A külföldön dolgozó szülők gyerekeire nem akar figyelni a román állam (képünk illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
Sok olyan román állampolgárságú szülő dolgozik külföldön, akinek a gyereke itthon jár iskolába. A romániai szociális és kifizetési ügynökség szerint ilyen esetben a szülőnek abban az országban kell igényelnie a családi pótlékot, ahol munkavállaló. A Magyarországon dolgozó kalotaszegi Kis Lehel szerint azonban a romániai intézmények önkényesen értelmezik az európai szabályokat.
2023. május 04., 10:042023. május 04., 10:04
2023. május 04., 10:272023. május 04., 10:27
A 2016 decemberében született kislányának járó gyereknevelési pótlék ügyében keresi immár egy éve az igazát a magyarfenesi születésű, Magyarországon dolgozó Kis Lehel. A romániai bürokrácia útvesztőjébe került kalotaszegi férfi felesége, Kis Éva a többségében magyarok lakta Kolozs megyei faluban él kislányával – a gyerek Magyarfenesen jár óvodába –, az apuka időről időre hazatér Budapest környéki munkahelyéről családjához.
A gyerekpénz felfüggesztését kimondó határozatban az idevágó törvények és kormányrendeletek felsorolása mellett az is szerepel, hogy családi pótlék ügyében a magyarországi társintézmény megkeresést küldött a Kolozs megyei szociális ügynökségnek, de ennek tartalmát a Kolozs megyei ügynökség döntése nem részletezi. A határozat indoklása szerint az anyának Romániában nincs állása, az apa pedig Magyarországon dolgozik, ezért a gyerek után járó gyerekpénz kifizetése a magyar állam feladata.
A szerkesztőségünket megkereső Kis Lehel nem értett egyet a kolozsvári szociális igazgatóság döntésével. A határozat ellen harminc napon belül fellebbezett, azonban a Kolozs megyei intézmény ennek nyomán is elutasította a Magyarországon dolgozó férfi kérését. Végleges döntésében a Kolozs megyei Szociális és Kifizetési Ügynökség azzal érvel, hogy Kis Lehel már korábban igényelte Magyarországon a gyerek után járó családi pótlékot – amiről a magyar intézmény értesítette a Kolozs megyei hatóságot –, így helyben hagyja a hivatal elsőfokú döntését.
A lapunk rendelkezésére bocsátott magyarországi értesítésben az anyaországi hatóságok arról tájékoztatják a Kolozs megyei intézményt, hogy Magyarországon mekkora a kifizetett családi pótlék értéke, és jelzik, hogy amennyiben Romániában ez az összeg nagyobb, Kis Lehel jogosult a különbözetre. A magyarfenesi férfi szerint a Kolozs megyei intézmény nem is válaszolt a magyar hivatal levelére, csak önhatalmúlag leállította a gyerekpénz további kifizetését.
„Itt elvi kérdésről van szó. Én nem azt kértem, hogy a román és a magyar állam párhuzamosan fizesse a kislányom után járó gyerekpénzt, hanem a magyar állam által folyósított családi pótlék kiegészítéseként a román hivatal fizesse ki azt a részt, amivel jelenleg Romániában többet adnak gyerekpénzként. A különbözet nem nagy összeg, de ha az európai uniós törvények alapján ez megillet bennünket, akkor harcolok érte. Ez a mi jussunk!” – fogalmazott a Krónikának a Magyarországon dolgozó magyarfenesi férfi.
A tavaly novemberben kézhez kapott végleges döntés nyomán Kisék személyes kihallgatással is próbálkoztak a megyei ügynökség székhelyén, de elutasítással szembesültek, ezért
Kis Lehel szerint hátrányos megkülönböztetés érte a családját. Több hónapos várakozás után ügyüket április 29-én, pénteken tárgyalta a bukaresti intézmény, a döntéséről levélben fogja értesíteni a magyarfenesi családot.
A Kolozs megyei Szociális és Kifizetési Ügynökségen a Krónika érdeklődésére gyakorlatilag ugyanazt erősítették meg, amit Kis Lehel az intézmény döntéseként kézhez kapott. Az európai uniós szabályok szerint a családi pótlékot az az ország fizeti, ahol a szülők munkát vállalnak, függetlenül attól, hogy a gyerekek itthon tartózkodnak és romániai oktatási intézménybe járnak. Kisék esetében a gyerekpénz kifizetésére csak akkor volna lehetőség, ha az anyuka itthon munkaviszonyban állna. A Kolozs megyei hivatal szerint a romániai szabályozás nem teszi lehetővé, hogy a gyerekpénznek csak bizonyos részletét fizessék ki a szülőknek, ezért utasították el Kis Lehel kérését. Az ügyintéző szerint van példa rá, hogy ha valamelyik szülő Romániában dolgozik, a másik pedig Németországban munkavállaló, akkor
A hivatal munkatársa lapunknak azt is elmondta, hogy valamennyi uniós tagállam családi pótlékról szóló kifizetése ma már elérhető egy egységes platformon – a tagországok szociális intézményei belső rendszerben kommunikálnak egymással –, így kizárt, hogy párhuzamosan történjenek kifizetések a tagállamokban ugyanannak a személynek.
Kis Lehel nem akarja feladni küzdelmét a gyerekpénz ügyében. Lapunknak elmondta, hogy sokan vannak hozzá hasonló helyzetben, akik az uniós szabályok szerint a román állam részéről jogosultak lennének családi pótlékként folyósított résztámogatásra, ezt viszont az erdélyi kifizetési ügynökségek önkényesen megtagadják.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
szóljon hozzá!