Bár Oroszországot stratégiai partnerként kezelné, az Európai Unióval sem szakítana a megválasztott moldovai államfő, Igor Dodon. Emellett rendezné a transznisztriai helyzetet is.
2016. november 22., 16:182016. november 22., 16:18
Igor Dodon megválasztott moldovai elnök nem akarja eltörölni az Európai Unióval kötött társulási szerződést, ugyanakkor stratégiai partnerséget kíván kialakítani Oroszországgal. Erről ő maga beszélt egy, az Interfax orosz hírügynökségnek adott interjúban.
Dodon szerint a problémák zöme, amellyel országa szembesül, megoldhatatlan Oroszország segítsége nélkül. Ezek között a gazdasági problémákat, a migránskérdést, valamint Transznisztria helyzetét is megemlítette. Leszögezte ugyanakkor, hogy a Moldovai Köztársaságnak mind a Nyugattal, mind a Kelettel jó viszonyt kell ápolnia. „Sem a Nyugat, sem a Kelet diktátumait nem fogadom el. Az önálló államiságunkat támogatom. Megvannak a saját érdekeink” – jelentette ki.
Annak kapcsán, hogy a hónap végén Moszkvába látogat, kifejtette: annak célja egyrészt a moldovai termékek oroszországi importjára vonatkozó tiltás feloldása, valamint a gaazdaasági migránsok ügye.
Az Európával folytatott kereskedelem kapcsán megjegyezte: a szabadkereskedelem helyett az aszimmetrikus kereskedelem híve, ami annyit jelent, hogy azt szeretné, ha a moldovai termékeket vámmentesen exportálhatnák az európai piacokra, míg az importált európai termékekre vévővámot vetnéneek ki. A megválasztott elnök kijelentette: nem áll szándékában felbntani az EU-val kötött társulási egyezményt.
„Nem engedhetjük meg magunknak, hogy felfüggesszük az EU-val folytatott együttműködést, hogy felbontsuk a társulási szerződést. Nincs szükségünk Majdanra” – utalt az ukrajnai megmozdulásokra, amelyek az roszbarát Igor Janukovics elnök bukásához vezettek.
Hozzátette ugyanakkor: meggyőződése, hogy Moldova nem képes a túlélésre a keleti együttműködés nélkül, ezért memorandum aláírását tervezi az Oroszország vezette Eurázsiai Gazdasági Unióval. Az esetleges európai uniós csatlakozás kapcsán megjegyezte: azt nem kell siettetni, ha az ország meg akarja őrizni államiságát. „Az EU-csatlakozás ugyanis csakis Transznisztria és Gagauzia nélkül lehetséges” – mutatott rá.
Az orosz többsségű, szakadár Dnyeszteren túli terület helyzetének rendezését három lépcsőben oldaná meg. Először kétoldalú megállapodást kötne Chișinău és Tiraszpol között a gagauz területek autonómiáját szavatoló megállapodás mintájára. Emlékeztetett: Gagauzia leszögezte, hogy amennyiben a Moldovai Köztársaság államisága megszűnik, a gagauzoknak joguk van az önrendelkezésre, ez pedig Transznisztria számára is korrekt megoldás lehet. A második pont az, hogy Moldova ne csatlaakozzon a NATO-hoz, hiszen Transznisztria és Gagauzia ebben az esetben is kiválna. A harmadik pont az lenne, hogy a megállapodást a Dnyeszter mindkét partján népszavazás útján szentesítsék.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
Izrael jobboldali kormányának a héten számos kellemetlen gesztust kellett lenyelnie Donald Trump amerikai elnök részéről, de diplomatikusan csendben maradt.
Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti majd az ukrajnai rendezésről csütörtökön Isztambulban tárgyaló orosz küldöttséget – közölte szerda késő este a Kreml.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
szóljon hozzá!