Közel hétszázmillió forint az Új Kézfogás Közalapítvány idei ajánlata
Három forrásból összesen 678 millió forintot bocsát a határon túli magyar vállalkozók rendelkezésére idén az Új Kézfogás Közalapítvány (ÚKK).
2006. március 31., 00:002006. március 31., 00:00
A pályázatok máris letölthetők az alapítvány honlapjáról, az elbírálás, illetve az összegek folyósítása pedig folyamatosan zajlik. „Az alapelv változatlan: az ÚKK idén sem segélyek folyósítását tűzte ki célul, hanem vállalkozni igyekszik megtanítani a határon túli magyar üzletembereket” – fogalmazott Lábody László, az ÚKK kuratóriumi elnöke. A magyar kormány takarékossági intézkedései az elszakított országrészekben lakó magyar közösségek gazdasági helyzetének javítása érdekében létrehozott alapítvány mozgásterét is jelentősen szűkítették. Míg az ÚKK a megalapítás évében, 1997-ben 305 millió forintot, 2003-ban pedig 560 millió forintot oszthatott szét, idén közvetlen költségvetési forrásból csak 320 millió jut, amit egyéb forrásokból igyekeznek kiegészíteni. A munkaügyi minisztériummal kötött megállapodásból 109 millióval, gazdasági minisztériumi forrásokból pedig 250 millióval kerekedik az összeg. Továbbra is gondot jelent, hogy az ÚKK-nál változatlanul 10 millió forint a megpályázható összeg felső határa, annak ellenére, hogy a vállalkozók inkább a kevesebb számú, de nagyobb összegű pályázatokat szorgalmazzák. Lábody László kijelentette: tárgyalásokat kezdeményeztek a Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.-vel, miképpen lehetne áthidalni az ÚKK 10 milliós maximuma, illetve a Corvinus 50 milliós minimum összege közötti szakadékot. Az ÚKK idén a különböző vállalkozói kölcsönök és hitelek kamattámogatására fordítja költségvetésének 49 százalékát, de minimum 160 millió forintot. Kiemelt fontosságot kap a különböző nemzeti, illetve EU-pályázatokhoz szükséges önrész finanszírozása is, valamint a kezdő vállalkozások támogatása. Azok az alapítványi pénzből induló vállalkozások, amelyek két év alatt bebizonyítják életképességüket, számíthatnak arra, hogy az ÚKK eltekint a hitel visszafizetésétől. Idén határon túli felnőttképzésre 109 millió forintot fordítanak, aminek keretében vállalkozási és menedzsmentismeretek átadását, illetve turisztikai és gazdaképzést terveznek Erdélyben és a Vajdaságban.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!