Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Az Európai Bizottság hétfőn ismételten hangsúlyozta, hogy Bulgária, Románia és Horvátország eleget tesz a schengeni csatlakozás „valamennyi követelményének”. Emellett arra számít, hogy egyes országok ellenkezése ellenére a tagállamok csütörtökön pozitív döntés hoznak erről – írja az EFE.
2022. december 05., 16:302022. december 05., 16:30
2022. december 13., 12:022022. december 13., 12:02
A spanyol hírügynökség beszámolója szerint az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos, Margarítisz Szkínász egy sajtótájékoztatón azt üzente azoknak a tagállamoknak, amelyek „kételkednek” az Európai Bizottság értékelésében, amely szerint Bulgária és Románia felkészült a schengeni csatlakozásra, hogy felvételük a térségbe „valójában nem kevesebb, hanem több és hatékonyabb határellenőrzéshez fog vezetni”.
„Úgy gondolom, hogy a vitának ezt a részét most, a döntés kritikus pillanatának közeledtével, nyilvánosságra kell hozni. Ez egy mítosz, és nem tisztességes azt az érvet hangoztatni, hogy (...) a bővítés kevesebb határellenőrzést jelent. Több és hatékonyabb ellenőrzésről van szó” – idézi az Agerpres az EB alelnökét.
Az EFE szerint Margarítisz Szkínász ezzel Ausztriának és Svédországnak a román és bolgár csatlakozással szembeni fenntartásaira,
Schinas a sajtótájékoztatón közölte: „maradéktalanul” egyetért Ylva Johansson belügyi biztossal abban, hogy a három ország „teljes mértékben” megfelel a schengeni csatlakozás feltételeinek.
A belügyi biztos kijelentette: az Európai Bizottság Bulgáriát, Romániát és Horvátországot is részletesen megvizsgálta, és megállapította, hogy a schengeni tagság összes kritériumának megfelelnek. Johansson hozzátette, hogy „néhány tagállam” kérésére, amelyeknek „bizonyos kétségeik” voltak Bulgáriával és Romániával kapcsolatban, egy „magas szintű szakértőkből” álló küldöttséget küldtek a két országba jelentést készíteni.
– biztosította a közvéleményt a belügyi biztos.
Johansson hangsúlyozta: csütörtökön a Bel- és Igazságügyi Tanács asztalán lesz az összes olyan jelentés, amely egyértelműen bizonyítja, hogy Románia, Bulgária és Horvátország egyaránt teljes mértékben megfelel a schengeni tagság követelményeinek. „És remélhetőleg ez lesz a csütörtöki szavazás eredménye” – tette hozzá.
Az EFE emlékeztet arra, hogy az EU Tanácsának ülésén a tagállamok belügyminisztereinek egyöntetű döntésére van szükség a három ország schengeni csatlakozásának jóváhagyásához.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!