„Kriminalizált” határon túli voksolás – Pászkán Zsolt elemző a Fidesz erdélyi népszerűségéről, az ellenzék elutasítottságáról

Kampányhajrá. A nemzetpolitikát is befolyásolja az április 3-ai választás kimenetele •  Fotó: Beliczay László

Kampányhajrá. A nemzetpolitikát is befolyásolja az április 3-ai választás kimenetele

Fotó: Beliczay László

Tudatlanságról és közönyösségről árulkodik, hogy a magyarországi ellenzék miniszterelnök-jelöltje még azzal sincs tisztában, mekkora kormányzati támogatások segítették a határon túli közösségeket – állapította meg lapunknak Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője. A nagybányai származású elemző szerint a magyar kormánypárt iránti rendkívül magas erdélyi bizalom a külhoni közösségekkel kapcsolatos önazonos és következetes Fidesz-politikának az eredménye.

Pataky István

2022. március 26., 08:292022. március 26., 08:29

– A SoDiSo Research friss felmérése szerint a Fidesznek 90 százalékos támogatottsága van az erdélyi magyarok körében; ez az arány nem változott lényegesen az elmúlt négy évben. Mivel magyarázható ez a rendkívül magas bizalom a magyar kormánypárt iránt?

– Ez elsősorban annak a határon túli magyar közösségekkel kapcsolatos önazonos és következetes Fidesz-politikának az eredménye, amely nemcsak azokban az években érvényesült, amikor ez egybeesett a kormány politikájával, hanem a Fidesz ellenzéki időszakaiban is. Legfeljebb akkor kevésbé öltött testet konkrét együttműködési programokban, de a kapcsolat folyamatos és élő volt. És akkor is működött, amikor az RMDSZ korábbi vezetősége hajlandónak látszott együttműködni a baloldali kormányoknak a Fidesz határon túli kapcsolatrendszerének lerombolására irányuló törekvéseivel – például az ellen-Tusványosként elindított Európa-tábor, vagy a támogatási rendszer leszűkítése és monopolizálása.

Idézet
A Fidesz erdélyi, székelyföldi, partiumi és bánsági magyar közösségen belüli támogatottságának megmaradásához, paradox módon, az is hozzájárult, hogy a vele szemben politikai, ideológiai, szocializációs okokból is fenntartásokkal, sőt ellenségesen viszonyuló Markó Béla-féle RMDSZ az 1990-es évek végén, a 2000-es évek elején jelentős és folyamatos szavazóvesztéssel volt kénytelen szembesülni a romániai választásokon.

Azaz az erdélyi, székelyföldi, partiumi és bánsági magyar közösség egy része az RMDSZ-szel szembeni ellenállásként élte meg a Fidesz-pártiságot. Ehhez társult a Horn-kormányok lagymatagsága, a román politikának való megfelelési kényszere, illetve az első Orbán-kormány utáni balliberális kormányok fantázianélkülisége, mely nagyrészt abban merült ki, hogy kényszeresen felszámolta, vagy legalábbis kiüresítette még azokat a kezdeményezéseket is, melyek a Fidesz–KDNP-kormány idejében jól működtek.

A magyar állampolgárság felvételének és a magyarországi választáson való részvételnek a „kriminalizálásával” pedig – amely elsősorban a Gyurcsány-kormányok időszakára volt jellemző – a magyarországi balliberális oldal kizárta a szavazói köréből azokat, akik esetleg rájuk szavaztak volna vagy szavaznának.

Idézet
Az ellenzéki politikusok utóbbi tizenkét évben tett számos, általában véve a határon túli magyarokra nézve sértő és igazságtalan támadásai pedig csak tovább erősítették elutasítottságukat,

főleg úgy, hogy az ilyesmikre vetemedő ellenzéki politikusok túl sokan voltak, és túl fontos tisztségeket töltöttek be pártjaikban ahhoz, hogy ne lehessen álláspontjukat egész alakulatuk álláspontjának tekinteni. Ezért aztán az ellenzéki pártok nemcsak attól a lehetőségtől fosztották meg magukat, hogy aktívan és hitelesen kampányolhassanak a határon túli magyar közösségekben, de ezekhez a közösségekhez tartozó lehetséges támogatóikat is kizárták a versenyből.

– Erdélyi politikai, egyházi egység van a Fidesz, az Orbán-kormány mögött. Elmondható, hogy teljes az összhang?

– Ami az egyházakat illeti, az összhang teljesnek feltételezhető, hiszen a határon túli egyházi vezetők tisztában vannak azzal, hogy egy esetleges kormányváltásnak a magyar egyházi intézményhálózat lenne az abszolút vesztese – ahogy az a magyarországi egyházi intézményrendszerrel is történt az első Orbán-kormány után.

Idézet
Ami a politikai szervezeteket illeti, ott egyszerre működik az ideológiai determináltság, a szervezeti kényszerpálya és az opportunizmus.

Az RMDSZ-en kívüli politikai szervezetek számára az ideológiai azonosság által meghatározott természetes folyamaton kívül ugyanakkor egzisztenciális kényszerűség is a jelenlegi magyarországi kormány támogatása.

Az RMDSZ opportunistán viszonyul a kérdéshez, számára inkább csak „logisztikai átszervezési” kérdés egy esetleges magyarországi kormányváltás, amihez megtartotta a párt vezetőségében azokat a politikusokat, akik azonnal előtérbe (vagy még jobban előtérbe) kerülhetnének egy ilyen esetben. Anyagi szempontból is az RMDSZ veszíthetne a legkevesebbet, hiszen a szűkülő források elosztásában visszatérő monopolisztikus helyzet nagyjából azonos, vagy nem jelentősen csökkenő mértékű támogatásokhoz juttatná a szervezetet.

Pászkán Zsolt •  Fotó: Facebook Galéria

Pászkán Zsolt

Fotó: Facebook

– A magyarországi ellenzék az utóbbi években alig vagy egyáltalán nem fogalmazott meg üzeneteket a határon túli magyarok, így az erdélyiek irányába. Feladták, elengedték ezt a kérdést?

– Röviden fogalmazva: igen, feladták. A Horn-kormány idején ez inkább az MSZP-n belül akkor még létezett, a rendszerváltás előtt egy „nemzeti baloldalban” gondolkodó vezetői csoport részéről volt tetten érhető, amelynek tagjai azóta vagy eltűntek a közéletből, vagy megtalálták a helyüket a jelenlegi kormányzati politikában. Az első Orbán-kormány utáni balliberális kabinetek már nyomokban sem tartalmaztak az e kérdés iránt közpolitikai szempontból érdeklődő tagokat, és ezért aztán komoly háttérmunka sem készült.

Idézet
Az utóbbi tizenkét év pedig már az egyértelmű elidegenedési politika jegyében zajlott, ahol a „klasszikus” ellenzéki pártok nem tudtak elszakadni a határon túli magyarok megtagadásának politikájától, az „újak” pedig nem voltak képesek átlépni az etnikai asszimiláció előszobájának tekinthető politikai asszimilációt szorgalmazó álláspontjukon.

– Egy esetleges magyarországi kormányváltás esetén mire számíthatnak a határon túliak, az erdélyiek?

– Mivel a jelenlegi ellenzéki pártok határon túli magyar közösségekkel kapcsolatos politikáját a Fidesszel szembeni háború határozta meg, a jelenlegi választási kampányra csak néhány sablonos frázis hangoztatása maradt. Ezekből rendkívül nehéz, ha nem éppen lehetetlen kikövetkeztetni, hogy van-e bármilyen szándéka a jelenlegi ellenzéknek ezen a téren, vagy a magyar államnak a határon túli magyarokkal kapcsolatos, alaptörvényből következő kötelezettségét feláldozza a Fidesz elleni harc oltárán. Mindenesetre a legkevésbé sem megnyugtató, hogy – amint az a legutóbbi kolozsvári ellenzéki kampányeseményen kiderült – az ellenzék miniszterelnök-jelöltje még azzal sincs tisztában, mekkora kormányzati támogatások segítették a határon túli magyar közösségeket.

Márpedig ez a nyilvános adatokkal kapcsolatos tudatlanság olyan mértékű közönyösségről árulkodik, ami semmi jóval sem kecsegtet a határon túli magyarok összessége számára, hiszen ezekben a támogatásokban nemcsak a szavazati joggal rendelkezők és a jelenlegi kormányt támogatók részesültek közvetve vagy közvetlenül, hanem potenciálisan minden határon túli magyar.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 03., csütörtök

Már kétezerre rúg a halálos áldozatok száma Libanonban, menekültek landoltak Bukarestben

Összesítések szerint 1974 ember, köztük 127 gyerek vesztette életét Libanonban izraeli támadásokban Izrael és a Hezbollah Irán-barát milícia egy éve kirobbant konfliktusában – közölték csütörtökön a libanoni hatóságok.

Már kétezerre rúg a halálos áldozatok száma Libanonban, menekültek landoltak Bukarestben
2024. október 03., csütörtök

„Súlyos beavatkozás”. Bekérette a német nagykövetet a magyar külügyminiszter

Németország budapesti nagykövete tegnapi beszédében hazánk szuverenitását sértő módon, súlyosan beavatkozott Magyarország belügyeibe – írta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.

„Súlyos beavatkozás”. Bekérette a német nagykövetet a magyar külügyminiszter
2024. október 03., csütörtök

A NATO nem áll készen egy Oroszország elleni háborúra egy nyugalmazott amerikai tábornok szerint

A NATO nem rendelkezik megfelelő légvédelemmel, katonai mobilitással, lőszerrel és gondolkodásmóddal ahhoz, hogy teljes mértékben készen álljon egy esetleges nagyszabású hagyományos háborúra – mondta Ben Hodges nyugalmazott amerikai altábornagy szerdán.

A NATO nem áll készen egy Oroszország elleni háborúra egy nyugalmazott amerikai tábornok szerint
2024. október 03., csütörtök

Zelenszkij ismét megköszönte a román Patriot-rendszert, és azt kérte, hogy a románok is lőjék le az orosz drónokat

Miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újfent köszönetet mondott Romániának a felajánlott Patriot rakétavédelmi rendszerért, felkérte Bukarestet, hogy a román légvédelem szálljon be az Ukrajnára kilőtt orosz drónok lelövésébe.

Zelenszkij ismét megköszönte a román Patriot-rendszert, és azt kérte, hogy a románok is lőjék le az orosz drónokat
2024. október 03., csütörtök

Izrael az Irán elleni válaszcsapásra készül, többen meghaltak Bejrútban egy légicsapásban

Legalább hat ember meghalt csütörtökön kora reggel Libanon fővárosa, Bejrút központjában, miután az izraeli hadsereg közölte, hogy pontos csapást mért a városra.

Izrael az Irán elleni válaszcsapásra készül, többen meghaltak Bejrútban egy légicsapásban
2024. október 03., csütörtök

Feladta az ukrán hadsereg a stratégiai fontosságú Vuhledart

Az ukrán erők kivonultak a Donyecki területen lévő Vuhledar városából – közölte a Horticja hadseregcsoport szerdán.

Feladta az ukrán hadsereg a stratégiai fontosságú Vuhledart
2024. október 02., szerda

Izrael nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ főtitkárát

Izrael külügyminisztere szerdán bejelentette, hogy a zsidó állam nemkívánatos személlyé nyilvánította António Guterres ENSZ-főtitkárt, mert nem ítélte el „egyértelműen” Irán előző napi Izrael elleni súlyos rakétatámadását.

Izrael nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ főtitkárát
2024. október 02., szerda

Rakétákkal lőtte Izraelt a Hezbollah terrorszervezet

A Hezbollah libanoni síita milícia újabb rakétatámadásai érték Észak-Izraelt az izraeli hadsereg (IDF) libanoni szárazföldi hadműveletének második napján, szerdán is – közölte az IDF.

Rakétákkal lőtte Izraelt a Hezbollah terrorszervezet
2024. október 02., szerda

Amerikai választások: összecsaptak az alelnökjelöltek

J. D. Vance szenátor, a Republikánus Párt alelnökjelöltje és Tim Walz, Minnesota állam kormányzója, a Demokrata Párt alelnökjelöltje számos témáról fejtette ki álláspontját a CBS News országos televízió által szervezett műsorban.

Amerikai választások: összecsaptak az alelnökjelöltek
2024. október 02., szerda

Már a stratégiai fontosságú ukrán városon belül vannak az ostromló orosz erők

Orosz csapatok behatoltak a Donyecki területen fekvő Vuhledar városába – közölte kedden Vadim Filaskin kormányzó, hozzátéve, hogy a harcok még tartanak.

Már a stratégiai fontosságú ukrán városon belül vannak az ostromló orosz erők