Nem jött össze. Ukrajna gázipari óriásvállalata, a Naftohaz kérelmét alapfokon elutasította a román bíróság
Fotó: Pixabay.com
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
2024. november 01., 13:262024. november 01., 13:26
Az ítéletről a Profit.ro gazdasági portál számolt be, megjegyezve, hogy alapfokú ítéletről van szó. Azt is hozzátették, hogy a román bíróság ellentétesen járt el a finn társszervvel szemben, amely helyt adott az ukrán kérelemnek.
A mostani, nem jogerős ítélet nyomán az ukrán állami földgázipari óriásvállalat, a Naftohaz öt leányvállalatával együtt elvesztette azt a pert, amelyben a hágai Nemzetközi Választottbíróság tavaly tavasszal hozott ítéletének romániai végrehajtását kérte, amely
A Naftohaz 2023 decemberében elérte a hágai választottbírósági ítélet elismerését az Egyesült Királyságban, és hasonló eljárást folytat az Egyesült Államok és a világ más országainak bíróságain.
Egy finn bíróság nemrégiben az ukránok számára kedvező ítéletet hozott, amelyben elrendelte az Oroszország tulajdonában lévő, több tízmillió dollár értékű finnországi vagyon lefoglalását.
ami kiváltotta Moszkva tiltakozását, amely bejelentette a finn nagykövet beidézését az orosz külügyminisztériumba.
A finnországi orosz nagykövetség bejelentette, hogy megkapta a lefoglalásra kiszemelt mintegy 40 ingatlan listáját, amelyek fele állítólag diplomáciai ingatlan. Ez utóbbiak „mivel a nagykövetség hivatalos és reprezentatív céljaira szolgálnak, a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény és a finn törvények védelme alatt állnak” – áll az orosz nagykövetség közleményében.
Szintén Romániában Ukrajna egy végrehajtói iroda szolgáltatásait vette igénybe, amely végrehajtási eljárást indított az Oroszországi Föderáció ellen, amelyet a vitában a moszkvai külügyminisztérium és az igazságügyi minisztérium képviselt.
Ez az államok és vagyonuk joghatósági mentességéről szóló, 2004. december 2-án New Yorkban elfogadott ENSZ-egyezmény, amelyet a román állam 2005. szeptember 15-én New Yorkban írt alá, és amelyet Románia a 438/2006. számú törvénnyel ratifikált. Ez az egyezmény, bár közel 20 évvel ezelőtt megkötötték, még mindig nem hatályos, mivel még nem ratifikálta valamennyi aláíró állam.
„Még ha ez az egyezmény nem is lépett hatályba, a bíróság megállapítja, hogy Románia ratifikálta az egyezményt, így az egyezmény rendelkezéseit az ügyben kötelezőnek fogadja el. Továbbá a Nemzetközi Bíróság elismerte az államok joghatósági mentességéből eredő végrehajtási mentesség szokásjogi jellegét (...). Romániában a nemzetközi szokásjog kötelező érvényű, és a belső jogban az alkotmány 10. cikke alapján alkalmazzák, amely kimondja, hogy
– olvasható az Ukrajna által az Oroszországi Föderáció romániai vagyonára vonatkozó kényszer-végrehajtási kérelem elutasításáról szóló határozat indoklásában.
A Naftohaz és leányvállalatai már fellebbezést nyújtottak be, a fellebbviteli eljárás még nem zárult le. Az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy Ukrajna az Oroszországi Föderáció romániai eszközei közül melyeket foglalná le, ha végül megnyeri a pert. Egy médiaelemzés szerint
Ami a cégekben lévő részesedéseket illeti, csak azokat lehetne lefoglalni, amelyek közvetlenül orosz állami intézmények és szervek tulajdonában vannak.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!