Eddig mintegy 140 ezer magyar állampolgár adta be a letelepedési kérelmét Nagy-Britanniában
Fotó: 123RF
Sok erdélyi magyar életét is befolyásolhatja a Nagy-Britanniában dolgozni kívánó uniós állampolgárok számára heteken belül hatályba lépő új szabályozás. Egyeseknek – köztük egy Székelyföldről elszármazott építésznek – problémát jelent, hogy a letelepedés június végi megszerzéséhez a hatóságok megkövetelik a tavalyi évi ott-tartózkodást, holott a járvány számos esetben gátolta a munkavégzést, a vállalkozások működését.
2021. május 10., 08:002021. május 10., 08:00
Legkésőbb június 30-áig nyújthatják be a letelepedés iránti kérelmüket azok az uniós állampolgárok, akik Nagy-Brianniában kívánnak élni és dolgozni. Azoknak, akik a brexit után terveznek munkát vállalni vagy letelepedni az Egyesült Királyságban, új, szigorúbb szabályozásra kell számítaniuk.
Előttük izgalmakkal teli másfél hónap áll. Nem ismert ugyan azoknak az erdélyi magyaroknak a száma, akik román, magyar vagy kettős állampolgársággal rendelkezve élnek a szigetországban, de akár több tízezren is lehetnek.
Január elsejével az Egyesült Királyság irányába megszűnt a szabad munkaerő-áramlás, így bár turistaforgalomban továbbra is vízum nélkül lehet beutazni, az itt-tartózkodás ideje nem haladhatja meg a hat hónapot, és ezalatt munkát sem lehet vállalni – tájékoztatott a Magyar Nemzet.
A Romániából, Magyarországról érkező turistáknak fontos információ, hogy október 1-jétől csak érvényes útlevéllel léphetnek be az Egyesült Királyságba, ettől kezdve a személyi igazolvány beutazásra nem használható.
Azok, akik 2020. december 31. – vagyis a brexit utáni átmeneti időszak lejárta – előtt életvitelszerűen az Egyesült Királyságban éltek, továbbra is maradhatnak, feltéve, ha ezt aktívan kérelmezik – ezekre a kérelmekre vonatkozik a június 30-i beadási határidő.
– ez utóbbi öt év után lejár, amikor is újabb, de ekkor már teljes jogú letelepedett státus iránti kérelmet kell beadni. A lap által idézett szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a teljes jogú letelepedett státus öt év folyamatos távollét esetén megszűnik, és bűncselekmény elkövetése esetén is visszavonható.
A 2011-ben Erdélyből Nagy-Britanniába kivándorolt Weil Gyula a Krónikának elmondta: az ő ismeretségi körében tapasztaltak alapján kijelentheti: akik a további ott-tartózkodás mellett döntöttek, már intézkedtek.
– fogalmazott a közép-kelet-angliai Bostonban élő orvos. A Csíkszeredából elszármazott, korábban hosszú időt Londonban töltő, s jelenleg is a brit fővárosban tartózkodó Ágota ugyanakkor kellemetlen helyzetben találta magát.
„Úgy tűnik, hogy nem fogják megengedni számomra a maradást, mivel nem voltam itt 2020-ban. Egy online applikációval szembesül az ember, nincs kivel érdemben beszélni ügyintézéskor. Ha felhívod az illetékes hatóságot, a vonal túlsó végén jelentkező hivatalnok semmiféle információval nem szolgál. Csak azt közli: amennyiben nem voltál Nagy-Britanniában tavaly december 31-ig, akkor nem kaphatod meg a tartózkodási engedélyt. Az a tény, hogy te azelőtt itt voltál, éltél, dolgoztál, adót fizettél, semmit sem számít, s magyarázatot sem adnak arra, hogy miért nem. Az elvárás szerint nem kellett volna elhagyd az országot a teljes 2020-as év alatt” – magyarázta lapunknak érezhető felháborodással az építész végzettségű, a szigetországban sikeres belsőépítészként dolgozó Ágota. Aki hiányolja az empátiát a brit hatóságok részéről, hiszen egy világjárvány kellős közepén voltunk tavaly, s vagyunk még ma is.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.
Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.
Tovább növelte Donald Trump megválasztott republikánus elnök az elektori szavazatinak számát: pénteken kiderült, hogy Nevada államban is ő győzött, ezzel megszerte az ottani hat elektort is.
Európa legnagyobb problémája, hogy nem beszél azokkal, akikkel beszélni kell – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Izrael Amszterdamba küldi a légierő két repülőgépét állampolgárainak hazaszállítására, miután a holland fővárosban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat támadtak meg és bántalmaztak.
szóljon hozzá!