Az ukrajnai búza- és kukoricaimport felborította a kelet-európai gabonapiacokat
Fotó: Makkay József
Több kelet-európai országot átfogó tüntetésre, sztrájkra készülnek a gazdák április 7-én, követelve az uniós piacra vámmentesen érkező olcsó ukrajnai gabona azonnali leállítását. A bolgár gabonatermesztők tüntetésekkel akadályozzák a közúti forgalmat a bolgár–román határátkelők körül.
2023. március 31., 13:332023. március 31., 13:33
2023. március 31., 13:392023. március 31., 13:39
Három napja tüntetnek a bolgár mezőgazdasági termelők az országot elárasztó olcsó ukrán gabona és az Ukrajnából vámmentesen érkező más élelmiszerek ellen. A gazdák traktorokkal és egyéb mezőgépekkel eltorlaszolják, vagy – útszűkületet okozva – megnehezítik a Romániába tartó forgalmat. Kamionsofőrök beszámolói szerint bolgár oldalon átlagosan 10-12 óra a várakozási idő, de egyes határátkelőknél ennél többet is kell vesztegelniük a gépkocsivezetőknek a végeláthatatlan sorokban. A bolgár rendőrség mindenhol a helyszínen tartózkodik, de nem lép fel az útlezárások ellen.
A bolgár belpolitikában egyetértés övezi az Ukrajnából vámmentesen érkező élelmiszerek leállításának szorgalmazását, amit Rumen Radev államfő is támogat. Bulgária a téma sürgős felvetését javasolja Brüsszelnek. Kostadin Kostadinov, a Bulgáriai Gabonatermesztők Szövetségének elnöke csütörtökön újságíróknak elmondta, hogy az uniós piacra érkező vámmentes ukrán gabona hatalmas károkat okozott több kelet-európai országnak, ezért április 7-én az érintett országok – Bulgária, Románia, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország – gazdáinak részvételével összehangolt nemzetközi tüntetést szerveznek.
Hatalmas habonakészletek várnak eladásra a romániai termelőknél
Fotó: Makkay József
Az Európai Bizottság (EB) hozzáállása is kezd megváltozni a Kelet-Európa-szerte elégedetlenséget szülő, ellenőrizetlen minőségű és olcsó ukrán gabona vámmentes importja miatt. Az EB szóvivője csütörtökön bejelentette, hogy a kelet-európai gabonatermelő gazdák veszteségeit ellensúlyozó első, 56,3 millió eurós gyorssegélyt egy második fogja követni 75 millió euró értékben. A romániai gazdaszervezetek, a mezőgazdasági miniszter, de a román államfő által is nagyon alacsonynak tartott eddigi tízmillió eurós kártérítést a második uniós csomag elosztásakor a bukaresti szaktárca legalább 20-25 millió euróra szeretné felsrófolni.
Fotó: Agri.bg
Ezzel egy időben a román, lengyel és bolgár gazdákon kívül az újabb uniós keretre igényt tartanak a magyar, szlovák és cseh mezőgazdasági termelők is, akik az első kártérítési csomagról lemaradtak.
A romániai és magyarországi gabonaárak ma kisebbek a világpiaci árnál
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium adatai szerint tavaly Ukrajna 38, 5 millió tonna gabonát exportált 9,1 milliárd dollár értékben. A célországok között meglepő módon Románia áll az első helyen, holott a tavaly az országban megtermelt gabona messze kielégíti a belföldi piac szükségleteit, és bőven marad exportra is. A 2022-es esztendőben a romániai gabonakereskedők 1, 24 milliárd dollárt fizettek ki ukrán gabonáért: a teljes ukrajnai gabonaexport 13, 9 százaléka jutott a romániai piacra. A lista következő helyezettjei: Kína (12,1%), Spanyolország (10,8%), Törökország (9,6%), Lengyelország (7,0%), Egyiptom (5,9%), Olaszország (4,4%), Magyarország (4,4%), Hollandia (3,7%) és Dél-Korea (2,1%).
de szakemberek szerint az ukrajnai import jelentős része így is a helyi malmokba, takarmánykeverő üzemekbe, a liszt pedig a sütödékbe került. Igaz, a pékszakmában komoly viták vannak arról, hogy mennyire lehet felhasználni az ukrajnai gabonát minőségi kenyér sütésére. Több malom- és sütödetulajdonos úgy véli ugyanis, hogy a rossz tárolási körülmények miatt az ukrajnai kenyérgabona gyenge minőségű, másrészt a beltartalma sem felel meg a szigorú uniós elvárásoknak. Ezért az importált mennyiség nagyobb része állati takarmányként került feldolgozásra.
Gabonapiaci túlkínálat egy erdélyi vásárban
Fotó: Beliczay László
Az erdélyi és dél-romániai gabonatermelő farmok vezetői arra panaszkodnak, hogy
Ezzel szemben a piacon tapasztalható gabona-túlkínálat ellenére a kenyér és az egyéb péksütemények ára keveset csökkent, holott az alapanyagnak számító kenyérgabona ára nagyon zuhant. Szakemberek szerint az Ukrajnával határos megyékben – Szatmár, Máramaros és Suceava – a kenyér ára mintegy húsz százalékkal alacsonyabb a decemberi árakhoz képest, Erdély más részein viszont az árcsökkenés minimális.
A romániai és magyarországi piacon jóval a világpiaci ár alá zuhant a búza felvásárlási ára. Az Ukrajnával szomszédos legtöbb országba továbbra is érkezik olcsó és gyenge minőségű importbúza, nehéz helyzetbe hozva ezzel a helyi gazdákat.
A bukaresti mezőgazdasági minisztérium küldöttsége Brüsszelben igyekezett meggyőzni az Európai Bizottság illetékeseit, hogy az olcsó ukrán gabona importja miatt Romániának jóval nagyobb kártérítés jár.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!