Bizonytalanság. Az amerikai külügyminiszter után több európai ország diplomáciájának vezetője is lemondta a részvételt a londoni találkozón, a harcok közben folytatódnak Ukrajnában
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Amerikai, ukrán és európai tisztségviselők szerdán Londonban találkoznak, hogy megvitassák az ukrajnai orosz háború befejezését, de az áttörés esélye csekélynek tűnik, miután a legtöbb külügyminiszter az Egyesült Államok nyomása ellenére visszalépett.
2025. április 23., 14:392025. április 23., 14:39
Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta londoni útját, és a találkozót, amelyen Nagy-Britannia, Ukrajna, Franciaország és Németország külügyminiszterei is részt vettek volna, elhalasztották.
A Reuters közölte: egy európai tisztségviselő szerint
Az amerikai terv részét képezi ugyanis, hogy az oroszok megtarthatnák az általuk megszállt területek nagy részét.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viszont kijelentette: Ukrajna nem mond le a Krímről.
A tárgyalások leminősítésére annak ellenére került sor, hogy Donald Trump amerikai elnök figyelmeztetett, hogy Washington elállhat a tárgyalásoktól, ha nem történik előrelépés a megegyezéssel kapcsolatban hamarosan.
Kevés diplomata tartotta ezt reálisnak, tekintettel a még meglévő jelentős hiányosságokra.
Volodimir Zelenszkij kedden kijelentette, hogy Ukrajna kész tárgyalni Oroszországgal, a Financial Times pedig arról számolt be, hogy Vlagyimir Putyin elnök felajánlotta, hogy a jelenlegi frontvonalakon megállítja az orosz inváziót.
Rubio kedden késő este beszélt David Lammy brit külügyminiszterrel, és elmondta, hogy a szerdai „technikai megbeszélések” után várakozással tekint az elkövetkező hónapokra tervezett útja újratervezése elé.
„Egyértelműen támogatjuk Trump elnök békét célzó kísérleteit (és) Ukrajna felhívását, hogy Oroszország egyezzen bele a teljes tűzszünetbe” – fogalmazott.
Trump különmegbízottja, Steve Witkoff nem vesz részt a londoni tárgyalásokon. A Moszkvával folytatott washingtoni párhuzamos diplomáciai kapcsolatok részeként azonban a héten Oroszországban találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – közölte a Fehér Ház.
Trump ukrajnai megbízottja, Keith Kellogg tábornok Londonban lesz a tárgyalásokon.
A múlt heti cél az volt, hogy az amerikaiak, az európaiak és az ukránok közös álláspontot alakítsanak ki, megpróbálva Washingtont közelebb hozni az európai és az ukrán állásponthoz – mondták európai diplomaták.
Rubio a múlt héten azt mondta, hogy az általa és Witkoff által Párizsban javasolt amerikai keretrendszer biztató fogadtatásra talált.
A források szerint azonban az amerikai javaslatok között szerepelt a Krím Oroszország általi illegális annektálásának elismerése, ami Európa és Ukrajna számára nem elfogadható lépés.
Andrij Jermak: teljes és feltétel nélküli tűzszünet az első lépés
Ma megvitatjuk a teljes és feltétel nélküli tűzszünet elérésének módjait, amely az első lépés az átfogó rendezés, valamint az igazságos és tartós béke felé – írta Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az X-en, miután az ukrán küldöttség megérkezett a Londonban tartandó nemzetközi egyeztetésre.
A brit fővárosban az eredetileg tervezettnél alacsonyabb szintű nemzetközi egyeztetést tartanak Ukrajna és több nyugati szövetséges ország képviselői a tűzszünet lehetőségéről.
Ukrajnát Jermak mellett Andrij Szibiha külügyminiszter és Rusztem Umerov védelmi miniszter képviseli a tárgyalásokon.
Az ukrán elnöki iroda vezetője arról is írt közösségi oldalán, hogy országa „márciusban Dzsiddában, majd később más találkozókon is világosan megmutatta, hogy nem akadálya a békének”.
A mai megbeszélésen Franciaország és Németország is képviselteti magát szakértői szinten.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
szóljon hozzá!