Több fúzió és felvásárlás jellemezte a 2005-ös évet
Románia a második legdinamikusabb növekedési ütemet érte el tavaly a tranzakciók számát, valamint a piaci becsült méretét illetően Kelet-Közép-Európában – derül ki a PricewaterhouseCoopers könyvviteli és gazdasági elemzésekkel foglalkozó cég április eleji tanulmányából, amely főként a kelet-közép-európai régió fúziós és felvásárlási piacának legfontosabb trendjeit vette górcső alá.
2006. április 26., 00:002006. április 26., 00:00
A legdinamikusabb növekedést egyébként Bulgáriában tapasztalták, míg Horvátország, a régió egyik legkisebb állama produkálta a legnagyobb becsült piaciérték-növekedést. A PricewaterhouseCoopers szakértőinek következtetései szerint egyébként még több fúzió és vállalatfelvásárlás, illetve nagyobb összértékű privatizációk jellemezték a kelet-közép-európai régió fúziós és felvásárlási piacát a tavaly, mint a korábbi években. A PricewaterhouseCoopers, amely 1997 óta vizsgálja a régió gazdasági trendjeit, megállapította, hogy a tranzakciók összértéke minden előzetes várakozást felülmúlva 91,2 milliárd dollárt tett ki, ami közel duplája a 2004-es értéknek. Tavaly a régió tíz vizsgált országában – Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában és Ukrajnában – 1848 nyilvánosan bejelentett tranzakcióra került sor. Ezek átlagos becsült összértéke a 2004-es 52,1 millió dollárról 71 millió dollárra nőtt. Ugyanez az érték a 100 millió dollár feletti tranzakciók esetében 473,4 millió dollárt tett ki. „A nagyméretű, 100 millió dollárt meghaladó tranzakciók továbbra is kiemelt jelentőségűek, hiszen az összügyletek 15 százalékát tették ki tavaly, míg 2004-ben ez az arány csak 11 százalékos volt” – emelte ki a felmérést irányító Margaret Dezse, a PwC cégtársa. Az egyes iparágon belüli tranzakciók száma viszont nem nagyon változott az elmúlt évek során. A legnépszerűbb ágazat továbbra is a termelőszektor – a 384 ügylet 2005-ben az összügyletek 21 százalékát jelentette –, utána a tranzakciók számát tekintve a pénzügyi szolgáltatások (13 százalék), az energia- és közműipar (10 százalék), illetve az élelmiszeripar (9 százalék) következik. Tavaly a vizsgált országok közötti határon átnyúló ügyletek száma háromszor annyi volt, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére az összes tranzakció 56 százalékát az országhatárokon belül bonyolították le. Ezt a statisztikát az orosz adatok dominálták, ahol a belföldi fúziós és felvásárlási ügyletek 72 százalékos arányt képviseltek. A másik végletet Románia és Szlovákia képviselte, ahol a 40 százalékos regionális átlaghoz képest a külföldiek által lebonyolított tranzakciók 72, illetve 63 százalékot jelentettek. Bár a privatizációs ügyletek száma 19 százalékkal visszaesett a régióban, a tranzakciók összértéke nagymértékben emelkedett: 2004-hez képest 84 százalékkal, 22,8 milliárd dollárra. A privatizációs tranzakciók az összes regionális ügylet egynegyedét tették ki. A privatizációs ügyletek összességükben Ukrajnában, Romániában, Csehországban és Magyarországon érték el a legnagyobb összértéket.
PricewaterhouseCoopers: 130 ezer szakértő 148 országban A PricewaterhouseCoopers a világ legnagyobb gazdasági tanácsadó szervezete. A könyvvizsgálati, adó- és pénzügyi tanácsadási vállalkozást csaknem 150 éve alapították. Legfőbb törekvése, hogy megoldásokat találjon azokra a bonyolult üzleti problémákra, amelyekkel a vezető nemzetközi vagy hazai társaságok, közintézmények, illetve társadalmi szervezetek naponta szembesülnek. A telekommunikáció, az informatika, a szórakoztató ipar területén, illetve a fogyasztási és iparcikkek, az energetika, az építőipar, az egészségügy, a postai szolgáltatások, az oktatás, a vendéglátás, a közlekedés és a kormányzati szervek szektorában érdekelt cégeket az üzlettársak vezetésével dolgozó és az üzletágakon átívelő iparági csoportok segítik tanácsaikkal. A PricewaterhouseCoopers több mint 130 ezer szakértője a világ 148 országában egyesíti tudását és tapasztalatát új megközelítésen alapuló, komplex szakértői vélemények alkotása érdekében.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!