Atyáskodó viszonyra törekedhet Románia – Moldova az elnökváltás ellenére sem kerül közelebb az uniós tagság elnyeréséhez

Új szelek? Románia és Moldova egyesülését a románbarát Maia Sandu sem emlegette •  Fotó: Facebook/Maia Sandu

Új szelek? Románia és Moldova egyesülését a románbarát Maia Sandu sem emlegette

Fotó: Facebook/Maia Sandu

Belpolitikai konfliktusokhoz vezethet a Moldovai Köztársaságban, hogy Maia Sandu megválasztott államfő Bukarest és Brüsszel fele kacsingat, a parlamentet uraló szocialisták viszont Moszkvához közelednének. Elemzők szerint az elnökváltás után sem aktuális a Romániával való egyesülés kérdése.

Pataky István

2020. november 18., 12:262020. november 18., 12:26

Románia egyfajta patrónusi, gondoskodó viszonyt próbál majd folytatni új moldovai elnökkel, Moszkvával viszont bonyolulttá válhat Chișinău kapcsolata – mondta lapunknak Cornel Ciurea politológus, publicista Maia Sandu győzelme kapcsán. A politológus szerint Moldova a Nyugathoz való közeledés mellett erősíteni fogja a régióbeli együttműködést is. Klaus Iohannis román államfő máris bejelentette, hamarosan Moldovába látogat.

Idézet
Bukarest a most bukott Igor Dodon előtt hatalmon lévő Nicolae Timoftival is egyfajta atyáskodó viszonyt alakított ki, s ez várható most is. Ez a fajta kapcsolat ugyanakkor nyilvánvalóan zavarni fogja a moldovai baloldalt, ami belpolitikai konfliktusokhoz vezet majd”

– hangsúlyozta a chișinăui elemző.

Ami Oroszországot illeti, Cornel Ciurea szerint Vlagyimir Putyin elnök egyfajta pozitív jelzést adott a Maia Sandunak küldött gratulációjával. „Moszkva várhatóan egy olyan modus vivendit, békés egymás melett élést ajánl Moldovának, amely elválasztva kezeli az elnökkel, illetve a szocialisták által uralt parlamenttel fenntartott kapcsolatot” – mondta a politológus. Hozzátette: egy ilyen kettős viszonyt aligha fogad el Maia Sandu.

Dodon embere a miniszterelnök

Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője a Krónikának elmondta:

a jobboldali Sandu nehéz helyzetben van, a parlamentben baloldali politikai ellenzéke van többségben, Ion Chicu kormányfő előzőleg Igor Dodon szocialista pártelnök és volt államfő tanácsadója volt.

„A kormányzati munkában a közvetlen választás miatt erős legitimitású moldovai államfő szerepe. Az alkotmány szerint hivatala szövegezi meg az ország kül- és biztonságpolitikai stratégiáját, az elnök a hadsereg főparancsnoka, felügyeli a titkosszolgálatokat, és egy alkalommal megvétózhatja a parlament törvényét, visszaküldve a szövegtervezetet további törvényhozási egyeztetésre. Moldova Romániához hasonlóan tehát egy félelnöki köztársaság, ahol az államfő elvben hatalmi egyensúlyt képez az alkotmánybírósággal, a parlamenttel, és a kormánnyal szemben, de a végrehajtó hatalom az utóbbinál van” – tájékoztatott az elemző. Szerinte

a legégetőbb kormányzati gond a költségvetés biztosítása.

Az állam finanszírozása érdekében külföldi hitelek felvételére van szükség, amihez elengedhetetlen az államfő, a parlament és a kormány együttműködése.

Jó kapcsolat Merkellel

A Románia-szakértő szerint az új elnök részéről óvatos, kiegyensúlyozott politizálás várható, az általa beígért korrupció elleni harc, igazságügyi és egyéb reformok, uniós integráció már csak a Nyugat Moldova iránti érdektelensége miatt is lassan bontakozhat csak ki. Megemlítette ugyanakkor, hogy a Moldovai Köztársaság társult tagja az Európai Uniónak, s exportjának 70-75 százaléka az EU-ba megy, így az unió vált az ország fő partnerévé, és modernizációs motorjává.

„Az unió jelentős pénzügyi, szakmai, és egyéb támogatást nyújt, amit az ország nem tud nélkülözni. A német állami Deutsche Welle kiemelte Angela Merkel kancellár és Maia Sandu jó kapcsolatát.

Idézet
Az unió jelenlegi öt éves költségvetését és programját ismerve Moldova a mostaninál több támogatást alig fog kapni, legfeljebb az európai bankok hitelajánlata lesz kicsit kedvezőbb, de a politikai viszony mindenképp szívélyesebb lesz.

Moldovára fokozottabban érvényes az, hogy sorsa a térségben zajló nagyhatalmi küzdelemtől függ" – mondta a szakértő, aki arra emlékeztetett, hogy Magyarország kiemelten támogatta Moldova nyugati integrálását, és jelentős mértékben segélyezte is az országot. Barabás arra emlékeztetett, hogy a Sandu választási programjában jó és kiegyensúlyozott kapcsolatokat ígért EU, román, ukrán és orosz viszonylatban. Ebben a sorrendben – tette hozzá.

•  Fotó: Maia Sandu/Facebook Galéria

Fotó: Maia Sandu/Facebook

A külügyi intézet vezető elemzője úgy véli, az elnöki program megvalósulása függ a térség biztonságának alakulásától is, hiszen a külföldi tőke érzékeny erre. Szerinte

Oroszországban, Ukrajnában, és Romániában a belpolitikai viszonyok miatt erősödni fog a nacionalista retorika, ami azt vetíti előre, hogy Moldovában előretör az információs hadviselés.

„Ez utóbbi még egy ok, hogy Sandu elnök óvatos konszenzuskereséssel haladjon előre. Az orosz kapcsolatokat befolyásolni fogja a Dnyeszter-melléket is ellátó chișinăui repülőtér leendő tulajdonviszonya. Bukaresti viszonylatban fontos lesz a beígért közös infrastruktúra román megvalósítása. Egy Románia felé való óvatos fordulásra várhatunk„ – összegzett Barabás T. János.

Egyesülés az EU-tagság után?

Ami Románia és Moldova korábban – főleg a sajtóban – sokat emlegetett egyesülését illeti, a szakértő úgy véli, a kérdés annyira nem aktuális, hogy Maia Sandu románbarát besorolása ellenére sem említette kampánya során.

Idézet
Az EU vezető párosa, a német és a francia kormányzat több alkalommal is kifejtette bukaresti és chișinăui partnereinek, hogy a két ország egyesüléséről csak a Moldovai Köztársaság uniós tagfelvétele után lehet esetleg szó.

Az elmúlt években a román fél is az uniós integrációt sürgeti, és a bukaresti államfői- és kormányprogramok csak áttételesen utalnak egyesülésre egységes román nemzetet nevezve meg a két országban” – fogalmazott az elemző. Mint mondta, az EU a Nyugat-Balkán és Ukrajna integrálása iránt sem érdeklődik komolyabban, a mostani uniós költségvetés a belső kohézió erősítésére törekszik, jelezve, hogy még legalább egy évtizedig nem lesz újabb tagfelvétel.

„A román nacionalisták Moldovát be kívánják olvasztani egy agyoncentralizált Romániába, amit a chișinăui üzleti-politikai elit érdekei megsértésének tekint. A moldovai közvélemény nagy része is ellenzi az egyesülést nem utolsósorban azért, mert az 1919-44 közötti román uralomnak korrupcióval, erőszakkal, elnyomással terhes emléke van” – hangsúlyozta Barabás T. János, aki szerint a román költségvetés és adminisztráció sem képes egyelőre bekebelezni az elszegényedett szomszédot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament

Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament
2025. július 12., szombat

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni

,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni
2025. július 12., szombat

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió

Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.

Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az EU-ból és Mexikóból érkező importra, ellenintézkedésekre készül az Európai Unió
2025. július 12., szombat

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét

A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.

Növelik a pilótafülke hangfelvételének mondatai az Air India repülőgép-tragédia rejtélyét
2025. július 12., szombat

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték

A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.

Magyar Levente: egy magyar embernek azért kellett meghalnia, mert az ukrán állam pribékjei agyonverték
2025. július 11., péntek

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos

Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.

Orosz dróntámadásban megsérült két, ukrán oldalon harcoló román zsoldos
2025. július 11., péntek

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk

Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

Orbán Viktor a Kárpátalján történtekről: agyonvertek egy magyar állampolgárt, és ezt ki kell vizsgálnunk
2025. július 11., péntek

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában

Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.

Elhúzódó tűzszüneti tárgyalások közepette haltak meg újabb civilek Gázában
2025. július 11., péntek

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja

A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.

Román külügy: Románia úgy védi a hazai gazdák érdekeit, hogy közben Ukrajnát is támogatja
2025. július 11., péntek

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának

Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.

Trump: Amerika a NATO-n keresztül küld fegyvereket Ukrajnának