Skóciában 2014-ben már tartottak egy népszavazást a függetlenné válásról, a résztvevők 55 százaléka arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától
Fotó: Pixabay.com
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök szerint elképzelhetetlen, hogy a brit kormány a végtelenségig megtiltsa az újabb népszavazás kiírását Skócia függetlenségéről.
2021. október 08., 14:332021. október 08., 14:33
2021. október 08., 14:342021. október 08., 14:34
Sturgeon, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője a Financial Times című brit üzleti napilap pénteki kiadásában megjelent interjúban kijelentette azt is: a skót gazdaságot terhelő legnagyobb kockázat a munkaerőhiány, amelyet súlyosbít, hogy a brit EU-tagság megszűnésével (Brexit) az EU-állampolgárok nem telepedhetnek le szabadon Nagy-Britanniában.
Az újabb skóciai függetlenségi népszavazás lehetséges időpontjáról a skót kormányfő azt mondta: reményei szerint a koronavírus-járvány tavasz elejére már kellő mértékben visszavonul ahhoz, hogy „konkrét döntéseket” lehessen hozni erről.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra szavazott.
Nicola Sturgeon azóta sokszor hangoztatott érvelése szerint emiatt elengedhetetlenné vált az újabb függetlenségi népszavazás, mivel Skóciát egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London „kirángatta” az EU-ból.
A skót miniszterelnök azt is több nyilatkozatában kijelentette, hogy meggyőződése szerint Skócia független országként viszonylag rövid idő alatt visszakerülhetne az Európai Unióba. Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnök azonban már többször is határozottan elvetette az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírását,
A Financial Timesnak adott interjúban Nicola Sturgeon azonban – utalva a brit EU-tagságról időközben megtartott népszavazás eredményére – úgy fogalmazott, hogy a skót függetlenség hiányának következményei ma „sokkal-sokkal nagyobbak”, mint 2014-ben voltak.
Kijelentette, hogy Skóciát a Brexit megfosztotta az emberek szabad mozgásának európai uniós szabadságjogától, a bevándorlási szabályok szigorodtak, és ez súlyos mértékben korlátozza Skócia lehetőségeit arra, hogy munkaerőt toborozzon külföldről. Nicola Sturgeon szerint ez „abszolút mértékben elfojtja” a skót gazdaság növekedési képességét.
de ez a demokrácia szabályai szerint önmagát fogja megoldani, mivel „ennek alternatívája elképzelhetetlen” – fogalmazott a skót kormányfő. Utalt arra a korábban is hangoztatott véleményére, hogy a brit kormány nem állhatja útját a végtelenségig az újabb referendum kiírásának, mondván: ha London „a kivárásra játszik, az idő nekem dolgozik”, főleg a függetlenség támogatottságának demográfiai megoszlása miatt.
A felmérések azt mutatják, hogy a skót függetlenség támogatottsága a teljes lakosságon belül csökkent tavaly óta, de a fiatalok jelentős többsége az elszakadást pártolja. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a 16-34 éves skóciai korosztály tagjainak csaknem kétharmada a függetlenné válásra voksolna újabb népszavazás esetén.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!