Fotó: presidency.ro
Klaus Iohannis államfő pénteken Athénban találkozott Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnökkel.
2022. december 02., 19:182022. december 02., 19:18
Az államelnöki hivatal tájékoztatása szerint Iohannis és Micotákisz többek közt az energetikai biztonságról és a lakosság számára elérhető árak biztosításáról tanácskozott.
A felek hangsúlyozták az energiahálózatok összekapcsolására irányuló projektek és más kritikus infrastruktúrák diverzifikálásának fontosságát, és üdvözölték a Görögország és Bulgária közötti interkonnektor üzembe helyezését, amely szintén kulcsfontosságú a régió energiabiztonsága szempontjából – írja az Agerpres.
A két vezető méltányolta azt a fontos lépést,
A folyosó biztosítani fogja a kétirányú földgázáramlást, többek között Románia és a Moldovai Köztársaság felé. Ennek kapcsán megvitatták az energiaválság által sújtott Moldovai Köztársaság további támogatásának módjait is, és Iohannis ismertette a Románia által hozott intézkedéseket – derül ki a tájékoztatásból.
Klaus Iohannis elnök és Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök értékelte a két ország közötti gazdasági együttműködés dinamikus fejlődését, ugyanakkor megegyeztek abban, hogy ki kell aknázni az együttműködési lehetőségeket olyan közös érdekű területeken, mint az európai energiabiztonság, a védelem, a polgári védelem, a turizmus, a kultúra és az oktatás.
Az Ukrajna ellen indított orosz invázió kapcsán a két közjogi méltóság elmélyült eszmecserélt folytatott a jelenlegi kihívásokról és a transzatlanti biztonságot szolgáló lépésekről. Klaus Iohannis ismertette azokat az intézkedéseket, amelyeket Románia tesz Ukrajna és az Ukrajnából érkező menekültek támogatására, hozzátéve, mindezek folytatódnak mindaddig, amíg szükség lesz rájuk. Szó esett ugyanakkor a szolidaritási folyosókról, amelyek az ukrán gabona tranzitját szolgálják annak érdekében, hogy elkerülhető legyen egy élelmiszerválság a legkiszolgáltatottabb országokban – tájékoztat a közlemény.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!