Elemző: 2030 körül valósulhat meg az ukrán és a moldovai EU-tagság, Románia nem tett le Moldova annektálásáról

•  Fotó: tsua.com

Fotó: tsua.com

Ukrajnának és Moldovának is 2030 körül lehet esélye ahhoz, hogy EU-tag legyen – mondta a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi intézet elemzője annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság a csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolta a két országgal. Szerinte Ukrajna útja nehezebb lesz, mivel egyrészt nagy területű országról van, másrészt a korrupció is jelentős probléma. Ugyanakkor kisebbségi ügyekben Kijevnek engedményeket kell tennie, ha csatlakozni akar. Az elemző szerint a román stratégia az, hogy Moldova előbb EU-tag legyen, ezt követően Románia annektálná a Pruton túli országot. Ez az autonómia eltörlésével és a magyarellenesség felfutásával járhat.

Balogh Levente

2023. november 11., 09:322023. november 11., 09:32

Ukrajnának és Moldovának 2030 körül lehet esélye arra, hogy EU-tag legyen, ehhez azonban Ukrajnának a kisebbségi ügyeket is rendeznie kell. Ugyanakkor Románia nem tett le Moldova bekebelezéséről, ami a magyarellenesség felfutásával is jár – kommentálta az EU-csatlakozási tárgyalások Kijevvel és Chișinăuval való megkezdéséről szóló bejelentést Barabás T. János, a Magyar Külügyi intézet vezető elemzője.

Kérdésünkre, hogy politikai döntésről van-e szó, vagy Moldova és Ukrajna valóban alkalmas az EU-tagságról szóló tárgyalások megkezdésére, az elemző, aki korábban Magyarország bukaresti és chișinăui nagykövetségén is tevékenykedett diplomataként, kifejtette: a két kelet-európai állam felvétele politikai döntés lesz, egyelőre a csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolta az Európai Bizottság, az EU kormánya a napokban.

„Ha minden jól megy leghamarabb 2030 körül lesz Ukrajnának és Moldovának esélye taggá válni” – szögezte le.

Felvetésünkre, mekkora esélye van a két országnak, hogy valóban EU-tag legyen, kifejtette:

a politikai akarat megvan a felek részéről, és a 2027-ben kezdődő 6 éves EU-s költségvetési ciklusra az EU a megfelelő pénzügyi támogatást is el tudná különíteni.

Közeledés? Ursula von der Leyen EB-elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő •  Fotó: Commission.europa.eu Galéria

Közeledés? Ursula von der Leyen EB-elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő

Fotó: Commission.europa.eu

„A fő kérdés itt az, hogy képes-e Ukrajna megfelelő reformokat foganosítani, mert személy szerint jelenleg nem látom lehetségesnek a nagy ország integrálását, például az ottani mezőgazdaság inkompatibilis az EU-val. Az is ismeretes, hogy rendszeresen vannak korrupciós botrányok Kijevben, csodálkoznék, ha az EU nem akadna fent ezeken. Moldova a 2,5 milliós lakósságával könnyebben integrálgató, rugalmasabb lehet a reformok átvételében” – mutatott rá.

Engednie kell Ukrajnának a kisebbségi ügyekben

A Krónika kérdésére, van-e esély arra, hogy Brüsszel komolyan számonkéri az őshonos nemzeti kisebbségeket jogaiktól megfosztó törvények elfogadását, és rákényszeríti a visszavonásukra az EU-tagság érdekében, Barabás T. úgy vélekedett: igen, az EU szabályai szerint biztosítani kell az őshonos nemzeti kisebbségek anyanyelvi oktatását, kulturális jogait.

„De kollektív jogokat, így autonómiát az Unió nem támogat. A kijevi kormánynak tehát engednie kell ezen a téren, ha európai akar lenni politikailag is” – hangsúlyozta.

Arra a felvetésre, hogy várható-e Moszkva részéről „zavarórepülés” a csatlakozási folyamat meghiúsítása érdekében a két országban, az elemző emlékeztetett:

az orosz hatalom eddig is hibrid hadviselést folytatott a két állam nyugati integrációja ellen

„Katonai, propagandisztikus, gazdasági, titkosszolgálati eszközökkel operált, ami sajnos Ukrajnában meglehetősen pusztító háborúvá fajult. Moldovában az idei év elején orosz ügynökök erőszakos utcai rendbontással, információs hadviseléssel, gázpolitikával kormánybuktatást akartak volna elérni. Szerintem marad az orosz hibrid háború, mert Moszkva nem akarja, hogy az USA befolyása növekedjen szomszédságában, és ellenzi az Unió politikáját is. A módszerek változhatnak orosz részről. Sok függ attól, bírja e Ukrajna a nyomást, illetve hogy kitart e Washington eddigi politikája mellett” – hívta fel a figyelmet az elemző.

Románia továbbra is be akarja kebelezni Moldovát, ez a magyarellenesség felfutásával is járhat

Azon kérdésünkre, hogy az EU-csatlakozási tárgyalások milyen hatással lehetnek Románia azon céljára, hogy bekebelezze Moldovát, a kolozsvári születésű elemző leszögezte: a román politikai elit stratégiája, hogy előbb az EU-ba vegyék fel Moldovát, majd ezután jöhet az annektálása.

Az EU-n keresztül Romániába? Ursula von der Leyen Maia Sandu moldovai elnök társaságában •  Fotó: Facebook/Maia Sandu Galéria

Az EU-n keresztül Romániába? Ursula von der Leyen Maia Sandu moldovai elnök társaságában

Fotó: Facebook/Maia Sandu

Idézet
Bukarest elnyeléssel akarja az egyesülést, anélkül, hogy bármely autonómia megmaradna Moldovában, eltörölné a chișinăui parlament és a moldovai egyház különállását.

Ami azt jelenti, hogy a moldáv szuverenistákat ki akarják iktatni, aminek láthatók már az eszközei. A románbarát kormány máris betiltotta a moldovai nacionalista médiát. A heves propagandakampányban a moldovai hazafiakat oroszbarátnak bélyegzik meg.

Idézet
Sajnos ez a románosítási folyamat a magyarellenesség felfutásával jár Romániában és Moldáviában is,

így a vezető chișinăui napilap, a Bukarest által pénzelt Timpul, amely eddig gyakran közölt Magyarországra nézve kedvező híreket (pl. Budapest szépségei, a magyar családpolitika) már nem ír kedvezően Maygarországról, sőt ellene uszít: „Orbán Viktor mosson kezet miután Putyinnal kezet fogott”, „a magyarok kegyetlenkedtek Észak Erdélyben”. Amit a bukaresti hatalom nem ért az az, hogy ez a gyűlöletkeltés ellenük fog fordulni, mert például centralizálni kell a politikai hatalmat a magyarellenesség gerjesztésének érdekében, ami a kormányzat hatékonyságának csökkenésével jár. A gyűlölet torzítja a politikai döntéshozási folyamatot, merevvé teszi a társadalmat a változásokkal szemben, nem beszélve arról, hogy mélyen demokrácia-ellenes. A román elit úgy döntött, marad az eddigi felállás, vagyis egy szűk, titkosszolgálat által dominált oligarchikus politikai-gazdasági elit manipulációval, titkos eszközökkel kormányoz” – vázolta a nem túl derűs jövőképet Barabás T. János.

korábban írtuk

FUEN: az új ukrán kisebbségi törvény nem nyújt megfelelő megoldást a nemzeti kisebbségek kéréseire
FUEN: az új ukrán kisebbségi törvény nem nyújt megfelelő megoldást a nemzeti kisebbségek kéréseire

Az új ukrán kisebbségi törvény nem jelent megfelelő megoldást a nemzeti kisebbségek kéréseire – szögezte le az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN).

korábban írtuk

Kijev kompromisszumot ajánl kisebbségi ügyekben Budapestnek az uniós csatlakozás támogatásáért cserébe
Kijev kompromisszumot ajánl kisebbségi ügyekben Budapestnek az uniós csatlakozás támogatásáért cserébe

Ukrajna kész megállapodni Magyarországgal a nemzeti kisebbségek jogainak védelmére vonatkozó uniós követelmények teljesítéséről – jelentette ki Olha Sztefanyisina európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes.

korábban írtuk

Kaput nyitnának: az Európai Bizottság szerint Ukrajna és Moldova alkalmas az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésére
Kaput nyitnának: az Európai Bizottság szerint Ukrajna és Moldova alkalmas az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésére

Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az Európai Unió Tanácsa kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával, és javasolja Georgiának a tagjelöltség megadását – közölte az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben szerdán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 03., péntek

Nem kívánatos a magyar nagykövet jelenléte a lengyel EU-elnökség megnyitóján egy miniszterhelyettes szerint

A Marcin Romanowskinak Magyarországon nyújtott menedékjog miatt nem kívánatos a varsói magyar nagykövet jelenléte az Európai Unió Tanácsában betöltött lengyel elnökség megnyitóján – jelentette ki Magdalena Sobkowiak-Czarnecka lengyel miniszterhelyettes.

Nem kívánatos a magyar nagykövet jelenléte a lengyel EU-elnökség megnyitóján egy miniszterhelyettes szerint
2025. január 03., péntek

Dél-Korea: az elnöki testőrség megakadályozta Jun Szogjol letartóztatását

A dél-koreai hatóságok pénteken hiába próbálták letartóztatni szöuli rezidenciáján a december 3-án a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt felfüggesztett elnököt, Jun Szogjolt, az őrizetbe vételt az elnöki testőrség megakadályozta.

Dél-Korea: az elnöki testőrség megakadályozta Jun Szogjol letartóztatását
2025. január 03., péntek

Fico: Szlovákia megtorlásra készül Ukrajna ellen a gáztranzit leállítása miatt

A szlovák kormánykoalíció megvitatja az Ukrajnával szembeni megtorló intézkedéseket, miután az leállította az orosz gáz szállítását a területén keresztül Szlovákiába – közölte Robert Fico szlovák miniszter

Fico: Szlovákia megtorlásra készül Ukrajna ellen a gáztranzit leállítása miatt
2025. január 03., péntek

Zelenszkij: Trump meghatározó lehet a háború befejezésében, mert Putyin fél tőle

Donald Trump meghatározó lehet a háború befejezésében – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Zelenszkij: Trump meghatározó lehet a háború befejezésében, mert Putyin fél tőle
2025. január 03., péntek

Las Vegas-i robbantás: a különleges erők volt tagja az autóban meghalt férfi

Több államra is kiterjed a Las Vegas-i Trump szállodánál január 1-én történt autórobbanás ügyében a nyomozás, amelynek érintettje az amerikai különleges erők egy tagja – közölték a hatóságok csütörtökön.

Las Vegas-i robbantás: a különleges erők volt tagja az autóban meghalt férfi
2025. január 03., péntek

FBI: nem voltak tettestársai a New Orleans-i terrortámadás elkövetőjének

Mégsem voltak tettestársai a New Orleans-i gázolásos terrortámadás elkövetőjének – közölte csütörtökön a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) megbízott igazgatóhelyettese.

FBI: nem voltak tettestársai a New Orleans-i terrortámadás elkövetőjének
2025. január 02., csütörtök

Montenegró: tizenkét embert ölt meg és magával is végzett az ámokfutó, háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el

Tizenkét embert, köztük két gyermeket ölt meg, majd önmagával is végzett az ámokfutó, aki a montenegrói Cetinjében lövöldözött szerdán – közölte Andrijana Nastic ügyész csütörtökön.

Montenegró: tizenkét embert ölt meg és magával is végzett az ámokfutó, háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el
2025. január 02., csütörtök

Romániából és Ukrajnából kap áramot Moldova az orosz gázszállítás leállítása után

A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.

Romániából és Ukrajnából kap áramot Moldova az orosz gázszállítás leállítása után
2025. január 02., csütörtök

Felrobbantottak egy Teslát Trump egyik szállodája előtt

A rendőrség nagy erőkkel nyomoz, miután a nevadai Las Vegasban található Trump Hotel előtt felrobbant egy üzemanyag-tartályokkal és tűzijáték-elemekkel megtöltött Tesla Cybertruck.

Felrobbantottak egy Teslát Trump egyik szállodája előtt
2025. január 02., csütörtök

Nőtt a New Orleans-i terrortámadás halottainak száma, keresik az elkövető tettestársait

Tovább emelkedett a halálos áldozatok száma a New Orleans-ban újév napjának hajnalán elkövetett gázolásos merénylet nyomán, a sebesültek közül pedig többek állapota életveszélyes – közölték a nagyváros tisztségviselői helyi idő szerint sze

Nőtt a New Orleans-i terrortámadás halottainak száma, keresik az elkövető tettestársait