Nem a magyarellenességre. Szerdán tüntetést szerveztek Pozsonyban a magyarellenes támadás helyszínén
Fotó: Gyenge Veroni/Facebook
Bár vannak magyarellenes megnyilvánulások, a nyílt magyarellenesség jelenleg nem tombol Szlovákiában – jelentette ki a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a hétvégi pozsonyi magyarellenes támadás kapcsán. Mint kifejtette, a Fico-kormányon látszik, hogy a nemzetiségi problémákat igyekszik mérsékelni, vagy leginkább nem foglalkozni velük, ugyanakkor a társadalmi polarizáció, az egyre idegesebb közhangulat, a feszültségek fokozódása, a kultúrharc kedvez annak, hogy a magyarellenes egyének is felbátorodjanak és akár nyílt agresszióhoz folyamodjanak.
2025. március 06., 13:592025. március 06., 13:59
Egy magyarellenes támadás, illetve az arra született reakció apropóján értékeltettük elemzővel a szlovákiai fejleményeket: szerdán este tiltakozó felvonulást tartottak Pozsonyban azon a téren, ahol a hétvégén nemzetiségük miatt rátámadtak egy magyar társaságra, egyiküket pedig késsel megsebesítették. Kérdésünkre, hogy milyen most a felvidéki magyar közösség helyzete, mennyire van benne a levegőben a magyarellenesség, Tokár Géza politológus a Krónikának kifejtette: nyílt magyarellenesség pár kirívó esettől eltekintve nincs. Például a régivágású nacionalistákat idéző, dél-szlovákiai jelenléttel bíró Szlovák Értelmiségiek Egyesülete (Združenie slovenskej inteligencie, ZSI) jelentette fel a dunaszerdahelyi polgármestert is a Felvidék szó használata miatt, a gútai polgármestert pedig a képviselőtestület himnusz-éneklése kapcsán.
Ugyanakkor a társadalmi polarizáció, az egyre idegesebb közhangulat, a feszültségek fokozódása, a kultúrharc kedvez annak, hogy a magyarellenes egyének is felbátorodjanak és akár nyílt agresszióhoz folyamodjanak” – mutatott rá lapunknak a szakértő.
Felvetésünkre, hogy jelent-e valamilyen nyugalmi állapotot, esetleg előnyt a budapesti és a pozsonyi kormány közötti, a korábbiaknál jobb viszony ebből a szempontból, kifejtette: bizonyos értelemben igen.
– hangsúlyozta.
Azon kérdésünkre, hogy mennyire kirívó egy ilyen késes támadás, elmondta: magánvéleménye szerint a közbiztonság általános romlása is mögötte van.
– hívta fel a figyelmet az elemző.
A Krónika kérdésére, miszerint hogyan viszonyulnak a hatóságok az ügyhöz, kellő súllyal kezelik vagy igyekeznek elkenni, Tokár Géza rámutatott: az első reakciókból úgy tűnik, hogy központi szinten megkaphatja a kellő figyelmet, a belügyminisztérium és a rendőrség vezetősége részéről.
– hangsúlyozta az elemző.
Arra is rákérdeztünk, mit tud tenni parlamenten kívüli erőként a magyar politikai képviselet, a Magyar Szövetség, illetve a magyar kormány. „Amit tenni tud, úgy tűnik, megteszi – igyekszik egyeztetni a szlovák hatóságokkal, a belügyminisztériummal és elérni, hogy a rendőrség kellő komolysággal próbálja megtalálni a felelősöket” – fejtette ki az elemző.
Felvetésünkre, miszerint
„Én azt gondolom, hogy ennek a forgatókönyvnek a valószínűsége minimális ezen a ponton. Persze ha az ügy komolyabb nyilvánosságot kap, nem tudom kizárni, hogy valamelyik politikus elkezdi lebegtetni ezt a lehetőséget. Személyesen úgy látom, teljesen reális és szomorú, hogy megtörténhet egy ilyen incidens minden külső motiváció vagy beavatkozás nélkül, de a tévedés jogát fenntartom” – fejtette ki a Krónikának Tokár Gáza.
Tiltakozó felvonulást rendeztek Pozsonyban szerdán este azon a téren, ahol a hétvégén nemzetiségük miatt rátámadtak egy magyar társaságra, egyiküket pedig késsel megsebesítették.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov csütörtökön közölte: tudatta Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet az ukrajnai háború szüneteltetése érdekében csak Ukrajnának lenne jó.
Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.
1 hozzászólás