Új szelek? Románia és Moldova egyesülését a románbarát Maia Sandu sem emlegette
Fotó: Facebook/Maia Sandu
Belpolitikai konfliktusokhoz vezethet a Moldovai Köztársaságban, hogy Maia Sandu megválasztott államfő Bukarest és Brüsszel fele kacsingat, a parlamentet uraló szocialisták viszont Moszkvához közelednének. Elemzők szerint az elnökváltás után sem aktuális a Romániával való egyesülés kérdése.
2020. november 18., 12:262020. november 18., 12:26
Románia egyfajta patrónusi, gondoskodó viszonyt próbál majd folytatni új moldovai elnökkel, Moszkvával viszont bonyolulttá válhat Chișinău kapcsolata – mondta lapunknak Cornel Ciurea politológus, publicista Maia Sandu győzelme kapcsán. A politológus szerint Moldova a Nyugathoz való közeledés mellett erősíteni fogja a régióbeli együttműködést is. Klaus Iohannis román államfő máris bejelentette, hamarosan Moldovába látogat.
– hangsúlyozta a chișinăui elemző.
Ami Oroszországot illeti, Cornel Ciurea szerint Vlagyimir Putyin elnök egyfajta pozitív jelzést adott a Maia Sandunak küldött gratulációjával. „Moszkva várhatóan egy olyan modus vivendit, békés egymás melett élést ajánl Moldovának, amely elválasztva kezeli az elnökkel, illetve a szocialisták által uralt parlamenttel fenntartott kapcsolatot” – mondta a politológus. Hozzátette: egy ilyen kettős viszonyt aligha fogad el Maia Sandu.
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője a Krónikának elmondta:
„A kormányzati munkában a közvetlen választás miatt erős legitimitású moldovai államfő szerepe. Az alkotmány szerint hivatala szövegezi meg az ország kül- és biztonságpolitikai stratégiáját, az elnök a hadsereg főparancsnoka, felügyeli a titkosszolgálatokat, és egy alkalommal megvétózhatja a parlament törvényét, visszaküldve a szövegtervezetet további törvényhozási egyeztetésre. Moldova Romániához hasonlóan tehát egy félelnöki köztársaság, ahol az államfő elvben hatalmi egyensúlyt képez az alkotmánybírósággal, a parlamenttel, és a kormánnyal szemben, de a végrehajtó hatalom az utóbbinál van” – tájékoztatott az elemző. Szerinte
Az állam finanszírozása érdekében külföldi hitelek felvételére van szükség, amihez elengedhetetlen az államfő, a parlament és a kormány együttműködése.
A Románia-szakértő szerint az új elnök részéről óvatos, kiegyensúlyozott politizálás várható, az általa beígért korrupció elleni harc, igazságügyi és egyéb reformok, uniós integráció már csak a Nyugat Moldova iránti érdektelensége miatt is lassan bontakozhat csak ki. Megemlítette ugyanakkor, hogy a Moldovai Köztársaság társult tagja az Európai Uniónak, s exportjának 70-75 százaléka az EU-ba megy, így az unió vált az ország fő partnerévé, és modernizációs motorjává.
„Az unió jelentős pénzügyi, szakmai, és egyéb támogatást nyújt, amit az ország nem tud nélkülözni. A német állami Deutsche Welle kiemelte Angela Merkel kancellár és Maia Sandu jó kapcsolatát.
Moldovára fokozottabban érvényes az, hogy sorsa a térségben zajló nagyhatalmi küzdelemtől függ" – mondta a szakértő, aki arra emlékeztetett, hogy Magyarország kiemelten támogatta Moldova nyugati integrálását, és jelentős mértékben segélyezte is az országot. Barabás arra emlékeztetett, hogy a Sandu választási programjában jó és kiegyensúlyozott kapcsolatokat ígért EU, román, ukrán és orosz viszonylatban. Ebben a sorrendben – tette hozzá.
Fotó: Maia Sandu/Facebook
A külügyi intézet vezető elemzője úgy véli, az elnöki program megvalósulása függ a térség biztonságának alakulásától is, hiszen a külföldi tőke érzékeny erre. Szerinte
„Ez utóbbi még egy ok, hogy Sandu elnök óvatos konszenzuskereséssel haladjon előre. Az orosz kapcsolatokat befolyásolni fogja a Dnyeszter-melléket is ellátó chișinăui repülőtér leendő tulajdonviszonya. Bukaresti viszonylatban fontos lesz a beígért közös infrastruktúra román megvalósítása. Egy Románia felé való óvatos fordulásra várhatunk„ – összegzett Barabás T. János.
Ami Románia és Moldova korábban – főleg a sajtóban – sokat emlegetett egyesülését illeti, a szakértő úgy véli, a kérdés annyira nem aktuális, hogy Maia Sandu románbarát besorolása ellenére sem említette kampánya során.
Az elmúlt években a román fél is az uniós integrációt sürgeti, és a bukaresti államfői- és kormányprogramok csak áttételesen utalnak egyesülésre egységes román nemzetet nevezve meg a két országban” – fogalmazott az elemző. Mint mondta, az EU a Nyugat-Balkán és Ukrajna integrálása iránt sem érdeklődik komolyabban, a mostani uniós költségvetés a belső kohézió erősítésére törekszik, jelezve, hogy még legalább egy évtizedig nem lesz újabb tagfelvétel.
„A román nacionalisták Moldovát be kívánják olvasztani egy agyoncentralizált Romániába, amit a chișinăui üzleti-politikai elit érdekei megsértésének tekint. A moldovai közvélemény nagy része is ellenzi az egyesülést nem utolsósorban azért, mert az 1919-44 közötti román uralomnak korrupcióval, erőszakkal, elnyomással terhes emléke van” – hangsúlyozta Barabás T. János, aki szerint a román költségvetés és adminisztráció sem képes egyelőre bekebelezni az elszegényedett szomszédot.
Románia azt javasolta a Biden-kormányzatnak, hogy még Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése, január 20. előtt tegyék meg a bejelentést Románia felvételéről a vízummentességi programba – jelentette be Andrei Muraru.
Nem lesz tűzszünet Libanonban, amíg Izrael el nem éri háborús céljait – közölte az X-en kedden Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter.
Az arab és muszlim országok törekedni fognak Izrael felfüggesztésére az ENSZ Közgyűlésében – áll az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) és az Arab Liga Rijádban tartott rendkívüli együttes ülésének zárónyilatkozatában.
Az orosz erők hétfőn megrongálták a Donyecki területen lévő kurahovei víztározót tartó gátját – jelentette Vadim Filaskin kormányzó.
Donald Trump Mar-a-Lago-i klubja az elmúlt 48 órában kétféle emberrel volt tele: azokkal, akik a megválasztott elnök új kormányában szeretnének állást kapni, és azokkal, akik megpróbálják befolyásolni őt.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tagadta, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök beszélt volna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ezzel cáfolva a Washington Post beszámolóját a két vezető múlt heti telefonbeszélgetéséről.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a Híradó.hu.
A Biden-adminisztráció minden rendelkezésére álló, a Kongresszus által Ukrajna számára korábban megszavazott összeget eljuttat Kijevnek a hivatali ideje január 20-i lezárása előtt.
Feljelentést tesz volt barátnője, Vogel Evelin ellen Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, mert Vogel titokban 11 órányi hangfelvételt készített, a hallgatásáért pedig 30 millió forintot követelt.
Izrael most először erősítette meg, hogy ő állt a szeptemberi művelet mögött, amelynek során a Hezbollah által Libanonban használt több száz személyhívót robbantottak fel.
szóljon hozzá!