Uniós véd- és acélszövetség – meddig terjedhet a gazdasági protekcionizmus?

A közelmúltban az európai energiapiacon kirobbant fúziós botrányok átírták az európai uniós politika prioritási listáját, és átrajzolták a gazdasági szereplők perspektíváit.

Gazda Árpád

2006. április 05., 00:002006. április 05., 00:00

Az Unió elfordult a kezdeti közösségi elvektől, és bezárkózott a nemzetállami ideológiákba – hangoztatják egyre sűrűbben az EU-pesszimisták. Példának Spanyolországot és Franciaországot hozzák fel, ahol a kormányok törvényes kereteket teremtettek egyes stratégiai ágazatok honi kézben tartására, és ezzel aláásták sok vállalkozás fúziós törekvését és nem utolsósorban a szabadpiac működését. Igyekezetük nemcsak a gazdasági szférát károsítja, de mert az európai uniós normákkal is ellentétes, kétségbe vonhatja azok létjogosultságát.

Düsseldorfban pattant ki a szikra
A szikrát a düsseldorfi székhelyű E.ON energiaszolgáltató óriás pattintotta ki, mely február végén 29,1 milliárd eurós ajánlatot tett a spanyol energiaellátó Endesa megvételére. Annak ellenére, hogy közel 7 milliárddal licitált rá a szintén spanyol Gas Natural múlt év szeptemberi ajánlatára (mely 22,5 milliárdot ígért), a német E.ON nem pályázhatott érdemben, mivel a spanyol kormány időközben egy sürgősségi törvénymódosítást hajtott végre az ágazat nemzeti kézben tartására vonatkozóan. Mivel az eljárás megsérti az EU-szerződést, Charlie McCreevy, EU–közöspiaci felügyelő többszöri felszólítás után eljárást kezdeményezett a madridi kormány ellen. A spanyol kormány azonban azzal az indoklással, hogy a dokumentumok hiányosak, további részleteket kért az E.ON-tól annak fúziós szándékáról.
Franciaország sem ártatlan
Egy héttel az E.ON-ügy után Franciaországot panaszolta be az európai Versenyhivatalnál az olasz energiaszolgáltató Enel, mert elutasították, amikor ajánlatot tett a Suez víz- és energiakonszern felvásárlására. A korábban francia állami tulajdonban levő Suez nagy halnak bizonyul: tavaly augusztusban 13,87 milliárd dollárért kebelezte be a belga Electrabelt, most 43,07 milliárd dollárt ajánlott az állam által ellenőrzött Gas de France-ért (GdF). A francia kormány március elején gyors ajánlatot tett a két mamutszolgáltatónak a fúzióra (mely állítólag egy éve érik már) – anélkül azonban, hogy ezt előzőleg az EU-Versenyhivatalban bejelentette volna. A Suez–GdF kettős a The Economist adatai szerint évi 64 milliárd eurós forgalmat bonyolítana le, és négy kontinensen mintegy 200 millió felhasználót szolgálna ki.
A francia állam közel egy éve döntött úgy, hogy bizonyos stratégiai területeket „törvényes védelemben” kell részesítenie az idegen tőkével szemben – így a telekommunikáció, energia- és bankszektorból összesen tizenegy ágazat örvend kitüntetett „nemzeti” figyelemnek.

Luxemburgra
is átterjed a botrány?
A határokon átívelő fúziók történetének újabb mozzanata készülődik az acéliparban is. Az ágazat legnagyobb konszernje, a Romániában is jelen levő Mittal Steel januárban 19 milliárd eurós ajánlatot tett a luxemburgi illetőségű Arcelor felvásárlására, mely a világ második legnagyobb acélipari óriása. Sikeres fúzió esetén a termelés megközelítené az évi 120 millió tonnát – az Arcelor azonban egyelőre hallani sem akar az ajánlatról, az 5,6 százalékban részvényes luxemburgi kormány pedig szintén törvénymódosítást fontolgatott, hogy elejét vegye a rotterdami székhelyű Mittal terjeszkedésének. Az Arcelor erőteljesen jelen van a francia piacon is (mintegy 30 ezer embert foglalkoztat), s bár a gallok fanyalogva fogadnának egy fúziót, mert az ágazat nem szerepel a nemzeti prioritások listáján, tehetetlennek bizonyulnak ennek megakadályozására.
Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő viszont bírálta az Európai Bizottságot a Franciaországgal szembeni fellépésért, és lándzsát tört a nemzeti protekcionizmus mellett. A kormányok leginkább attól tartanak, hogy az üzlet a francia, luxemburgi és belga gyárak bezárását eredményezné, ez pedig szociális veszteséggel járna – az üzletemberek viszont úgy vélekednek, ez jó hatással lenne az egész ágazat fejlődésére.
Sok függ attól, hogyan viszonyul az Európai Unió a nemzetállamok belsőpiac-védelméhez. Elemzők szerint már az is az EU piacnyitási politikáját igazolja, hogy fellendült a fúziós kedv, és a társaságok már mernek nagyobb európai összefüggésekben gondolkodni. Ha az Unió fellépése nem lesz elég határozott, értelmét vesztheti a hajdani Európai Szén- és Acélközösségből kiinduló fejlődéstörténet. Ha következetesen kitart eredeti, piacliberalizáló tervei mellett, van rá esély, hogy új alapokra helyezze az európai gazdasági szemléletet. Szakács Zsuzsanna, Németország
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?