Fotó: Facebook/Igor Dodon
Keményen bírálta Igor Dodon moldovai elnök azokat a moldovai településeket, amelyek jelképes egyesülési nyilatkozatot fogadtak el Romániával.
2018. február 01., 15:512018. február 01., 15:51
2018. február 01., 15:532018. február 01., 15:53
A Moszkva-barát politikus arra reagált, hogy az elmúlt napokban Moldva és Havasalföld 1859-es egyesülésének évfordulója alkalmából a Pruton túli ország hét településének önkormányzata is olyan nyilatkozatot fogadott el, amelyben szimbolikusan kinyilvánítják az egyesülési szándékot Romániával.
Megszavazta a Romániával való egyesülést egy, Moldova Köztársaság északi részén található község – adta hírül a Mediafax hírügynökség.
„A leghatározottabban elítélem egyes moldova köztársaságbeli települések vezetőinek akcióit, de az olyan intézmények érdektelenségét, figyelmetlenségét vagy akár rosszhiszeműségét is, mint az Információs és Biztonsági Szolgálat vagy a belügyminisztérium, a legfőbb ügyészség, amelyeknek fel kellene lépniük az ilyen megnyilvánulások ellen" – szögezte le az államfői hivatal egy szerda esti közleményben.
Ezért az elnök felszólította a kormányt, a parlamentet és az illetékes intézményeket, hogy lépjenek fel az ilyen destruktív intézkedések ellen a lehető legzárosabb határidőn belül, ítéljék el őket, és az ország törvényeinek megfelelően vonják felelősségre mindazokat, akik vétkesek az ilyen akciók megszervezésében és lebonyolításában, de azokat is, akik az ország intézményei részéről nem figyeltek oda ezekre a határozatokra.
– szögezte le Dodon, hozzátéve: államfőként mindent megtesz, hogy megóvja Moldova 700 éves államiságát. Az elnök egyben a Legfelsőbb Biztonsági Tanács összehívását is kezdeményezte.
Vita az alkotmánymódosításról
A moldovai kormány bejelentette, támogatja azt a kezdeményezést, miszerint az ország alkotmányába foglalják bele Moldova európai integrációs törekvéseit. A kabinet szerdán véleményezte kedvezően a Demokrata Párt erre vonatkozó indítványát, amelynek értelmében az alaptörvény preambulumát és első cikkelyét kiegészítenék az európai integrációs törekvések hangsúlyozásával. Igor Dodon államfő ugyanakkor leszögezte: ellenzi a módosítást, ezért államfői minőségében meg fogja azt akadályozni, mivel provokációnak és a moldovai társadalom megosztására tett kísérletnek tekinti.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
1 hozzászólás