Több mint 220 ezer emberéletet követelt a 2004-es cunami
Fotó: Facebook/Vacanze Studio Phuket
Gyászoló, síró emberek imádkoztak csütörtökön több ázsiai országban a 20 évvel ezelőtti szökőárra emlékezve. A történelem legpusztítóbb cunamija több mint 220 ezer emberéletet követelt 2004-ben, karácsony másnapján.
2024. december 26., 16:012024. december 26., 16:01
2004. december 26-án 9,1 erősségű földrengés történt Szumátra indonéziai sziget nyugati partjainál, amelynek következtében óriási hullámok zúdultak rá Indonézia, Srí Lanka, India, Thaiföld és az Indiai-óceán kilenc másik országának partjaira. A természeti csapásnak Szomáliában is voltak áldozatai.
Aceh nyugat-indonéziai tartományban, ahol a természeti katasztrófa több mint százezer embert ölt meg, a Baiturrahman nagymecset három percig hangzó szirénája adta meg a jelet pontosan a katasztrófa időpontjában az Ázsia-szerte tartó megemlékezéssorozathoz, amelyet imádságok követtek – közölte az MTI.
Banda Acehben, Aceh tartomány székhelyén az indonézek ellátogathatnak egy nagy tömegsírhoz, a nagymecsetben éjszakai ima lesz. Más vallási szertartások és virrasztások lesznek Srí Lankán, Indiában és Thaiföldön is.
Fotó: Facebook/Vacanze Studio Phuket
Thaiföldön, ahol az ötezer áldozat fele külföldi volt, a megemlékezések Ban Nam Khem faluban kezdődtek, ahol a legtöbb áldozat volt az országban. Az áldozatok hozzátartozói virágokat és koszorúkat vittek egy cunamihullámot formázó kőfalhoz, amelyen táblákat helyeztek el az áldozatok neveivel.
A katasztrófa a legsúlyosabban Szumátrát érintette, ahol több mint 120 ezren haltak meg a 165 708 indonéziai áldozat közül.
Fotó: Facebook/Vacanze Studio Phuket
Szakértők szerint a megfelelően összehangolt figyelmeztető rendszer hiánya súlyosbította a katasztrófát. A földrengés a hirosimai atombomba erejének 23 ezerszeresének megfelelő energiát szabadított fel.
Srí Lankán, ahol több mint 35 ezren haltak meg, az áldozatok hozzátartozói és a túlélők az Ocean Queen Express vonat Peralijába tartó járatán emlékeznek, amelynek vagonjait 2004-ben elsodorta az ár, több mint ezer ember életét kioltva.
A hullámok Afrikát is elérték, 300 ember halálát okozva Szomáliában és mintegy százét a Maldív-szigeteken.
A NATO-tagországok széles körben támogatják a védelmi és biztonsági kiadásaira vonatkozó új célkitűzést, a GDP-arányos 5 százalékos szintet – jelentette ki Mark Rutte főtitkár csütörtökön Brüsszelben.
Európai-amerikai együttműködést sürgetett az ukrajnai háború rendezésének érdekében Friedrich Merz német kancellár csütörtökön Washingtonban, Donald Trump amerikai elnökkel tartott találkozóján.
Megduplázta a Székelyföld megsegítésére összegyűjtött támogatást a kormány, az erről szóló kormányhatározatot csütörtökön írta alá Orbán Viktor miniszterelnök.
A NATO egészében a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra lesz szükség – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter Brüsszelben a NATO védelmi miniszteri találkozója előtt újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.
Az orosz hadsereg 1 ballisztikus rakétát és 103 drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen csütörtökre virradó éjjel, 5 ember életét vesztette, sokan megsebesültek a támadásban, a csapásmérő eszközök 16 helyszínen célba találtak.
A Kárpát-medencei magyarság számára a legnagyobb kihívás a háború, pontosabban az azt tápláló brüsszeli háborús politika – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) csütörtöki plenáris ülésén.
Az Európai Unió Bírósága 2025. június 5-én meghozta végső döntését a Minority SafePack kezdeményezés ügyében: a testület elutasította a fellebbezést, és ismételten helybenhagyta az Európai Bizottság döntését.
Oroszország célja, hogy 10 000 katonát vezényeljen Dnyeszteren túli területre, és hogy Kreml-barát kormányt állítson fel Moldovában, hogy ezt lehetővé tegye – mondta Dorin Recean moldovai miniszterelnök a Financial Times-nak adott interjúban.
Az Egyesült Államok szerdán megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozattervezetét, amely „azonnali, feltétel nélküli és tartós tűzszünetet” követelt Izrael és a Hamász fegyveresei között Gázában.
Vlagyimir Putyin választ fog adni az orosz repülőterek elleni támadásra – írta Donald Trump amerikai elnök Truth Social nevű közösségi portálján szerdán.
szóljon hozzá!