Nem változnak. Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc szavaz
Fotó: MTI
A közelgő magyarországi parlamenti választások a pártpolitikai csatározások színterére emelhetik a határon túli magyarokat. A Demokratikus Koalíció (DK) megvonná a szavazati jogot a külhoni magyaroktól, de a Jobbik is vitatja a jelenlegi szabályozást.
2021. szeptember 03., 15:062021. szeptember 03., 15:06
Ismét a külhoni magyar kettős állampolgárok szavazati jogának megvonásáról beszélt a magyarországi ellenzéki szövetség egyik legnagyobb pártja, a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök vezette Demokratikus Koalíció (DK). Dobrev Klára, a párt miniszterelnök-jelöltje, a DK-vezér felesége az Index hírportálnak adott interjúban azt mondta, a határon túli magyarok szavazati jogával kapcsolatban a DK álláspontja nem változott. „Mi úgy gondoljuk, hogy csak az szavazzon Magyarországon, aki itt él, aki viseli a döntéseinek a következményét is” – nyilatkozta a politikus.
Az interjú apropóján a Magyar Nemzet című napilap összeállításában arra emlékeztetett, hogy a magyarországi balliberális párt már évek óta kampányol a külhoni magyarok ellen. Márciusban Vadai Ágnes, a DK politikusa a járványkezeléssel összefüggésben támadta a határon túli magyarokat: „Jönnek! Felvenni a nyugdíjat, vásárolni, és a hírek szerint oltakozni is”.
Gyurcsány Ferenc már 2001-ben, Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt tanácsadójaként azt javasolta: azzal kampányoljanak a közelgő választáson, hogy 23 millió román munkavállaló fogja elözönleni Magyarországot az Orbán Viktor és Adrian Năstase közötti megállapodás miatt, ami elveszi milliók munkáját. A két akkori miniszterelnök egyébként a magyar státustörvényről egyezett meg annak idején. Gyurcsány külhoniak elleni offenzívája 2004-ben csúcsosodott ki, amikor miniszterelnökként a kettős állampolgárság témájában tartott referendumon arra buzdított: ne támogassák a határon túl élő magyarok állampolgársághoz jutását. A politikus akkor azzal kampányolt, hogy amennyiben a külhoniak magyar állampolgárságot kapnak, azonnal áttelepül Magyarországra nyolcszázezer ember, és elveszi a nyugdíjat és a munkát az anyaországban élőktől – idézte fel a történteket a Magyar Nemzet.
Az anyaországi ellenzéki összefogás másik nagyobb pártja, a szélsőjobbról most balra húzó Jobbik is vitatja a határon túliak szavazati jogát. Jakab László pártelnök egy korábbi YouTube-os műsorban a szabályozás „megreformálásáról” beszélt. „A határon túli magyarok ne a magyarországi pártlistákat, hanem a saját hangjukat erősítsék a szavazatukkal. Például egy székely ember mondhassa el a saját véleményét egy székely képviselőn, mondjuk egy szószólón keresztül” – vetette fel Jakab.
Jelenleg egyébként tizenhárom magyarországi nemzetiség küldhet szószólót a budapesti parlamentbe, nekik azonban nincs szavazati joguk, azaz alig van befolyásuk a törvényalkotásra.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
szóljon hozzá!