Szigorúan ellenőrzött járókelők. Büntetésre számíthat, aki nyomós ok nélkül tartózkodik az utcán
Fotó: AFP
Valóságos menekülés kezdődött Párizsból vidékre, miután a francia hatóságok bejelentették a karantént, ami annyit jelent, hogy négy ok miatt lehet csak kimozdulni a lakásból. A kijárások korlátozásának ellenőrzésére az utcákra vezényelt százezer rendőr és csendőr egyetlen nap alatt hetvenezer embert igazoltatott, és több mint négyezer esetben szabott ki bírságot. Franciaországban élő magyarok számoltak be a helyzetről a Krónikának.
2020. március 19., 19:032020. március 19., 19:03
Major István fejlesztő mérnökként dolgozik egy nemzetközi egészségügy berendezéseket és SW alkalmazásokat fejlesztő, illetve gyártó vállalatnál, s Ile-de-France régióban, Párizs központjától harminc kilométerre délnyugatra, Essonne megyében lakik családjával. Mint lapunknak telefonon elmondta, a mindennapi élet az elmúlt hét végéig a megszokott keretek között zajlott a regisztrált koronavírusos fertőzések emelkedő száma ellenére.
„Emmanuel Macron elnök egy héttel ezelőtti bejelentése után hétfőtől az óvodás és iskolás gyerekek otthon tartózkodnak. Nekünk egy tízéves általános iskolás lányunk és egy tizenöt éves szakmunkástanuló fiúnk van. Mindkét iskolából az iskola által használt internetes rendszeren keresztül küldenek tananyagot naponta. Jelenleg még nem alakult ki az online oktatás. Ugyanakkor a jövő hét végétől két hetes tavaszi szünet lesz az iskolákban. A karantén harmadik napján már kiderült, hogy a gyerekek és szüleik számára sem lesz könnyen kezelhető a bezártság” – számolt be Major István.
A Magyarországról elszármazott mérnök elmondta:
Sok család elutazott vidéki nyaralójukba vagy rokonokhoz. Szerinte a legnagyobb rizikót a fertőzésveszély szempontjából a boltba járás jelenti. „Hétfő óta a boltok polcain kevesebb áru van ezért adott esetben csak több boltból tudjuk megvenni a szükséges élelmiszereket. Kenyérfélékből láthatóan kevesebb van a polcokon vagy egyáltalán nincs” – tette hozzá.
A Budapestről elszármazott Légman Rita biztosítási menedzser öt kilométerre lakik Párizstól, gyakorlatilag a főváros egyik külvárosában. Ő is beszámolt nekünk a karanténról. Mint mondta,
Aki viszont dolgozni megy, annak munkáltatói igazolásra is szüksége van.
Légman Rita azt is elmondta, hogy a franciák továbbra sem veszik elég komolyan az intézkedéseket, sokan vannak az utcán. Fokozatosan, de gyorsan történt a franciaországi korlátozás. Egy héttel ezelőtt még zavartalan volt az élet, ma már a posta sem működik. „Épp egy baráti összejövetelen voltam, amikor jelezték, nemsokára bezár az étterem, távoznunk kell. Közvetlenül a karantén elrendelése előtt, vasárnap és hétfőn sokan távoztak Párizsból, valósággal megrohamozták például a vonatokat. Most már csak igazolással lehet autóval távozni, beteg vagy rászoruló családtag megsegítésére” – adott helyzetképet interjúalanyunk. Megjegyezte,
„Tele voltak a vonatok, az éttermek bezárás után az emberek a parkokban piknikeztek” – mesélte. Légman Rita furcsának tartotta, hogy vasárnap megtartották az önkormányzati választások első fordulóját. Agnès Buzyn volt egészségügyi miniszter, aki indult Párizs főpolgármesteri posztjáért – nem szerepelt túl sikeresen, tizennyolc százalékos eredményt ért el – bevallotta, felelőtlenség volt megtartani a megméretést.
Párizs mellett élő interjúalanyunk azt is elmondta, már egy hete csak a súlyosabban megbetegedett embereket tesztelik, az egészségügyben dolgozókat és a politikusokat.
– számolt be Légman Rita.
Franciaországban csütörtökön több mint ötven százalékkal nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, a fertőzötteké pedig meghaladta a tízezret. A súlyos betegek fele hatvan évesnél fiatalabb, de az elhunytak 93 százaléka 65 esztendősnél idősebb volt. „A járvány a teljes országban elterjedt, és a helyzet gyorsan romlik” – idézte az MTI Jérome Salomont, az egészségügyi tárca járványügyi felelősét.
A kormányzat elismerte, hogy „logisztikai nehézségek” merültek fel a védőfelszerelések, maszkok és kesztyűk pótlásakor, amelyeket kizárólag az egészségügyi dolgozóknak tartanak fent. Bár Párizsban és környékén van a legtöbb, mintegy kétezer beteg, továbbra is Elzászban a leginkább leterheltek a kórházak. Már nem tudnak új pácienst fogadni, ezért a hadsereg megkezdte egy tábori kórház felállítását a Mulhouse-i kórház parkolójában, a fertőzöttek egy részét pedig katonai repülőgépekkel a dél-franciaországi Toulon és Marseille katonai kórházaiba szállították át.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!