Skovrán Tünde és operatőre konzuli segítséggel jutott haza a dél-afrikai O. R. Tambo repülőtérről
Fotó: Skovrán Tünde
A Tarom légitársaság egyik különgépe 46 román és 24 külföldi állampolgárral a fedélzetén tért haza a Dél-afrikai Köztársaságból, ahonnan a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron variáns gyors terjedése miatt menekítik ki az embereket. A román állampolgárok között volt Skovrán Tünde erdélyi színésznő, aki a hazajutásról, a külképviselettel kapcsolatos tapasztalatairól beszélt a Krónikának.
2021. december 01., 19:552021. december 01., 19:55
2021. december 01., 21:442021. december 01., 21:44
Skovrán Tünde külföldön élő erdélyi színésznő, rendező azon a különgépen tartózkodott, amellyel a bukaresti külügyminisztérium román állampolgárokat, köztük a nagybányai rögbicsapat tagjait menekítette ki a Dél-afrikai Köztársaságból a koronavírus-fertőzés új mutációja, az omikron terjedése miatt.
A járványhelyzet miatt az utolsó európai járattal sikerült hazajutni Afrikából 2020-ban, és most lett volna az ötödik forgatásuk a dél-afrikai helyszíneken. Az afrikai országban a koronavírus-járvány helyzetét a fertőzésszámok alakulásának függvényében 1–5-ig terjedő skálán mérik, az 1-es fokozat a legenyhébb, az 5-ös pedig a teljes lezárást jelenti – mondta el a színésznő-rendező. „Dél-Afrikában az elmúlt hetekben 1-es fokozatú volt a koronavírus-járvány, ami azt jelenti, hogy turisták is beutazhattak” – mondta Skovrán.
A színésznő filmjének afrikai forgatása elmaradt az új koronavírus-mutáció megjelenése miatt
Fotó: Skovrán Tünde
Hozzátette, november 24-én érkezett az afrikai országba, első nap értesültek az új vírusmutáció megjelenéséről és a várható korlátozásokról, így nyomban elkezdték tervezni magyar állampolgár operatőrével a visszautat. „Gyakorlatilag egy napot töltöttünk Dél-Afrikában egy hotelben. Eredetileg december 22-re volt repülőjegyem vissza Európába, de azonnal foglaltam helyet másnapra a Turkish AirLines-gépre. Pár óra múlva kaptam levelet, hogy törölték a járatot” – mesélte Skovrán Tünde.
Hozzátette, barátok segítségével megpróbált más alternatívákat találni a hazautazáshoz, sikerült is jegyet váltani egy svájci járatra, azonban a repülőtéren kiderült, hogy a gép fedélzetére csak svájci állampolgárok juthatnak fel.
Ekkor fölhívtam Antal Loránd RMDSZ-es szenátort, gyerekkori barátomat, aki a külügyminisztériumon keresztül kapcsolatba lépett Claudius Cobzaru román nagykövettel Pretoriában” – mesélte Skovrán. Megjegyezte, a nagykövet folyamatosan tájékoztatta a helyzetről, a mentőakció lépéseiről őket, majd értesítette, hogy rajta vannak az utaslistán Szandtner Dániel magyarországi operatőrrel együtt, ugyanis a román külügyminisztérium vállalta, hogy kelet-európai állampolgárok hazaszállításában is segítséget nyújt.
Fotó: Skovrán Tünde
„Nem tudtuk, mikor indul pontosan a gép, közben meg Romániában a sajtóban megjelentek olyan hírek, hogy Nagybányán szállunk majd le, illetve olyan indulási időpontokat közöltek a különböző csatornák, portálok, amelyeknek semmilyen valóságalapja nem volt. A média nagyon eltorzította a valóságot a hazautazásunkról” – jegyezte meg a színésznő-rendező. Hozzátette,
Bukarestbe érkezve, a katonai repülőtéren landolt a gépük, ahol katonai sátrak, mentő-, rendőr- és tűzoltóautók sorakoztak, és a reptéren felállított sátrakban az utasokon PCR-tesztet végeztek.
„A repülőgépről lakhely szerint engedtek leszállni, hosszú várakozás után Kovászna és Brassó megyei utasok is sorra kerültek. Afrikából 15 kilós csomagokkal ülhettünk fel a gépre, és mivel a kamerákat, felszereléseket nem hagyhattuk hátra, a ruháink maradtak ott.
– osztotta meg tapasztalatait Skovrán Tünde. Hozzátette, Sepsiszentgyörgyre speciális autókkal szállították őket, és szerdán reggel már a mentősök ébresztették, akik újabb koronavírustesztet végeztek. „Tizenöt napig karanténba helyeztek minket, noha nyilván semmi bajunk nincs” – egészítette ki.
Fotó: Skovrán Tünde
Skovrán Tünde arról is beszélt, hogy Dél-Afrikában a körülményekhez képest nyugodt volt a helyzet. „Mivel csupán két napot töltöttünk az afrikai kontinensen, és akkor is a hazautazásunkkal voltunk elfoglalva, csak a tévéből értesültünk a koronavírus-helyzetről, a külvilág történéseiről.
– tette hozzá a színésznő. Elmondta, az emberek a korlátozások hallatán megrohamozták a boltokat, attól tartva, hogy megint lezárások következnek, így próbálták beszerezni a legszükségesebbeket. A pánik csak egy napig tartott, míg Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök be nem jelentette, hogy kormánya nem tervez lezárásokat, megszorításokat.
„Azt láttuk, hogy Dél-Afrikában mindenki mélységesen fel van háborodva az Európai Unió és más államok hozzáállásán.
– jegyezte meg Skovrán. Kérdésünkre, hogyan írná le a román külképviselettel a tapasztalatait, a színésznő elmondta, végtelenül operatívak voltak, folyamatosan tájékoztatták őket a helyzetről, az utazással kapcsolatos fejleményekről, az útra élelmiszer-csomagokat is készítettek, mivel nem lehetett tudni, hogy az utasoknak lesz-e a repülőgépen lehetőségük étkezni.
– tette hozzá.
Fotó: Skovrán Tünde
Kérdésünkre, hogyan hasonlítaná össze a múltkori, a vírus megjelenése körüli hazaútjukat a mostani kalanddal, a színésznő elmondta, Namíbiában voltak 2020-ban, és a sajtóból értesültek a járványról.
„Gyorsan átrepültünk Fokvárosba, és onnan próbáltunk hazajutni. Akkor még senki nem tudta, mit jelent ez a világjárvány. Most viszont másfél év pandémia után úgy érzem, fokozottabb volt a pánik. Tudtuk, hogy ha véletlenül lezárják a határokat, nem szabadítják fel egyhamar, és három hónapig vagy hosszabb ideig ott ragadunk a másik kontinensen. Nem attól rettegtünk, hogy megbetegszünk, hanem hogy nem lesz lehetőségünk hazajönni” – mondta el a Skovrán Tünde.
A fertőzésveszély csökkentése érdekében egy Bukarest melletti katonai légitámaszpont fogadta kedden a Tarom Johannesburgból érkező utasszállító repülőgépét, amelyet a román kormány küldött a dél-afrikai térségben rekedt román állampolgárokért.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
szóljon hozzá!