Autonómok. Gagauziában jól megfér egymás mellett a moldovai és a gagauz zászlóÉles vitába keveredett az utóbbi hetekben a Moldova déli részén található autonóm régió, Gagauzia vezetése a chișinăui kormánnyal a Szent György-szalag kapcsán. Az orosz patriot
Éles vitába keveredett az utóbbi hetekben a Moldova déli részén található autonóm régió, Gagauzia vezetése a chișinăui kormánnyal a Szent György-szalag kapcsán. Az orosz patriotizmus fekete-narancssárga színű hagyományos szimbólumát a moldovai parlament betiltotta az Ukrajna elleni agresszió miatt. Csakhogy az oroszbarát gagauz vezetés ezt nem fogadta el, s ezzel kapcsolatban helyi szinten határozatot is hoztak Comratban, a 135 ezer lakosú Gagauzia fővárosában.
2022. május 23., 21:292022. május 23., 21:29
Nem ez az első alkalom egyébként, amikor a gagauzok szembemennek Chișinău döntésével.
A Libertatea román portál néhány nappal ezelőtt hosszú riportban számolt be arról, hogyan viszonyulnak a gagauzok az ukrajnai háborúhoz.
Gheorghe Sarî, a mintegy húszezres lakosú Comrat alpolgármestere arról beszélt, hogy a rakéták olykor a várostól ötven kilométerre csapódnak be. Mint mondja, attól tart, egyik reggel az oroszok vagy a románok benyomulására ébred. Comratban ugyanis elterjedt az a – valótlan – hír, miszerint Románia tankokat sorakoztatott fel a Moldovai Köztársaság határánál.
A riporterek által megszólaltatott fiatal Anastasia arról beszélt, hogy zavarja az esetleges uniós csatlakozás, mivel akkor az LMBT-közösség parádéi is megjelenhetnek Comratban. Romániával kapcsolatban is negatív véleménnyel van, mivel nagy- és dédszülei sokat meséltek neki a román csapatok 1941-es bevonulásáról, amit súlyos visszaélések kísértek.
„Megpróbáltam, de a gagauziai iskolában nem igazán volt lehetőségem jól megtanulni a románt. Nem értem, mi, itt Gagauziában senkinek sem szabjuk meg, hogy gagauzul beszéljen. Azon a nyelven beszélsz, amely számodra kényelmes” – fogalmazott Anastasia. Sokan inkább oroszul kommunikálnak. Comrat központjában méretes Lenin-szobor áll.
Arra a kérdésre, hogy milyen mozgások képzelhetőek el az autonóm Gagauziában, nemrég Barabás T. János, a térség szakértője válaszolt az Origónak.
„Gagauzia tartományi elnöksége az elmúlt években óvatosan közeledett az EU-projektekhez, és jelenleg visszafogottan reagál az ukrajnai háborúra.
– mondta az elemző.
A gagauzok a török nyelvcsaládba tartozó nyelvet beszélő, többségében ortodox keresztény vallású népcsoport, akiknek zöme Moldovában (főként az autonóm Gagauziában), Ukrajnában, Törökországban és Oroszországban él. Miután a Moldáv Szovjet Szocialista Köztársaság 1989-ben módosította alkotmányát, és a moldávot tette meg államnyelvvé, ez heves ellenérzéseket váltott ki a Moldovában élő, nem román ajkú közösségek, köztük a gagauzok körében is.
Miután a gagauz–moldáv konfliktust követően a román–moldáv egyesülés gondolata átmenetileg lekerült a politikai napirendről, 1994 végén a parlament elfogadta az ország ma is hatályos alkotmányát, amelyben egy autonóm Gagauzia megteremtéséről is rendelkeztek.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!