Fotó: X/Speaker Mike Johnson
Megszavazta az amerikai belbiztonsági miniszter hivatali elmozdítására irányuló eljárást a Képviselőház kedden, ami után a Szenátusban is elindul a vita Alejandro Mayorkas politikai sorsáról.
2024. február 14., 09:572024. február 14., 09:57
A Kongresszus alsóházában az Egyesült Államok déli határán kialakult migrációs válsághelyzet, az illegálisan érkezők rekord száma miatt kezdeményeztek úgynevezett impeachment eljárást a Biden-kormányzat határőrizetért felelős tagjával szemben a többségben politizáló republikánusok.
Az impeachment szabályai szerint az eljárás a Szenátus előtt folytatódik, amelynek döntenie kell, hogy eltávolítják-e hivatalából a határbiztonságért is felelős belbiztonsági minisztert, Alejandro Mayorkas-t.
A várakozások szerint nincs politikai realitása annak, hogy a demokrata többségű Szenátusban többséget kapna a miniszter menesztése. Ezt Mike Johnson, a Képviselőház republikánus elnöke is elismerte kedden, ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy „Mayorkas egy kivételes eset az Egyesült Államok történelmében, mert egyetlen miniszter sem okozott még nála több kárt az országnak”.
Amerikai adminisztráció minisztere ellen kongresszusi döntés alapján eddig egyszer, még 1876-ban indult hivatali elmozdításról szóló eljárás.
Az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás az elmúlt három évben egyre komolyabb nagyságrendet öltött. Mexikó felől a 2023 szeptemberének végén zárult pénzügyi évben csaknem 2,5 millió embert tartóztattak fel a határon, akiknek a nagy részét rövid őrizetbe vétel után beengedték az Egyesült Államokba. Tavaly decemberében a déli határon feltartóztatott illegálisan átlépők száma egyetlen hónap alatt meghaladta a 300 ezret, ami történelmi rekord volt.
A Fehér Ház az amerikai elnök által a határok védelmére kért források megszavazására szólította fel a republikánusokat szerdán, miközben a Képviselőház republikánus elnöke Joe Biden politikáját hibáztatja a kialakult migrációs válságért.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!