Fotó: Presidency.ro
Az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió folytatása miatt újabb konzultációra került sor kedden Joe R. Biden amerikai elnök meghívására a szövetségesek, az EU- és NATO-intézmények, valamint a partnerállamok vezetői között. A tanácskozáson részt vett Klaus Iohannis államfő is.
2022. április 19., 21:492022. április 19., 21:49
A megbeszélésen részt vett Emmanuel Macron francia elnök, Andrzej Duda lengyel elnök, Boris Johnson brit miniszterelnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár, Mario Draghi olasz miniszterelnök, Fumio Kisida japán miniszterelnök, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
A résztvevők elítélték a civil lakosság ellen elkövetett gyilkosságokat, a lakott települések és civil infrastruktúra lerombolását – írja az Agerpres.
Megerősítették, hogy határozottan támogatják a Nemzetközi Büntetőbíróságnak az elkövetett bűnök kivizsgálása, büntetőeljárás alá vonása és a bűncselekmények felelőseinek elítélése érdekében végzett munkáját. A vezetők kiértékelték az Ukrajnának nyújtott támogatási stratégiát, valamint az orosz katonai akciókra adott válaszreakcióként hozott átfogó szankciócsomagot.
Ugyanakkor elítélte az orosz csapatok által civilek ellen elkövetett gyilkosságokat, a civil célpontok bombázását.
Ismertette a Románia által Ukrajnának nyújtott politikai, logisztikai és humanitárius segítséget, kiemelve, hogy az ország 770 000 ukrán állampolgár számára tette eddig lehetővé a menekülést, és gondoskodik a hazánk területén maradó menekültekről is.
Az államfő kiemelte, hogy határozott és összehangolt fellépéssel kell véget vetni az Oroszországtól való energiafüggőségnek. Felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy a szankciók hatékony eszköznek bizonyultak, Románia támogatta az eddigi szankciócsomagokat, és hasonlóképpen fog eljárni az új intézkedések tekintetében is.
Pakisztán csak akkor menekülhet meg az indiai csapásoktól, ha felszámolja terrorista infrastruktúráját – figyelmeztetett Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfő esti televíziós beszédében.
A nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie, és nem belügynek – hívta fel a figyelmet Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja, főtanácsadója hétfőn Budapesten.
Haladéktalan és feltételek nélküli 30 napos tűzszünetet sürgettek az ukrajnai hadszíntéren a weimari csoport néven ismert európai diplomáciai és geopolitikai szövetség külügyminiszterei hétfői londoni tanácskozásukon.
Átadta a Hamász palesztin terrorszervezet a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a Gázai övezet déli részén, Hán-Júnisznál az amerikai-izraeli állampolgárságú Edan Alexandert.
Magyar Péter szerdán elindul Nagyváradra, és egymillió lépést tesz meg egy magyar nemzeti lobogóval „a békéért és a nemzeti összefogásért” – ezt maga a Tisza Párt elnöke jelentette be hétfőn Facebook-oldalán.
Nyílt levélben fordult Románia polgáraihoz az Egyesült Államok hét korábbi romániai nagykövete a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt egy héttel.
Három kamion volt érintett abban a balesetben, amely hétfőn történt a magyarországi M5-ös autópálya Budapest felé vezető oldalán, Ócsa térségében. Az ütközésben egy román állampolgárságú sofőr súlyosan megsérült, női utasa pedig életét vesztette.
Több mint száz drónt vetett be ukrajnai polgári infrastrukturális célpontok ellen az orosz hadsereg hétfőre virradóra, Szumi megyében egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Orbán Viktor kormányfő romániai elnökválasztással kapcsolatos kijelentéseiről is szót ejtett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Élesen bírálta Románia washingtoni nagykövete, Andrei Muraru a George Simion által tett kijelentést, amely szerint köszönetet mondott az Egyesült Államoknak, amiért kizárta Romániát a Visa Waiver vízummentességi programból.
szóljon hozzá!