Fotó: Wikipédia
Az amerikai Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) szerint Oroszország veszteségei Ukrajnában a háború első évében meghaladták a szovjet vagy orosz hadsereg által a második világháború óta elszenvedett veszteségeket.
2023. március 02., 09:372023. március 02., 09:37
A CSIS szerint Ukrajnában az oroszok összes vesztesége – a halottak és sebesültek száma – 200-250 ezer embert tesz ki. Közülük 60-70 ezren haltak meg, köztük nemcsak reguláris katonák, hanem a Wagner félkatonai magáncég zsoldosai, az orosz különleges szolgálatok és az önjelölt donyecki és luhanszki „népköztársaságok” milíciáinak tagjai is.
Az ukrán vezérkar adatai az orosz veszteségekről sokkal magasabbak – körülbelül 150 ezer emberről számoltak be.
Hivatalos adatok szerint 14-16 ezer szovjet katona halt meg Afganisztánban, 12-25 ezer orosz katona halt meg mindkét csecsenföldi hadjáratban, a Donbaszban pedig 6-7 ezer orosz halt meg Ukrajna teljes körű inváziója előtt – írja a CSIS a jelentésben.
A dokumentumból az is kiderül, hogy Ukrajnában a veszteségek mértéke jelentősen meghaladja az egyéb konfliktusokban jegyzettekét.
A CSIS elemzői szerint az orosz hadvezetés súlyos tévedések sorozatát követte el.
A háború legeleje váratlanul nehézzé vált a Kreml számára, amely nem várt ellenállást sem az ukrán fegyveres erők, sem a civil lakosság részéről.
Oroszország ezután úgy döntött, hogy háborús üzemmódba lép, reménykedve katonai fölényében, és abban, hogy előbb-utóbb megszűnik a nyugati ellátás.
Ám a szállítások nemcsak hogy nem álltak le, hanem minőségben és hatékonyságban is felülmúlták az orosz fegyvertárat – áll a jelentésben.
„Nem hisszük el” – jelentette ki Peszkov Mihajlo Podoljaknak, az ukrán elnöki irodavezető tanácsadójának arra az állítására reagálva, miszerint „Kijev nem mér csapásokat az Oroszországi Föderáció területére”.
Az elmúlt hetekben több oroszországi régióból jelentettek drónnal végrehajtott ukrán csapást vagy erre irányuló kísérletet a helyi hatóságok. Orosz határmenti településekkel kapcsolatban nem ritkán hangzik el hivatalos bejelentés halálos áldozatokat is követelő ukrán belövésekről.
Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a szerdai hadijelentést ismertetve azt mondta, hogy az orosz hadsereg az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím félszigeten lévő létesítmények ellen megkísérelt súlyos ukrán dróncsapást akadályozott meg. A tábornok szerint hat drónt lelőtt a légvédelem, négyet pedig rádióelektronikai harcra szakosodott egységek tettek üzemképtelenné, személyi sérülés nem történt, kár nem keletkezett.
Emellett az orosz légierő megsemmisített egy ukrán Szu-24-es repülőgépet.
A tábornok szerint az ukrán fegyveres erők vesztesége az elmúlt nap folyamán mintegy hatszáz fő volt, közülük mintegy 190 katona a Donyeck körzetében zajló harcokban, több mint 150 pedig Liman irányában esett el.
Jevgenyij Prigozsin, az Artemivszkért (Bahmutért) vívott harcokban kulcsszerepet játszó Wagner katonai magánvállalat alapítója a sajtószolgálatán keresztül cáfolta szerdán azokat a jelentéseket, amelyek szerint kivonnák az ukrán egységeket a városból. Prigozsin szerint az ukrán fegyveres erők újabb tartalékokat vetnek be „és minden erejükkel igyekeznek megtartani a várost”.
„Az ukrán hadsereg harcosainak tízezrei tanúsítanak heves ellenállást, a harcok napról napra véresebbek” – hangzott a közlemény.
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
Gyakorlatilag megsemmisült az orosz-ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután kelet-európai idő szerint 9 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg, az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
Különböző segélyszervezetek több mint egy tucat munkatársa halt meg vagy tűnt el az elmúlt napokban Gázában, miután Izrael a kéthónapos tűzszünet összeomlását követően újra katonai támadást indított a palesztin enklávé ellen.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
szóljon hozzá!