Fotó: Igor Matovic/Facebook
Magyarul köszöntötte és baráti jobbot nyújtott a felvidéki magyaroknak Igor Matovic szlovák miniszterelnök a pozsonyi várban tartott keddi találkozón, amelyen a szlovákiai magyar politikusokat és közéleti személyiségeket fogadta Trianon 100. évfordulója kapcsán.
2020. június 03., 13:332020. június 03., 13:33
2020. június 03., 14:332020. június 03., 14:33
A találkozón, amely a maga nemében eddig egyedülállónak nevezhető, mintegy százan vettek részt a szlovákiai magyarság politikai érdekképviselete teljes spektrumának képviseletében, írta az MTI. Igor Matovic beszédében azt hangsúlyozta: bár szlovákok és magyarok között történelmi sérelmekből akadt néhány, de a két nemzetnek a jelenben és a jövőben kell megtalálnia a közös nevezőt.
„Sziasztok, kedves barátaim!” – üdvözölte magyarul a meghívottakat Igor Matovic, megjegyezve, hogy a trianoni évfordulót a magyarok a Nemzeti Összetartozás Napjaként ünneplik. Hangsúlyozta, hogy beszédében a jelenre és jövőre vonatkozó közös kérdéseket igyekszik megformálni, a beszéd magyar fordítását a Körkép szlovákiai magyar lap közölte.
„Tudjuk jól, hogy a 20. század egész Európára nézve szenvedést hozott, így a szlovákoknak és a magyaroknak is.
– fogalmazott Matovic, hozzátéve, hogy Trianon egy történelmi folyamat eredménye volt, melynek során a magyar elit sok hibát vétett. „Ugyanakkor meg kell érteni azt is, hogy ami az egyiknek veszteséget és igazságtalanságot jelentett, az másoknak esélyt és lehetőséget hozott” – utalt a szlovák népre a kormányfő.
„Azt gondolom, hogy a történelmi Magyarország a miénk is volt” – tett nem mindennapi kijelentést a miniszterelnök, emlékeztetve, hogy a szlovákok a magyarok és a többi nemzetiséggel együtt harcoltak a magyar királyok zászlaja alatt, a mai szlovákiai városok a magyar királyoktól kaptak privilégiumokat.
Igor Matovic ugyanakkor úgy vélte, „hagyjuk a történelmet a történészekre, mi összpontosítsunk napjaink kihívásaira, mindennapi életünkre és gyermekeink jövőjére”, és arra kérte a felvidéki magyar közösség képviselőit, segítsenek neki és kormányának „megtisztítani az országot a maffiától és az ingyenélőktől”.
Arra kérte a magyar politikusokat, hogy az Oktatásügyi minisztériummal és a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetséggel karöltve találjanak megoldást erre. Rámutatott, a szlovák nyelv elsajátításával a felvidéki magyarok nem csak Szlovákia, hanem Csehország kultúráját is megismerhetik.
„A történelmi Magyarország a mi közös államunk volt, ahol önök, magyarok többségben, mi, szlovákok kisebbségben voltunk. A történelem, a múlt ma új vonalakat, új határokat rajzolt, és Szlovákiában ma lehet, kicsit fordítva van” – mondta a kormányfő. Hozzátette, száz év után húzni kellene egy vonalat, és előre kellene nézni, hiszen aki sokat nézeget hátra, csak a nyaka fájdul meg.
A találkozón egyébként a Magyar Közösség Pártjának (MKP) küldöttsége A magyar nemzeti közösség memoranduma című dokumentumot adta át a szlovák kormányfőnek. Őry Péter, az MKP ügyvezető testületének elnöke az MTI-nek elmondta: Igor Matovic átvette tőlük a memorandumot, amelyben a helyi magyar közösség fennmaradásának és gyarapodásának elősegítését kérik, rámutatva a közösségnek az elmúlt évtizedekben tapasztalt jelentős létszámbeli fogyására.
Ezek között szerepel egyebek mellett, hogy a szlovák alkotmány preambuluma államalkotó közösségként ismerje el a szlovákiai magyar nemzetrészt, biztosítsa a magyar közösség nemzeti jelképeinek szabad használatát, tegye egyenrangú hivatali nyelvé a magyart a magyarok által lakott régiókban, a kormány biztosítsa a magyar közösség széleskörű önigazgatását, illetve az is, hogy a szlovákiai magyarok a magyar nemzethez tartozás kifejezéseként úgy vehessék fel a magyar állampolgárságot, hogy közben megőrizhessék szlovák állampolgárságukat is.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
3 hozzászólás