Fotó: ec.europa.eu
Az Európai Bizottság 9 hónapban szabná meg a Covid-igazolások érvényességének időtartamát a tagállamok közötti utazás esetében a Bloomberg szerint, amely úgy tudja, az oltott uniós állampolgárok prioritást élveznének utazásaik során.
2021. november 25., 13:362021. november 25., 13:36
Az amerikai értesülései hírügynökség szerint az Európai Bizottság (EB) azt javasolja a tagállamoknak, hogy továbbra is biztosítsanak szabad beutazást az EU által elfogadott vakcinákkal beoltottak számára. Ezen túlmenően az uniós kormány azt is kéri, hogy a tagállamok 2022. január 10-től nyissák meg határaikat valamennyi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadott vakcinával oltott személy előtt. A WHO már jóváhagyta az AstraZeneca Indiában gyártott változatát, a Covishieldet, a Covaxint, valamint a kínai Sinopharmot és a Sinovacot, míg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ezeket még nem.
A kezdeményezés arra enged következtetni a Bloomber szerint, hogy akár 9 havonta szükség lesz emlékeztető oltásra a koronavírus elleni vakcinából. Az uniós tagállamok kormányai szorgalmazzák, hogy Brüsszel csökkentse az EU-n belüli különbségeket, ezáltal lehetővé téve az utazást az uniós polgárok számára. Ez azért szükséges, mert a különböző tagállamok eltérően szabályozzák a vakcinák érvényességi idejét és az emlékeztető dózis beadását.
Jelenleg az EU-tagállamok a negyedik járványhullámmal küzdenek, különböző fokozatú korlátozásokat vezetnek be, mivel az átoltottság is jelentősen eltér az egyes országokban.
Jövő év márciusától csak az oltottságot vagy a betegségből való felgyógyulást igazoló digitális uniós Covid-igazolvánnyal vagy ezzel egyenértékű engedéllyel lehetne majd beutazni az EU-ba. A tervezett szabályozás azt is lehetővé tenné, hogy a 6 és 17 év közötti, beoltatlan gyerekek beutazhassanak az EU-ba: ehhez egy, az indulás előtt elvégzett PCR-teszt negatív eredménye lesz szükséges. A tagállamok ezenfelül kérhetnek újabb tesztelést, esetleg karanténkötelezettséget szabhatnak ki az adott országba való érkezés után. A bizottság javaslatai a tagállamokhoz kerülnek jóváhagyásra.
A tervezet szerint azok, akik a WHO által jóváhagyott, de az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által el nem ismert oltást kapták meg, valamint akik átestek a koronavírus-fertőzésen, negatív PCR-teszt eredmény birtokában utazhatnak majd be az EU-ba.
A javasolt időkorlát arra enged következtetni, hogy az oltás után kilenc hónnappal emlékeztető oltás felvétele lesz szükséges – írja a Bloomberg.
A márciusi határidő azt a célt szolgálja, hogy az EU-n kívüli országoknak legyen idejük tovább növelni az átoltottsági arányukat.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!