Európai Parlament: Románia népének jogában áll megismerni az igazságot
Határozatban emlékezett meg az Európai Parlament az 1989-es romániai forradalom áldozatairól az események 30. évfordulója alkalmából, egyúttal felszólította Romániát az igazság kiderítésére az akkori eseményekkel kapcsolatban.
2019. december 19., 17:592019. december 19., 17:59
Határozatban szólította fel csütörtökön az Európai Parlament Romániát arra, hogy derítsen fényt a 30 évvel ezelőtt kirobbant forradalom idején lezajlott eseményekkel kapcsolatos igazságra. A határozatot, amelyet az EP több frakciójába tartozó honatyák – köztük romániaiak és magyarországiak is – kezdeményeztek, nagy többséggel, 513 támogató, 18 nem szavazattal, 87 tartózkodás mellett fogadta el az uniós törvényhozás.
A dokumentum emlékeztet:
Azt is megemlíti, hogy a 30 évvel ezelőtti a legerőszakosabb volt valamennyi, a vasfüggöny mögötti országokban zajló megmozdulás között.
A határozat megemlíti: az erő alkalmazása a polgárokkal szemben alapjaiban rázta meg a társadalmat, és leszögezi:
Azt is megállapítja, hogy az áldozatok, illetve leszármazottaik a mai napig sem tudják az igazságot az akkoriban elkövetett erőszakos bűncselekmények kapcsán, azonban a román állam a mai napig indokolatlanul halogatta az igazság kiderítését és nyilvánosságra hozatalát, ami pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy az áldozatok és örököseik méltányos jóvátételt kapjanak.
A határozat felrója, hogy az állami hatóságok nem voltak képesek a nemzetközi emberi jogi normáknak megfelelően kellő hatékonysággal eljárni az ügyben.
A dokumentumban, amelyben az EP lerója kegyeletét a totalitarista diktatúra megdöntése érdekében életüket feláldozó áldozatok előtt, egyúttal elismerik, hogy az 1989 decemberében utcára vonuló békés tüntetők nyitották meg az utat Románia előtt a demokráciába való átmenet, a jogállamiság és a piacgazdaság, illetve a NATO- és az EU-integráció felé.
ez ugyanis elemi érdeke az országnak, az ország népének, Európának és az Európai Uniónak, az ország népének ugyanis jogában áll megismerni az igazságot.
Az EP egyben felszólítja az Európai Unió és a tagállamok intézményeit, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a kommunizmus bűncselekményei ne merüljenek feledésbe, egyben szavatolják, hogy ilyen bűnöket soha többé ne követhessenek el.
Mint arról beszámoltunk, a jelentés kapcsán hétfőn zajlott le az EP-ben a vita, amelyen a felszólaló román képviselők következetesen elmulasztották megemlíteni a forradalom kirobbantásában kulcsszerepet játszó Tőkés László nevét.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
A holland rendőrség kedden bejelentette, hogy letartóztattak egy ötödik gyanúsítottat a dák műkincsek elrablásának ügyében.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
2 hozzászólás