Fotó: ec.europa.eu
Az Európai Bizottság 9 hónapban szabná meg a Covid-igazolások érvényességének időtartamát a tagállamok közötti utazás esetében a Bloomberg szerint, amely úgy tudja, az oltott uniós állampolgárok prioritást élveznének utazásaik során.
2021. november 25., 13:362021. november 25., 13:36
Az amerikai értesülései hírügynökség szerint az Európai Bizottság (EB) azt javasolja a tagállamoknak, hogy továbbra is biztosítsanak szabad beutazást az EU által elfogadott vakcinákkal beoltottak számára. Ezen túlmenően az uniós kormány azt is kéri, hogy a tagállamok 2022. január 10-től nyissák meg határaikat valamennyi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadott vakcinával oltott személy előtt. A WHO már jóváhagyta az AstraZeneca Indiában gyártott változatát, a Covishieldet, a Covaxint, valamint a kínai Sinopharmot és a Sinovacot, míg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ezeket még nem.
A kezdeményezés arra enged következtetni a Bloomber szerint, hogy akár 9 havonta szükség lesz emlékeztető oltásra a koronavírus elleni vakcinából. Az uniós tagállamok kormányai szorgalmazzák, hogy Brüsszel csökkentse az EU-n belüli különbségeket, ezáltal lehetővé téve az utazást az uniós polgárok számára. Ez azért szükséges, mert a különböző tagállamok eltérően szabályozzák a vakcinák érvényességi idejét és az emlékeztető dózis beadását.
Jelenleg az EU-tagállamok a negyedik járványhullámmal küzdenek, különböző fokozatú korlátozásokat vezetnek be, mivel az átoltottság is jelentősen eltér az egyes országokban.
Jövő év márciusától csak az oltottságot vagy a betegségből való felgyógyulást igazoló digitális uniós Covid-igazolvánnyal vagy ezzel egyenértékű engedéllyel lehetne majd beutazni az EU-ba. A tervezett szabályozás azt is lehetővé tenné, hogy a 6 és 17 év közötti, beoltatlan gyerekek beutazhassanak az EU-ba: ehhez egy, az indulás előtt elvégzett PCR-teszt negatív eredménye lesz szükséges. A tagállamok ezenfelül kérhetnek újabb tesztelést, esetleg karanténkötelezettséget szabhatnak ki az adott országba való érkezés után. A bizottság javaslatai a tagállamokhoz kerülnek jóváhagyásra.
A tervezet szerint azok, akik a WHO által jóváhagyott, de az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által el nem ismert oltást kapták meg, valamint akik átestek a koronavírus-fertőzésen, negatív PCR-teszt eredmény birtokában utazhatnak majd be az EU-ba.
A javasolt időkorlát arra enged következtetni, hogy az oltás után kilenc hónnappal emlékeztető oltás felvétele lesz szükséges – írja a Bloomberg.
A márciusi határidő azt a célt szolgálja, hogy az EU-n kívüli országoknak legyen idejük tovább növelni az átoltottsági arányukat.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
szóljon hozzá!