Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Az Európai Bizottság hétfőn ismételten hangsúlyozta, hogy Bulgária, Románia és Horvátország eleget tesz a schengeni csatlakozás „valamennyi követelményének”. Emellett arra számít, hogy egyes országok ellenkezése ellenére a tagállamok csütörtökön pozitív döntés hoznak erről – írja az EFE.
2022. december 05., 16:302022. december 05., 16:30
2022. december 13., 12:022022. december 13., 12:02
A spanyol hírügynökség beszámolója szerint az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos, Margarítisz Szkínász egy sajtótájékoztatón azt üzente azoknak a tagállamoknak, amelyek „kételkednek” az Európai Bizottság értékelésében, amely szerint Bulgária és Románia felkészült a schengeni csatlakozásra, hogy felvételük a térségbe „valójában nem kevesebb, hanem több és hatékonyabb határellenőrzéshez fog vezetni”.
„Úgy gondolom, hogy a vitának ezt a részét most, a döntés kritikus pillanatának közeledtével, nyilvánosságra kell hozni. Ez egy mítosz, és nem tisztességes azt az érvet hangoztatni, hogy (...) a bővítés kevesebb határellenőrzést jelent. Több és hatékonyabb ellenőrzésről van szó” – idézi az Agerpres az EB alelnökét.
Az EFE szerint Margarítisz Szkínász ezzel Ausztriának és Svédországnak a román és bolgár csatlakozással szembeni fenntartásaira,
Schinas a sajtótájékoztatón közölte: „maradéktalanul” egyetért Ylva Johansson belügyi biztossal abban, hogy a három ország „teljes mértékben” megfelel a schengeni csatlakozás feltételeinek.
A belügyi biztos kijelentette: az Európai Bizottság Bulgáriát, Romániát és Horvátországot is részletesen megvizsgálta, és megállapította, hogy a schengeni tagság összes kritériumának megfelelnek. Johansson hozzátette, hogy „néhány tagállam” kérésére, amelyeknek „bizonyos kétségeik” voltak Bulgáriával és Romániával kapcsolatban, egy „magas szintű szakértőkből” álló küldöttséget küldtek a két országba jelentést készíteni.
– biztosította a közvéleményt a belügyi biztos.
Johansson hangsúlyozta: csütörtökön a Bel- és Igazságügyi Tanács asztalán lesz az összes olyan jelentés, amely egyértelműen bizonyítja, hogy Románia, Bulgária és Horvátország egyaránt teljes mértékben megfelel a schengeni tagság követelményeinek. „És remélhetőleg ez lesz a csütörtöki szavazás eredménye” – tette hozzá.
Az EFE emlékeztet arra, hogy az EU Tanácsának ülésén a tagállamok belügyminisztereinek egyöntetű döntésére van szükség a három ország schengeni csatlakozásának jóváhagyásához.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!