Bokor-Tóth Zoltán: a külföldi tapasztalatokat itthon lehet igazán kamatoztatni
Színkavalkád fogad a sepsiszentgyörgyi MultiNr. Kft. termelőcsarnokában: lila műanyag polcok, amelyekre a boltokban majd kizárólag a piacon az adott színnel ismertté vált csokoládé kerül, egy cigarettagyártó fényreklámja, sok-sok, ugyancsak ismert márkákat hirdető, aprópénz visszaadására szolgáló műanyag tálca látványa.
Az elsősorban multinacionális cégek számára nagy sorozatban reklámanyagokat, karton és műanyag termékbemutató kijelzőket gyártó vállalkozás jelenleg 44 alkalmazottat foglalkoztat, 2005-ben 25,5 milliárd régi lejes forgalmat bonyolított le. Bokor-Tóth Zoltán, a cég tulajdonosa és igazgatója 12 évvel ezelőtt tulajdonképpen „hátizsákkal” indult. Fiatalon, mindjárt a katonai szolgálat után elutazott Magyarországra, feltérképezte a lehetőségeket, és eldöntötte: ha valami ott működik, itthon is megvalósítható. Ma is azt vallja, ami most zajlik Magyarországon, 2–3 év múlva nálunk is megjelenik. Saját tapasztalatából kiindulva a szentgyörgyi vállalkozó mindenkinek azt javasolja, hogy vállalkozásindítás előtt nézzen körül külföldön, tanuljon szakmát, és a tapasztalatait itthon kamatoztassa. Magyarországról hazatérve ugyanis Bokor-Tóth céget alapított. Multifunkcionális árcímkéket kezdett gyártani, de öt évig kellett dolgoznia, míg megköthette az első nagy szerződését. „Nem elég megszerezni egy megrendelést, nehezebb legyártani azt. A legfontosabb szempontok a minőség, a határidő és az elfogadható ár. Tévedni pedig csak egyszer lehet” – fogalmazta meg a cégvezető, aki szerint a termelő idővel biztos nyereségre számíthat, ha az ügyfél elégedett. A gyár termelésének egyébként 60 százalékát három nagy megrendelő veszi igénybe, de további 20 kisebb ügyfelük is van. Jelenleg 95 százalékban a hazai piacra dolgoznak, a cél azonban a kelet-közép európai országok meghódítása. Bokor-Tóth Zoltán elmondta: a megrendelőnek – még ha multi is – nem egységes a reklámpolitikája, ugyanaz a cég különböző országokban más-más stratégiát alkalmaz, figyelembe véve a piac sajátosságait. Amikor a 90-es évek elején egy nagy cég Romániában is piacra dobta az üdítőitalporokat, nem volt túl nagy sikere, Törökországban viszont azóta is egyik legjobban eladott termékük, említett egy példát is. A reklámanyaggyártónak alkalmazkodnia kell a megrendelő igényeihez, de a piac jellegzetességeinek ismeretében saját ötletekkel is elő kell rukkolnia. A MultiNr. cég éppen ezért minden évben több új terméket dob piacra, van, amelyik sikeres, és van amelyik nem, de folyamatosan kísérleteznek. A termékek 60–70 százaléka saját elképzelés alapján készül. „A sikeres vállalkozónak az ország uniós csatlakozása jelenti a legnagyobb kihívást – vallja Bokor-Tóth, aki régóta készül a technológiai csatára. – Nincs megállás, újabb és újabb befektetés szükséges, hogy versenyképes maradjon a vállalkozás.” Kovács Zsolt
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!