Nem volt kérdéses Vadim Krasznoszelszkij elnök újraválasztása
Fotó: President.gospmr.org
Gazdasági és demográfiai válság sújtja a Moldovai Köztársaság szakadár régióját, a Dnyeszter folyó keleti részén fekvő, egyetlen ország által sem elismert Transznisztriát, amelynek területén orosz csapatok állomásoznak.
2021. december 20., 07:542021. december 20., 07:54
Nemrég elnökválasztást tartottak az „országban”, ahol nem kétséges a korábbi rendőrtiszt, majd a Sheriff cégben üzletemberként tevékenykedő Vadim Krasznoszelszkij újraválasztása. A politikus ezúttal nyolcvanszázalékos eredményt ért el, így elkezdheti második mandátumát.
A többségében oroszajkúak lakta Transznisztria kettős válságával kapcsolatban Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) vezető kutatója megkeresésünkre elmondta, a rîbnițai orosz tulajdonú acélmű alig tud exportálni a magas termelési költségek miatt, a cuciurgani gázalapú erőmű is alacsony szinten működik, mivel a Gazprom már nem olyan nagyvonalú hitelező, mint az elmúlt évtizedekben. Egyedül a helyi Sheriff cég textilipara exportál töretlenül.
– illusztrálta a helyzetet a volt diplomata, aki korábban Magyarország chişinăui nagykövetségén dolgozott első beosztottként, kutatási területe pedig Románia és Moldova.
Milyen szerepet játszik a régió életében az elnök mögött álló, a Bajnokok Ligájában vitézkedő labdarúgócsapattal is rendelkező Sheriff-csoport? – kérdeztük Barabás T. Jánostól. A szakértő emlékeztetett, hogy az 1991–92-es moldovai polgárháborúban a Dnyeszter-melléki szakadár fegyveresek között vezető szerepet játszottak az ottani rendőrök, belügyiek.
„Közülük többen üzletemberekké váltak és megalapították a Sheriff céget, amely lefedi a Dnyeszter-melléki gazdaság jelentős részét, monopóliuma van a kereskedelemben, a mezőgazdaságban, a telekommunikációban, az élelmiszeriparban. A moldovai lapok szerint a csempészetben is élen járnak. A chișinăui és tiraspoli hatóságoknak még az 1990-es években kötött megállapodása alapján
– vázolta fel a hátteret a KKI vezető kutatója. Kiemelte, hogy az orosz Gazprom mellett a helyi Sheriff cég a tiraspoli rezsim legfontosabb támasza, pénzelője. Azon kérdésünkre, hogy változhat-e a Transznisztriához való viszonyulás az új, Nyugat-barát moldovai vezetéssel, Barabás T. János kiemelte: egyik félnek sem áll érdekében a feszültségek gerjesztése.
„A szakadár területnek komoly gazdasági nehézségei vannak, és számára Moldova a fő kapu külföld felé. A moldovai kormány programjában nem szerepel az egyesülés a szakadár területtel. Chișinău elfogadható kapcsolatokra törekszik Oroszországgal, ennek jeleként nem bolygatják a moldovai főváros repülőterének orosz koncesszióját” – hangsúlyozta az elemző.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!