Rumen Radev bolgár államfő Karl Nehammer osztrák kancellár társaságában a Wiener Musikverein Aranytermében
Fotó: Karl Nehammer/Facebook
Gyanakvással vegyes irigykedéssel számolt be a bukaresti sajtó arról, hogy Karl Nehammer osztrák kancellár és Rumen Radev bolgár államfő közösen vett részt vasárnap a Bécsi Filharmonikusok hagyományos újévi koncertjén, ahhoz képest rendkívül kedélyes hangulatban, hogy Ausztria miatt – Romániához hasonlóan – Bulgária nem tagja a schengeni övezetnek.
2023. január 01., 21:002023. január 01., 21:00
2023. január 02., 00:362023. január 02., 00:36
Bulgária államelnöke hivatalos látogatáson tartózkodik az osztrák fővárosban, és ebből az alkalomból kapott meghívást Nehammertől az újévi koncertre. Radev és az osztrák kancellár egyaránt beszámolt a találkozóról közösségi oldalán, fotókat is közzétéve arról, amint részt vesznek a hagyományos újévi koncerten a Wiener Musikverein Aranytermében.
Utóbbi tagállam csak Bulgária csatlakozását ellenezte, de Bukarest és Szófia sorsáról csomagban döntöttek. Ausztria ugyanakkor jelezte, hogy a migrációs válságból fakadó határellenőrzési szigor miatt nem támogatja sem Románia, sem Bulgária felvételét.
A Nehammer és Radev egyeztetéséről beszámoló román sajtó megállapítása szerint Szófia várhatóan „leválna” Romániától a határok nélküli, vagyis szabad mozgást biztosító uniós övezethez való csatlakozás érdekében folytatott lobbitevékenysége során. Az Evz.ro portál egyenesen odáig ment, hogy a következő címmel tálalta a bécsi találkozóról szóló cikkét: „A bolgárok »elárultak» bennünket (Romániát – szerk. megj.)”. Az osztrák kancellár egyébként a bolgár államfővel folytatott megbeszélése kapcsán közölte, Ausztria támogatja Bulgáriának az EU külső határai hatékony védelmét, valamint az illegális migráció visszaszorítását célzó erőfeszítéseit. Nehammer hozzátette, hasonló támogatást igényel az EU részéről is.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön kijelentette, hogy a testület ülésén valószínűleg „véleményt cserélnek” Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának helyzetéről is.
Rumen Radev ugyanakkor maga is állást foglalt az illegális migrációval szemben. Leszögezte: nem áll Európa érdekében, hogy illegális migránsok ezrei jussanak be az uniós tagállamokba, ez ugyanis biztonsági kockázatot jelent az Európai Unió számára. „Nagyra értékelem Karl Nehammer osztrák kancellárt az együttműködésért, valamint az Ausztria és Bulgária közötti partnerség elmélyítése érdekében tett erőfeszítéséért, nem utolsósorban a Bécsi Filharmonikusok újévi koncertjére való meghívásért” – írta a bolgár államfő a Nehamerrel folytatott megbeszélése után vasárnap posztolt bejegyzésében.
„Szakítanunk kell minden tabuval a kerítéseket illetően” – szögezte le Nehammer, emlékeztetve arra, hogy Szófiának a kerítéshez saját bevallása szerint kétmilliárd euróra lenne szüksége. Az Európai Bizottság november közepén azt állapította meg: mind Románia, mind Horvátország, mind Bulgária készen áll arra, hogy teljes jogú tagjává váljon a határok nélküli, vagyis szabad mozgást biztosító uniós övezetnek. A három ország közül azonban csak Horvátország csatlakozhatott 2023. január elsején a schengeni övezethez.
A schengeni térségen belül az emberek a határokon ellenőrzés nélkül kelhetnek át és utazhatnak az egyik országból a másikba. A tagállamok közötti ellenőrzés nem szűnt meg az övezeten belül, csak az ellenőrzés módja változott. A belső határokon való ellenőrzésre a schengeni tagállamok úgynevezett mélységi ellenőrzési rendszert működtetnek, amely azt jelenti, hogy az adott ország területén belül az idegenrendészetért felelős hatóságok igazoltathatják a külföldieket. A schengeni szabályok azt is lehetővé teszik, hogy valamely tagállam indokolt esetben, korlátozott időtartamban ideiglenesen visszaállítsa a határellenőrzést.
A schengeni övezetről is szó esett az Európai Tanács csütörtöki ülésén – számolt be Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, optimista abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat.
Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi miniszterelnök vasárnap Facebookon tett bejegyzésében utasította el azt, hogy a szigetet az Egyesült Államok megszerezze.
Donald Trump másodlagos vám kiszabását helyezte kilátásba az Oroszországból származó kőolajra, és jelezte, még a héten beszélni akar az orosz elnökkel – jelentette ki az amerikai elnök vasárnap.
Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai elnök szombat este bejelentette egy új, miniszterelnök nélküli kormány megalakulását, amelyben egy nő is helyet kap.
Felrobbant és kiégett Vlagyimir Putyin limuzinja Moszkvában. A jármű egy fekete Aurus Senat volt, amelynek értéke 330 ezer euró. Sérültekről nem érkezett információ, és egyelőre nem tudni, ki használta a limuzint a robbanás idején.
Ismét százezrek gyűltek össze Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu polgármesternek a hivatalából való felfüggesztése és letartóztatása miatt, valamint hogy követeljék a városvezető szabadon bocsátását.
Kemény hangú videóüzenetben utasította vissza a dán külügyminiszter az amerikai alelnöknek egy grönlandi amerikai katonai támaszponton tartott, Dániát bíráló beszédének a hangvételét, de tárgyalásokat ajánlott fel a vitás kérdések rendezésére.
Ezer fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma.
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
Gyakorlatilag megsemmisült az orosz-ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután kelet-európai idő szerint 9 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg, az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
szóljon hozzá!