Fotó: Telegram
Az ukrán hadsereg megerősítette, hogy vasárnap csapást mért a Krímet és a Dél-Ukrajna oroszok által megszállt részeit összekötő közúti hidakra.
2023. augusztus 07., 08:192023. augusztus 07., 08:19
A csapások „két, Oroszország számára kulcsfontosságú kommunikációs útvonalat” érintettek, a Herszoni régiót a Krímmel összekötő Csonhar hidat és egy kisebb hidat, amely az ukrajnai Henicseszk városából vezet a félszigetre – közölte az ukrán hadsereg a Telegramon.
Az Oroszország által támogatott hatóságok és az orosz állami média korábban arról számolt be, hogy Kijev felelős a hidakra mért csapásokért. A Herszoni régió megszállt területeinek oroszok által kinevezett vezetője azzal vádolta Ukrajnát, hogy
Eközben vasárnap a szaúdi állami hírszolgálat szerint a szaúd-arábiai Dzsiddában tartott ukrajnai békecsúcson részt vevő különböző országok és szervezetek küldöttségei megállapodtak abban, hogy folytatják a közös munkát „a térségben a tartós béke elérése érdekében”.
„A résztvevők egyetértettek a nemzetközi konzultációk és a véleménycsere folytatásának fontosságában annak érdekében, hogy olyan közös alapot teremtsenek, amely kikövezi az utat a béke felé. Azt is hangsúlyozták, hogy fontos konkretizálni a találkozón elhangzott nézeteket és pozitív javaslatokat” – áll a szaúdi sajtóügynökség közleményében.
Andrij Jermak, az ukrán elnök hivatalának vezetője szerint a tárgyalások nyomán erősödött Ukrajna helyzete. Jermak, aki a kijevi vezetést képviselte a találkozón, arról számolt be, hogy ugyan eltérő álláspontok fogalmazódtak meg, de a hozzávetőleg 40 részt vevő ország képviselői kiálltak az ENSZ Alapokmánya, a nemzetközi jog, valamint az államok szuverenitásának és területi épségének tiszteletben tartása mellett.
„Éppen ezeken az elveken alapul Volodimir Zelenszkij ukrán elnök békejavaslata, amelyet részletesen ismertettünk” – hangsúlyozta Jermak. Mint mondta, az országok már fontolóra is vették, hogy milyen szerepet játszhatnának ennek megvalósításában.
A kétnapos találkozón a kijevi vezetést támogató nyugati nagyhatalmak, valamint a fejlődő országok, így India, Brazília, Dél-Afrika és Kína tisztségviselői vettek részt. Oroszországot nem hívták meg a tanácskozásra.
Szaúd-Arábia szombaton közölte: a tárgyalások megrendezése a Mohammed bin Szalmán trónörökös által tett humanitárius kezdeményezések és erőfeszítések folytatásába, illetve az orosz és az ukrán vezetéssel a válság első napjaitól folytatott kommunikációba illeszkedik.
Rijád mind Oroszországgal, mind Ukrajnával jó kapcsolatokat tart fent.
A The New York Times című amerikai lapban vasárnap megjelent interjújában leszögezte, hogy Moszkva nem kíván további ukrán területeket elfoglalni, mindössze azokat akarja ellenőrizni, amelyek alkotmánya szerint részét képezik. Ezek a térségek magukban foglalják a 2014-ben elcsatolt Krímet, valamint 2022 óta Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon régiókat, amelyek területén továbbra is harcok folynak.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!