Fotó: Igor Matovic/Facebook
Magyarul köszöntötte és baráti jobbot nyújtott a felvidéki magyaroknak Igor Matovic szlovák miniszterelnök a pozsonyi várban tartott keddi találkozón, amelyen a szlovákiai magyar politikusokat és közéleti személyiségeket fogadta Trianon 100. évfordulója kapcsán.
2020. június 03., 13:332020. június 03., 13:33
2020. június 03., 14:332020. június 03., 14:33
A találkozón, amely a maga nemében eddig egyedülállónak nevezhető, mintegy százan vettek részt a szlovákiai magyarság politikai érdekképviselete teljes spektrumának képviseletében, írta az MTI. Igor Matovic beszédében azt hangsúlyozta: bár szlovákok és magyarok között történelmi sérelmekből akadt néhány, de a két nemzetnek a jelenben és a jövőben kell megtalálnia a közös nevezőt.
„Sziasztok, kedves barátaim!” – üdvözölte magyarul a meghívottakat Igor Matovic, megjegyezve, hogy a trianoni évfordulót a magyarok a Nemzeti Összetartozás Napjaként ünneplik. Hangsúlyozta, hogy beszédében a jelenre és jövőre vonatkozó közös kérdéseket igyekszik megformálni, a beszéd magyar fordítását a Körkép szlovákiai magyar lap közölte.
„Tudjuk jól, hogy a 20. század egész Európára nézve szenvedést hozott, így a szlovákoknak és a magyaroknak is.
– fogalmazott Matovic, hozzátéve, hogy Trianon egy történelmi folyamat eredménye volt, melynek során a magyar elit sok hibát vétett. „Ugyanakkor meg kell érteni azt is, hogy ami az egyiknek veszteséget és igazságtalanságot jelentett, az másoknak esélyt és lehetőséget hozott” – utalt a szlovák népre a kormányfő.
„Azt gondolom, hogy a történelmi Magyarország a miénk is volt” – tett nem mindennapi kijelentést a miniszterelnök, emlékeztetve, hogy a szlovákok a magyarok és a többi nemzetiséggel együtt harcoltak a magyar királyok zászlaja alatt, a mai szlovákiai városok a magyar királyoktól kaptak privilégiumokat.
Igor Matovic ugyanakkor úgy vélte, „hagyjuk a történelmet a történészekre, mi összpontosítsunk napjaink kihívásaira, mindennapi életünkre és gyermekeink jövőjére”, és arra kérte a felvidéki magyar közösség képviselőit, segítsenek neki és kormányának „megtisztítani az országot a maffiától és az ingyenélőktől”.
Arra kérte a magyar politikusokat, hogy az Oktatásügyi minisztériummal és a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetséggel karöltve találjanak megoldást erre. Rámutatott, a szlovák nyelv elsajátításával a felvidéki magyarok nem csak Szlovákia, hanem Csehország kultúráját is megismerhetik.
„A történelmi Magyarország a mi közös államunk volt, ahol önök, magyarok többségben, mi, szlovákok kisebbségben voltunk. A történelem, a múlt ma új vonalakat, új határokat rajzolt, és Szlovákiában ma lehet, kicsit fordítva van” – mondta a kormányfő. Hozzátette, száz év után húzni kellene egy vonalat, és előre kellene nézni, hiszen aki sokat nézeget hátra, csak a nyaka fájdul meg.
A találkozón egyébként a Magyar Közösség Pártjának (MKP) küldöttsége A magyar nemzeti közösség memoranduma című dokumentumot adta át a szlovák kormányfőnek. Őry Péter, az MKP ügyvezető testületének elnöke az MTI-nek elmondta: Igor Matovic átvette tőlük a memorandumot, amelyben a helyi magyar közösség fennmaradásának és gyarapodásának elősegítését kérik, rámutatva a közösségnek az elmúlt évtizedekben tapasztalt jelentős létszámbeli fogyására.
Ezek között szerepel egyebek mellett, hogy a szlovák alkotmány preambuluma államalkotó közösségként ismerje el a szlovákiai magyar nemzetrészt, biztosítsa a magyar közösség nemzeti jelképeinek szabad használatát, tegye egyenrangú hivatali nyelvé a magyart a magyarok által lakott régiókban, a kormány biztosítsa a magyar közösség széleskörű önigazgatását, illetve az is, hogy a szlovákiai magyarok a magyar nemzethez tartozás kifejezéseként úgy vehessék fel a magyar állampolgárságot, hogy közben megőrizhessék szlovák állampolgárságukat is.
Számos palesztinpárti tüntetőt vettek őrizetbe New York belvárosában a hálaadás napján tartott hagyományos ünnepi felvonulás helyszínén csütörtökön.
Oroszország minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni, ha Ukrajnának nukleáris fegyvere lesz – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin csütörtökön Kazahsztán fővárosában. Az Európai Parlament további katonai támogatást ígért Ukrajnának.
Vészhelyzeti áramszüneteket rendeltek el csütörtökön az Ukrajnát ért újabb masszív orosz rakéta- és dróntámadás miatt több régióban – közölte Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter.
Az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti, több mint egy éve tartó harcok befejezéséről szóló megállapodást követően a figyelem ismét a Gázai övezetre összpontosul, de a háború gyors befejezéséhez fűzött remények valószínűleg szertefoszlanak.
Az Oresnyik hiperszonikus rakétával végrehajtott csapás azt üzente a Nyugatnak, hogy álljon le Ukrajna katonai támogatásával, mert közeledik az idő, amikor az Egyesült Államokat és a NATO-t az ukrajnai konfliktus közvetlen részeseként kell majd elismerni.
Donald Trump január 20-án hivatalba lépő elnöki adminisztrációjának több kijelölt tagja halálos fenyegetést kapott – jelentette be a leendő elnök szóvivője szerdán, a hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket.
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, a tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) is arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
Románia amerikai nagykövetsége szerdán bejelentette, hogy az ország teljesítette a vízummentességi programban való részvétel fő feltételét, azaz a vízumkérelmek visszautasítási arányának 3 százalék alá szorítását.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen által javasolt új összetételű Európai Bizottságot, amelynek megbízatása december elsején kezdődhet – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
Călin Georgescu győzelme Brüsszelig tartó hullámokat vetett: a Politico szerint egy vezető uniós törvényhozó azt követeli, hogy a TikTok vezérigazgatója jelenjen meg az Európai Parlament előtt.
3 hozzászólás