Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével fog kezet Klaus Iohannis román államfő, középen Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke
Fotó: Presidency.ro
A schengeni övezetről is szó esett az Európai Tanács csütörtöki ülésén – számolt be Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, optimista abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat. Karl Nehammer osztrák kancellár felvetette, hogy uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
2022. december 16., 00:042022. december 16., 00:04
2022. december 16., 00:162022. december 16., 00:16
Iohannis az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ülése után nyilatkozott a témában. „Tegnap és ma lépéseket tettünk a jó irányba” – fogalmazott a román elnök. Kiemelte, kezdeményezésére az Európai Tanácsban tárgyaltak a schengeni témáról, az ülést megelőzően pedig több európai vezetővel is egyeztetést folytatott. „Valamennyi illetékes megértette, hogy van egy probléma, amit meg kell oldani. Eléggé optimista vagyok abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat” – állapította meg Iohannis.
Beszélt arról is, hogy az osztrák és a holland álláspont kapcsán még vannak megoldandó kérdések, de a tárgyalásokból azt a következtetést vonta le, hogy „ezúttal jobb lesz a felkészülés, és van akarat a megoldásra”. Hozzátette, arra számít, hogy 2023 folyamán Románia a schengeni térség teljes jogú tagjává válik.
Az államfő elmondta, konkrét ütemtervről még nem lehet beszélni, de meggyőződése, hogy amint Ausztria és Hollandia tisztázza az álláspontját, a bel- és igazságügyi tanács ismét napirendre tűzi a két ország csatlakozásának kérdését. Kérdésre válaszolva Iohannis közölte, a román hatóságoknak erőfeszítéseket kell tenniük európai színtéren annak érdekében, hogy az ország garanciákat kapjon a csatlakozásra.
„Senkinek nem áll érdekében, hogy ennek az ügynek ismét negatívan kimenetele legyen az EU számára. Nehéz időket élünk, sokféle válsággal, az Európai Uniónak nincs szüksége egy újabb kudarcra. Az Uniónak sikerekre, pozitív eredményekre van szüksége” – nyomatékosította a román államfő.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön kijelentette, hogy a testület ülésén valószínűleg „véleményt cserélnek” Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának helyzetéről is.
Karl Nehammer osztrák kancellár a brüsszeli csúcsértekezleten leszögezte: a külső határokat meg kell védeni, ehhez támogatást kell nyújtani Romániának, Bulgáriának és Magyarországnak is. Elmondta, egyeztetett a román és a bolgár államfővel is a kérdésről. A Románia és Bulgária ez évi csatlakozását megvétózó osztrák kormányfő kifejtette: az EU-nak tennie kell a külső határok megerősítéséért, ennek jegyében le kell mondani a kerítésépítéssel kapcsolatos tabukról, és uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
szóljon hozzá!