tapasztaltak alapján kijelentheti: akik a további ott-tartózkodás mellett döntöttek, már intézkedtek.
– fogalmazott a közép-kelet-angliai Bostonban élő orvos. A Csíkszeredából elszármazott, korábban hosszú időt Londonban töltő, s jelenleg is a brit fővárosban tartózkodó Ágota ugyanakkor kellemetlen helyzetben találta magát.
„Úgy tűnik, hogy nem fogják megengedni számomra a maradást, mivel nem voltam itt 2020-ban. Egy online applikációval szembesül az ember, nincs kivel érdemben beszélni ügyintézéskor. Ha felhívod az illetékes hatóságot, a vonal túlsó végén jelentkező hivatalnok semmiféle információval nem szolgál. Csak azt közli: amennyiben nem voltál Nagy-Britanniában tavaly december 31-ig, akkor nem kaphatod meg a tartózkodási engedélyt. Az a tény, hogy te azelőtt itt voltál, éltél, dolgoztál, adót fizettél, semmit sem számít, s magyarázatot sem adnak arra, hogy miért nem. Az elvárás szerint nem kellett volna elhagyd az országot a teljes 2020-as év alatt” – magyarázta lapunknak érezhető felháborodással az építész végzettségű, a szigetországban sikeres belsőépítészként dolgozó Ágota. Aki hiányolja az empátiát a brit hatóságok részéről, hiszen egy világjárvány kellős közepén voltunk tavaly, s vagyunk még ma is.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
szóljon hozzá!