Egy bekezdést, összesen három mondatot szán az Egyesült Államok által a napokban Romániáról kiadott éves, 2023-ra vonatkozó emberi jogi jelentés a magyar közösség jogsérelmeinek.
2024. április 24., 12:402024. április 24., 12:40
A magyarokat illető ügyek kapcsán az anyanyelvhasználat akadályozása érte el a washingtoni illetékesek ingerküszöbét.
A jelentés szerint a magyar közösség elsősorban a magyar nyelv használatával kapcsolatos megkülönböztetésről számolt be. Eszerint
Jelentések szerint a helyi hatóságok nem hajtották végre azt a törvényt sem, amely előírja, hogy a legalább 20 százalékos kisebbségi lakossággal rendelkező településeken kétnyelvű útjelző táblákat kell elhelyezni.
Kitérnek a román állam által jogtalanul elvett ingatlanok helyzetére is. A dokumentum megállapítja:
Számos vita volt egyházi épületek és ingatlanok körül, amelyeket a román ortodox egyház a bírósági felszólítás ellenére sem adott vissza a görög katolikus egyháznak. A kormány nem tett hatékony lépéseket a II. világháború utáni kommunista kormány által elkobzott templomok visszaszolgáltatása érdekében.
Azt is megállapítja:
A törvény szerint a magántulajdon visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyekre a visszaélésszerű átruházás vélelme vonatkozott, de a vallási vagy közösségi tulajdonra nem. Sok esetben az ilyen ingatlanok állami tulajdonba való visszaélésszerű átruházását igazoló dokumentumok már nem léteztek. A vallási és nemzeti kisebbségek nem voltak jogosultak kártérítésre az államosított épületek lebontásáért – mutat rá a jelentés.
A külügyi dokumentum a korrupciós helyzetre is kitért.
Eszerint
A Transparency Internationalra hivatkozva megjegyzi, hogy a vámhatóságoknál és a rendőrségen belül is nagyfokú korrupcióról számoltak be. A megvesztegetés széles körben elterjedtnek tűnt a közszférában, különösen az egészségügyi ellátórendszerben.
Kiemelik: a média arról számolt be, hogy
többek között egy menedzser, hét orvos és három kórházigazgató ellen.
A jelentés kitér a korrupció miatt elítélt Cătălin Cherecheș volt nagybányai polgármester ügyére is, annak kapcsán, hogy a korábbi elöljáró anyósa és apósa megpróbálta megvesztegetni az egyik bírónőt, aki továbbra is tagja maradt az ítéletet meghozó bírói tanácsnak, miután feljelentést tett az ügyben, mivel azt mondta: képes megőrizni a pártatlanságát.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
2 hozzászólás