Nem jött össze. Ukrajna gázipari óriásvállalata, a Naftohaz kérelmét alapfokon elutasította a román bíróság
Fotó: Pixabay.com
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
2024. november 01., 13:262024. november 01., 13:26
Az ítéletről a Profit.ro gazdasági portál számolt be, megjegyezve, hogy alapfokú ítéletről van szó. Azt is hozzátették, hogy a román bíróság ellentétesen járt el a finn társszervvel szemben, amely helyt adott az ukrán kérelemnek.
A mostani, nem jogerős ítélet nyomán az ukrán állami földgázipari óriásvállalat, a Naftohaz öt leányvállalatával együtt elvesztette azt a pert, amelyben a hágai Nemzetközi Választottbíróság tavaly tavasszal hozott ítéletének romániai végrehajtását kérte, amely
A Naftohaz 2023 decemberében elérte a hágai választottbírósági ítélet elismerését az Egyesült Királyságban, és hasonló eljárást folytat az Egyesült Államok és a világ más országainak bíróságain.
Egy finn bíróság nemrégiben az ukránok számára kedvező ítéletet hozott, amelyben elrendelte az Oroszország tulajdonában lévő, több tízmillió dollár értékű finnországi vagyon lefoglalását.
ami kiváltotta Moszkva tiltakozását, amely bejelentette a finn nagykövet beidézését az orosz külügyminisztériumba.
A finnországi orosz nagykövetség bejelentette, hogy megkapta a lefoglalásra kiszemelt mintegy 40 ingatlan listáját, amelyek fele állítólag diplomáciai ingatlan. Ez utóbbiak „mivel a nagykövetség hivatalos és reprezentatív céljaira szolgálnak, a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény és a finn törvények védelme alatt állnak” – áll az orosz nagykövetség közleményében.
Szintén Romániában Ukrajna egy végrehajtói iroda szolgáltatásait vette igénybe, amely végrehajtási eljárást indított az Oroszországi Föderáció ellen, amelyet a vitában a moszkvai külügyminisztérium és az igazságügyi minisztérium képviselt.
Ez az államok és vagyonuk joghatósági mentességéről szóló, 2004. december 2-án New Yorkban elfogadott ENSZ-egyezmény, amelyet a román állam 2005. szeptember 15-én New Yorkban írt alá, és amelyet Románia a 438/2006. számú törvénnyel ratifikált. Ez az egyezmény, bár közel 20 évvel ezelőtt megkötötték, még mindig nem hatályos, mivel még nem ratifikálta valamennyi aláíró állam.
„Még ha ez az egyezmény nem is lépett hatályba, a bíróság megállapítja, hogy Románia ratifikálta az egyezményt, így az egyezmény rendelkezéseit az ügyben kötelezőnek fogadja el. Továbbá a Nemzetközi Bíróság elismerte az államok joghatósági mentességéből eredő végrehajtási mentesség szokásjogi jellegét (...). Romániában a nemzetközi szokásjog kötelező érvényű, és a belső jogban az alkotmány 10. cikke alapján alkalmazzák, amely kimondja, hogy
– olvasható az Ukrajna által az Oroszországi Föderáció romániai vagyonára vonatkozó kényszer-végrehajtási kérelem elutasításáról szóló határozat indoklásában.
A Naftohaz és leányvállalatai már fellebbezést nyújtottak be, a fellebbviteli eljárás még nem zárult le. Az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy Ukrajna az Oroszországi Föderáció romániai eszközei közül melyeket foglalná le, ha végül megnyeri a pert. Egy médiaelemzés szerint
Ami a cégekben lévő részesedéseket illeti, csak azokat lehetne lefoglalni, amelyek közvetlenül orosz állami intézmények és szervek tulajdonában vannak.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
szóljon hozzá!