Fotó: X/Speaker Mike Johnson
Megszavazta az amerikai belbiztonsági miniszter hivatali elmozdítására irányuló eljárást a Képviselőház kedden, ami után a Szenátusban is elindul a vita Alejandro Mayorkas politikai sorsáról.
2024. február 14., 09:572024. február 14., 09:57
A Kongresszus alsóházában az Egyesült Államok déli határán kialakult migrációs válsághelyzet, az illegálisan érkezők rekord száma miatt kezdeményeztek úgynevezett impeachment eljárást a Biden-kormányzat határőrizetért felelős tagjával szemben a többségben politizáló republikánusok.
Az impeachment szabályai szerint az eljárás a Szenátus előtt folytatódik, amelynek döntenie kell, hogy eltávolítják-e hivatalából a határbiztonságért is felelős belbiztonsági minisztert, Alejandro Mayorkas-t.
A várakozások szerint nincs politikai realitása annak, hogy a demokrata többségű Szenátusban többséget kapna a miniszter menesztése. Ezt Mike Johnson, a Képviselőház republikánus elnöke is elismerte kedden, ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy „Mayorkas egy kivételes eset az Egyesült Államok történelmében, mert egyetlen miniszter sem okozott még nála több kárt az országnak”.
Amerikai adminisztráció minisztere ellen kongresszusi döntés alapján eddig egyszer, még 1876-ban indult hivatali elmozdításról szóló eljárás.
Az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás az elmúlt három évben egyre komolyabb nagyságrendet öltött. Mexikó felől a 2023 szeptemberének végén zárult pénzügyi évben csaknem 2,5 millió embert tartóztattak fel a határon, akiknek a nagy részét rövid őrizetbe vétel után beengedték az Egyesült Államokba. Tavaly decemberében a déli határon feltartóztatott illegálisan átlépők száma egyetlen hónap alatt meghaladta a 300 ezret, ami történelmi rekord volt.
A Fehér Ház az amerikai elnök által a határok védelmére kért források megszavazására szólította fel a republikánusokat szerdán, miközben a Képviselőház republikánus elnöke Joe Biden politikáját hibáztatja a kialakult migrációs válságért.
Már több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i elnökválasztásokon, miközben egy felmérés szerint a demokrata elnökjelölt szeptember óta először jött föl az első helyre a billegő államnak tartott Michiganben.
Maia Sandu és Alexandr Stoianoglo mérkőznek meg a második fordulóban a moldovai elnökválasztáson, amely szimbolikus összecsapássá vált Nyugat és Moszkva között. Délután 1 óráig a szavazók több mint 29 százaléka adta le voksát.
Legkevesebb negyvenkét palesztin halt meg, több mint százötvenen pedig megsebesültek izraeli légi és tüzérségi támadásban a Gázai övezet középső részén fekvő Nuszeirát menekülttáborban – közölték palesztin egészségügyi vezetők szombaton.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
A spanyolországi áradások után eltűntnek nyilvánított 16 román állampolgár közül heten biztonságban vannak – közölte szombaton este a külügy. Ugyanakkor további tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek a segítőmunkában.
Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.
Holtan találták a hétfői ausztriai kettős gyilkosság gyanúsítottját, egy 56 éves vadászt, aki célzott fejlövéssel végzett egy polgármesterrel és egy vadászatvezetővel az alsó-ausztriai Mühlviertel tájegységben.
Néhány nappal az amerikai elnökválasztás előtt a washingtoni hírszerző ügynökségek arra hívják fel a figyelmet, hogy Oroszországból származó célzott félretájékoztatási kampányok zajlanak – adta hírül szombaton a német DPA hírügynökség.
Pedro Sanchez spanyol kormányfővel találkozik a következő napokban Marcel Ciolacu miniszterelnök.
„Lehengerlő válasszal” fenyegette meg szombaton Izraelt és az Egyesült Államokat Irán részéről Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője.
szóljon hozzá!