Humanitárius okok. Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában kapott menedékjogot
A Szíriával szomszédos országok támogatását és Szíria demokratikus átalakítása érdekében tett lépéseket ígért Joe Biden amerikai elnök vasárnap az Aszad-rezsim bukására reagálva.
2024. december 09., 08:542024. december 09., 08:54
Az elnök a Fehér Házból adott televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás kiterjed Jordániára, Libanonra, Irakra és Izraelre annak érdekében, hogy az átmeneti időszakban keletkező fenyegetéseket megelőzzék. Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok biztosítani fogja Kelet-Szíra stabilitását az ott állomásozó amerikai erők védelmében is, valamint fenntartja az Iszlám Állam elleni missziót, és biztosítja azon létesítmények védelmét is, ahol az Iszlám Állam tagjait tartják foglyul.
Joe Biden közölte, hogy
„Ez a rezsim kegyetlenül bánt szíriaiak százezreivel, ártatlanokat kínzott és ölt meg. A rezsim bukása az igazság egy alapvető cselekménye” – fogalmazott Joe Biden.
„Ez most a kockázat és bizonytalanság pillanata” – hangoztatta és azt ígérte, hogy
A Szíriában állomásozó amerikai katonaság vasárnap B-52-es bombázók és F-15-ös vadászrepülők bevetésével hajtott végre támadást Közép-Szíriában az Iszlám Állam vezetőinek feltételezett tartózkodási helye ellen – közölte az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) illetékese vasárnap azt is világossá téve, hogy az amerikai erők azt is biztosítják, hogy az Iszlám Állam ne legyen képes kihasználni a kormány bukása körüli bizonytalanságot.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva.
Eközben a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva egybehangzóan azt közölte, hogy
„Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek. Oroszország humanitárius megfontolások alapján menedékjogot adott nekik” – mondta a TASZSZ-nak a tisztségviselő.
Hozzátette:
„Orosz hivatalos személyek kapcsolatban állnak a szíriai fegyveres ellenzék képviselőivel, amelynek vezetői garantálták az orosz katonai bázisok és diplomáciai létesítmények biztonságát Szíria területén” – hangsúlyozta a Kreml-forrás.
Előzőleg az orosz külügyminisztérium közölte, hogy Aszad a szíriai fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon. A minisztérium emellett arra hívott fel minden érintett felet, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, és a kormányzással kapcsolatos kérdéseket politikai eszközökkel oldja meg.
A Reuters sajtóértesülései szerint
A lap két magas rangú katonatisztre hivatkozva közölte az információt. A forrás szerint a repülőgép kezdetben Szíria tengerparti régiója felé tartott, majd váratlanul irányt változtatott, az ellenkező irányba repült, mielőtt végleg eltűnt a térképről.
A Reutersnek nem áll rendelkezésére hivatalos információ arról, hogy kik tartózkodtak a gépen. Két szíriai forrás úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy nagy valószínűséggel Aszad is a fedélzeten volt, és a repülőgép balesetet szenvedett. Az információt hivatalos források egyelőre nem erősítették meg.
Robert C. Castel: Izrael igen hatékony légi és különleges műveleti hadjáratot folytat Szíriában
A lázadók előretörése és az Aszad-rezsim haláltusája keltette politikai és médiaricsaj árnyékában Izrael igen hatékony légi és különleges műveleti hadjáratot folytat Szíriában – mutatott rá Robert C. Castel. Az aradi születésű izraeli biztonságpolitikai szakértő közösségi oldalán rámutatott: ennek a „Blitznek” a következőek a céljai:
1. Megakadályozni hogy vegyi és más stratégiai fegyverek kerüljenek a lázadók kezébe, illetve hogy azokat a kormánycsapatok a lázadók ellen vessék be.
2. Megsemmisíteni Szíria hadiiparát, hogy az ne válhasson a lázadók haditechnikai bázisává.
3. Megsemmisíteni az Aszad-rezsim hírszerzési infrastruktúráját és/vagy elfoglalni – a kivonuló oroszokkal egyeztetve – a hírszerző bázisokat. Lásd pl. Tel Hárrá vagy a szíriai Hermon (Dzsabbel e-Seh).
4. Megsemmisíteni a Hezbollah Szíriában harcoló vagy az onnan visszavonuló kontingenseit. Lásd pl. a Homszból a libanoni Bekaa völgy felé evakuáló konvoj megtámadása. (A tűzszüneti egyezmény csak Libanonra vonatkozik).
5. Az 1974-es tűzszünet és a koordinációs mechanizmus összeomlása után a demarkációs övezet elfoglalása és az ENSZ csapatok (UNDOF és UNTSO) védelme.
6. Szövetségek létrehozása a kurd illetve a drúz kisebbséggel.
Jordánia közölte, hogy érdekelt a szomszédos Szíria biztonságának, területi integritásának és szuverenitásának fenntartásában. „Jordánia minden lehetséges támogatást felajánl a testvéri szíriai népnek az országuk, valamint intézményeinek és politikai rendszerének újjáépítésére tett erőfeszítéseihez” – jelentette ki Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter. A diplomata nyilatkozatában óvott attól, hogy Szíriában eluralkodjon a káosz.
Hasonlóképpen Egyiptom – az arab világ legnépesebb országa – kijelentette, hogy Szíria oldalán áll, s támogatja szuverenitását és területi integritását. Az egyiptomi külügyminisztérium közleménye szerint Egyiptom „minden szíriai felet felszólít az állami struktúrák és intézmények megőrzésére, és arra, hogy az ország legfőbb érdekeit tartsák szem előtt”.
António Guterres ENSZ-főtitkár üdvözölte vasárnap Bassár el-Aszad elnök „diktatórikus rezsimjének bukását” Szíriában, és ismételten felszólított „minden szíriai ember jogainak” védelmére.
„Tizennégy évnyi brutális háború és a diktatórikus rezsim bukása után a szíriai nép ma megragadhat egy történelmi lehetőséget, hogy stabil és békés jövőt építsen” – hangsúlyozta Guterres nyilatkozatában. Ismételten „nyugalomra és az erőszak elkerülésére” szólított fel. „A mostani érzékeny időszakban minden szíriai jogait megkülönböztetés nélkül védjük” – tette hozzá az ENSZ-főtitkár.
Iszlamista vezér: ez az egész iszlám közösség győzelme
Az egész iszlám közösség győzelmének nevezte a Damaszkuszt elfoglaló iszlamista szervezet vezetője, Abu Mohamed Al-Dzsoláni az Aszad-rezsim bukását a szíriai fővárosba való bevonulását követően. Dzsoláni, aki fiatal korában az al-Kaida harcosa volt, ma pedig a Hajat Tahrir as-Sam nevű szervezet vezére, szimbolikus helyszínen, az Omajjád-mecsetben megtartott beszédében az országban eddig jelentős befolyással rendelkező Iránnak is üzent.
„Ez a győzelem, testvéreim, a Mindenható Isten kegyelméből (következik) a mártírok, az özvegyek és az árvák áldozataiból. Ez a győzelem, testvéreim, azoknak a szenvedésén keresztül jött, akik elszenvedték a bebörtönzést” – mondta.
„Ez az új győzelem, testvéreim, új fejezetet jelent a régió történelmében, egy veszélyekkel teli történelemben, (amely) Szíriát az iráni ambíciók játszóterévé tette, és a szektarianizmus terjedését, a korrupciót szította” – mondta.
A CNN szerint Irán emlegetése üzenet a teheráni teokratikus vezetésnek, hogy a beavatkozásuknak, a könnyű szárazföldi hozzáférésüknek a libanoni proxy Hezbollahhoz, a szíriai Hezbollah támogatásának vége, és az iráni fegyverkészletek egykori raktározási helye is is eltűnt.
De Dzsolani – aki a szíriai szunnita muzulmán többség tagja, míg az eddig hatalmon levő Aszad-család alavita – tudja, hogy ezt az üzenetet Tel-Avivban és Washingtonban is meghallják, ahol egy tiltott terrorszervezet tagjának tekintik, és 10 millió dolláros vérdíjat tűztek ki a fejére. Ez az üzenet azt üzeni nekik, hogy „az új Szíriában megértik az érdekeiteket”, és ő maga is megérti, hogy ezek azok a hatalmak, amelyek képesek megbuktatni őt.
Száztizenhat éves korában elhunyt a világ legidősebb emberének tartott japán Itoka Tomikó. Az asszony haláláról az NHK japán közszolgálati televízió adott hírt szombaton.
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) helyi idő szerint pénteken közölte, öngyilkosságként kezeli a Las Vegas-i Trump-szállodánál január 1-én történt robbanás ügyét, amelyben az amerikai különleges erők egyik tagja felrobbantotta magát egy elektromos autóban.
A Marcin Romanowskinak Magyarországon nyújtott menedékjog miatt nem kívánatos a varsói magyar nagykövet jelenléte az Európai Unió Tanácsában betöltött lengyel elnökség megnyitóján – jelentette ki Magdalena Sobkowiak-Czarnecka lengyel miniszterhelyettes.
A dél-koreai hatóságok pénteken hiába próbálták letartóztatni szöuli rezidenciáján a december 3-án a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt felfüggesztett elnököt, Jun Szogjolt, az őrizetbe vételt az elnöki testőrség megakadályozta.
A szlovák kormánykoalíció megvitatja az Ukrajnával szembeni megtorló intézkedéseket, miután az leállította az orosz gáz szállítását a területén keresztül Szlovákiába – közölte Robert Fico szlovák miniszter
Donald Trump meghatározó lehet a háború befejezésében – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Több államra is kiterjed a Las Vegas-i Trump szállodánál január 1-én történt autórobbanás ügyében a nyomozás, amelynek érintettje az amerikai különleges erők egy tagja – közölték a hatóságok csütörtökön.
Mégsem voltak tettestársai a New Orleans-i gázolásos terrortámadás elkövetőjének – közölte csütörtökön a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) megbízott igazgatóhelyettese.
Tizenkét embert, köztük két gyermeket ölt meg, majd önmagával is végzett az ámokfutó, aki a montenegrói Cetinjében lövöldözött szerdán – közölte Andrijana Nastic ügyész csütörtökön.
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
szóljon hozzá!