Fotó: Igor Matovic/Facebook
Magyarul köszöntötte és baráti jobbot nyújtott a felvidéki magyaroknak Igor Matovic szlovák miniszterelnök a pozsonyi várban tartott keddi találkozón, amelyen a szlovákiai magyar politikusokat és közéleti személyiségeket fogadta Trianon 100. évfordulója kapcsán.
2020. június 03., 13:332020. június 03., 13:33
2020. június 03., 14:332020. június 03., 14:33
A találkozón, amely a maga nemében eddig egyedülállónak nevezhető, mintegy százan vettek részt a szlovákiai magyarság politikai érdekképviselete teljes spektrumának képviseletében, írta az MTI. Igor Matovic beszédében azt hangsúlyozta: bár szlovákok és magyarok között történelmi sérelmekből akadt néhány, de a két nemzetnek a jelenben és a jövőben kell megtalálnia a közös nevezőt.
„Sziasztok, kedves barátaim!” – üdvözölte magyarul a meghívottakat Igor Matovic, megjegyezve, hogy a trianoni évfordulót a magyarok a Nemzeti Összetartozás Napjaként ünneplik. Hangsúlyozta, hogy beszédében a jelenre és jövőre vonatkozó közös kérdéseket igyekszik megformálni, a beszéd magyar fordítását a Körkép szlovákiai magyar lap közölte.
„Tudjuk jól, hogy a 20. század egész Európára nézve szenvedést hozott, így a szlovákoknak és a magyaroknak is.
– fogalmazott Matovic, hozzátéve, hogy Trianon egy történelmi folyamat eredménye volt, melynek során a magyar elit sok hibát vétett. „Ugyanakkor meg kell érteni azt is, hogy ami az egyiknek veszteséget és igazságtalanságot jelentett, az másoknak esélyt és lehetőséget hozott” – utalt a szlovák népre a kormányfő.
„Azt gondolom, hogy a történelmi Magyarország a miénk is volt” – tett nem mindennapi kijelentést a miniszterelnök, emlékeztetve, hogy a szlovákok a magyarok és a többi nemzetiséggel együtt harcoltak a magyar királyok zászlaja alatt, a mai szlovákiai városok a magyar királyoktól kaptak privilégiumokat.
Igor Matovic ugyanakkor úgy vélte, „hagyjuk a történelmet a történészekre, mi összpontosítsunk napjaink kihívásaira, mindennapi életünkre és gyermekeink jövőjére”, és arra kérte a felvidéki magyar közösség képviselőit, segítsenek neki és kormányának „megtisztítani az országot a maffiától és az ingyenélőktől”.
Arra kérte a magyar politikusokat, hogy az Oktatásügyi minisztériummal és a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetséggel karöltve találjanak megoldást erre. Rámutatott, a szlovák nyelv elsajátításával a felvidéki magyarok nem csak Szlovákia, hanem Csehország kultúráját is megismerhetik.
„A történelmi Magyarország a mi közös államunk volt, ahol önök, magyarok többségben, mi, szlovákok kisebbségben voltunk. A történelem, a múlt ma új vonalakat, új határokat rajzolt, és Szlovákiában ma lehet, kicsit fordítva van” – mondta a kormányfő. Hozzátette, száz év után húzni kellene egy vonalat, és előre kellene nézni, hiszen aki sokat nézeget hátra, csak a nyaka fájdul meg.
A találkozón egyébként a Magyar Közösség Pártjának (MKP) küldöttsége A magyar nemzeti közösség memoranduma című dokumentumot adta át a szlovák kormányfőnek. Őry Péter, az MKP ügyvezető testületének elnöke az MTI-nek elmondta: Igor Matovic átvette tőlük a memorandumot, amelyben a helyi magyar közösség fennmaradásának és gyarapodásának elősegítését kérik, rámutatva a közösségnek az elmúlt évtizedekben tapasztalt jelentős létszámbeli fogyására.
Ezek között szerepel egyebek mellett, hogy a szlovák alkotmány preambuluma államalkotó közösségként ismerje el a szlovákiai magyar nemzetrészt, biztosítsa a magyar közösség nemzeti jelképeinek szabad használatát, tegye egyenrangú hivatali nyelvé a magyart a magyarok által lakott régiókban, a kormány biztosítsa a magyar közösség széleskörű önigazgatását, illetve az is, hogy a szlovákiai magyarok a magyar nemzethez tartozás kifejezéseként úgy vehessék fel a magyar állampolgárságot, hogy közben megőrizhessék szlovák állampolgárságukat is.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
3 hozzászólás