Egy görög vagy egy magyar pénzintézet vásárolhatja meg a CEC-et
A magyarországi OTP Bank Rt. és a görögországi Ethniki Trapeza maradt a döntőben a Takarék- és Letéti Pénztár (CEC) privatizációjáért folyó küzdelemben – közölte tegnap Sebastian Vlãdescu pénzügyminiszter, a pénzintézet magánosításával megbízott testület elnöke.
2006. július 26., 00:002006. július 26., 00:00
Az OTP vezetősége örömmel nyugtázta a bejelentést – közölte Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. „Az OTP értékarányos és reális ajánlatot tett a romániai takarékpénztár többségi, 69,9 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására” – hangsúlyozta. Amint arról lapunkban beszámoltunk, a múlt héten lejárt kötelező ajánlattételi határidőig a két versenyben maradt pénzintézet mellett még az osztrák Raiffeisen Bank nyújtott be ajánlatot a CEC-re. Akkor a pénzügyi tárcavezető azt valószínűsítette, hogy mindhárom bankkal folytatni fogják a tárgyalásokat a végső árajánlat kialakítására. „Az a véleményünk, hogy mindazok a bankok, amelyek ajánlatot tettek, részt vehetnek a további privatizációs folyamatban” – mondta akkor Vlãdescu. A további tárgyalásokon, amelyek célja az ár emelése, a tegnapi borítéknyitást követően azonban immár csupán a két legtöbbet ajánló vehet részt. A privatizációs testület tagjai ugyanis úgy határoztak, hogy csakis abban az esetben folytatják a tárgyalást mindhárom pénzintézettel, ha a harmadik helyezett ajánlata csak legföljebb 10 százalékkal marad el az elsőtől. A jelek szerint a Raiffeisen ajánlata esetében ez be is következett, igaz a kínált árakat egyelőre nem közölték. A kormány várhatóan augusztus elsején kezd tárgyalni a döntősökkel a végső árról. A pályázók pedig augusztus 30-áig javíthatnak a kötelező érvényű ajánlatukon. Mostani értesülések szerint a győztest szeptember végén hirdetik ki. A CEC privatizálásra szánt többségének ára az ügylethez közel álló romániai bankszakemberek szerint nem lesz alacsonyabb 500 millió eurónál. „Nehéz megbecsülni az árat, ez főleg attól függ, mennyire elszántak a jelentkezők a román piaci belépésre. De annyit mondhatok, hogy az állam 500 milliónál kevesebbért nem adja el a CEC-részt” – közölte a hét elején az ING Bank Románia vezérigazgatója, Miºu Negriþoiu. Az 500 milliós szintet a Merrill Lynch befektetési bank elemzői is emlegették már. A CEC elnöke, Eugen Rãdulescu pedig úgy nyilatkozott, az ár valószínűleg egymilliárd euró alatt lesz, de nem lehet kevesebb 500 milliónál. A befolyó pénz 9,99 százalékát majd egyébként a Proprietatea Alap kapja, amelyet decemberben alakítottak a rendszerváltás előtt államosított ingatlanokért nyújtott kárpótlásra.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!