Fotó: Egészségügyi minisztérium
A szülők szeptember 10-éig megtudják, hogyan kezdik a gyerekek a tanévet – jelentette be hétfőn Monica Anisie oktatási miniszter. Jelezte: miután elkészült a fertőzöttségi szintet mutató térkép, az iskolák térfelén pattog a labda.
2020. szeptember 07., 12:492020. szeptember 07., 12:49
2020. szeptember 07., 16:442020. szeptember 07., 16:44
Az egészségügyi minisztérium ugyanis hétfőn délben hozta nyilvánosságra azt a térképet, ami megmutatja, hogy hány koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak az elmúlt 14 napban az ország különböző településein.
Mint ismeretes, az egyes településeken – a járványhelyzet alakulásától függően – három forgatókönyvet alkalmazhatnak a szeptember 14-én kezdődő oktatás terén. Az első szerint (az ezer főre eső új megbetegedések számának átlaga legtöbb egyre tehető az előző 14 napban) valamennyi óvodás és diák bejár az oktatási intézményekbe a megfelelő óvintézkedések betartásával; a második értelmében (az ezer főre eső napi új esetszám 1–3 között alakul) csak az óvodások, az elemi, illetve a nyolcadik és tizenkettedik osztályosok járnak be folyamatosan a tanintézetekbe, a többiek pedig egy-kéthetes váltásban jelennek meg személyesen az órákon a kötelező óvintézkedések betartásával; a harmadik változatban (az ezer főre eső napi esetszám meghaladja a hármat) mindenki otthonról tanul online, a digitális tanrend szerint.
Szép számban találunk ugyanakkor sárga zónákat is, ami azzal járhat, hogy csak a diákok egy része térhet vissza az iskolába, a többiek pedig online oktatással kezdik meg a tanévet, és vörös települések is vannak, ahol a korábbi bejelentések szerint egyelőre csak online tanításról lehet szó. Utóbbi kategóriába jelen állás szerint összesen 43 település esik.
Erdélyből egy brassói városban (Vidombák), illetve nyolc aradi (Sistaróc, Peleskefalva, Menyháza, Dézna, Buttyin, Konop, Barza és Feltót), öt bihari (Csarnóháza, Biharpoklos, Tulka, Szászfalva, Cécke), egy krassó-szörényi (Bolvás), két kolozsi (Egeres, Magyarszarvaskend), egy hunyadi (Valisora), egy máramarosi (Karulyfalva), egy marosi (Mezőmadaras), három szebeni (Nagyludas, Alsóárpás, Szelindek) és egy temesi (Barafalva) községben kell vörös forgatókönyvet alkalmazni.
A megyeszékhelyek közül Bukarestre és további 15 városra a sárga forgatókönyv érvényes: Erdélyből Gyulafehérváron, Nagyváradon, Brassóban és Csíkszeredában egyes diákok online kezdik meg a tanévet, mások pedig elejétől fogva bejárnak majd az iskolába. A többi erdélyi megyeszékhelyre a zöld forgatókönyv érvényes.
Monica Anisie oktatási miniszter hétfőn az Edupedu.ro oktatási szakportálnak nyilatkozva emlékeztetett, arról, hogy végül milyen forgatókönyv szerint kezdik meg a tanévet, az iskolák igazgatótanácsa hozza meg a végleges döntést a közegészségügyi igazgatóság által közölt adatok mentén. A miniszter szerint az oktatási intézmények igazgatótanácsát legkésőbb keddre össze kellene hívni, hogy döntsenek a tanévkezdés mikéntjéről.
– mondta az oktatási miniszter. Nelu Tătaru egészségügyi tárcavezető hangsúlyozta, a tanintézeteknek a közegészségügyi igazgatóság, a tanfelügyelőség és a vészhelyzeti bizottság útmutatásai szerint kell alkalmazniuk a rájuk vonatkozó forgatókönyvet. A miniszter hozzátette, az egészségügyi hatóságok támogatják a tevékenységek megkezdését az iskolákban a megfelelő járványügyi óvintézkedések betartásával.
Ludovic Orban miniszterelnök hétfőn úgy nyilatkozott: szeptember 14-én elkezdődik a tanév. „Ezt mondtuk végig” – közölte a Nemzeti Liberális Párt kampányközpontjában tartott gyűlést követően a kormányfő, aki a napokban még azzal a kijelentésével fokozta a bizonytalanságot, hogy felmerült: a diákok online kezdjenek, majd októbertől járjanak iskolába. Orban most úgy fogalmazott,
„Nagyon fontos a szabályok betartása. Ahol problémák merülnek fel, megoldásokat keresünk és beavatkozunk. Figyelembe vettük a járványhelyzet jelenlegi állását, még egyeztetünk szakemberekkel, de az iskola egyértelműen elkezdődik” – közölte a kormányfő, aki szerint hivatalosan nem tárgyaltak az iskolakezdés elhalasztásáról, egyesek csak „véleményeket” fogalmaztak meg. „A forgatókönyvek egyértelműek, a DSP közölte az egyes településekre vonatkozó adatokat, az önkormányzatok tudják, hogyan rajtol a tanév” – szögezte le Ludovic Orban.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!