Temesvár, a befektetők eldorádója

A Les Échos szerint vonzó a külföldi beruházók számára a Béga-parti város Kiváló földrajzi helyzetének és magasan képzett olcsó munkaerejének köszönhetően 6600 külföldi cég több mint 600 millió dollárt fektetett be a rendszerváltás óta Temesváron – derül ki a Les Échos című francia gazdasági napilap nemrég napvilágot látott cikkéből.

Gazda Árpád

2006. május 19., 00:002006. május 19., 00:00

A Temesvár, a befektetők eldorádója című írásban a legjelentősebb párizsi gazdasági újság a 350 ezer lakosú, „kávéházakkal és éttermekkel, valamint az ország legnagyobb bevásárlóközpontjával rendelkező, nyugatias stílusú város” gazdasági sikerének okait elemzi. Első multinacionális cégként a francia Alcatel próbálkozott 1991-ben Temesváron, de azóta jelen van már a Continental, a Siemens, a Salomon, a Solectron, a Philips, a Procter&Gamble és a Coca-Cola is. A legnagyobb volumenű befektető Olaszország 2200 céggel; Itália tíz városából érkeznek közvetlen járatok a temesvári repülőtérre. A siker egyik legfőbb magyarázata – állítja a francia újságíró – a város földrajzi elhelyezkedése: Temesvár 500 kilométeres körzetében tíz európai főváros található. A magasan képzett olcsó helyi munkaerő is vonzó tényező a befektetők számára. A temesvári egyetemeken 50–60 ezer, nyelveket beszélő diák tanul, akik elsősorban az informatika és az elektronika területén szeretnének dolgozni. Néhány multinacionális cég közvetlenül támogatja a műszaki egyetem négy laboratóriumának tevékenységét az oktatók fizetésének megduplázásával. Az egyetem költségvetésének negyedét külföldi cégek finanszírozzák, így a temesvári egyetemi tanárok fizetése esetenként eléri a havi 1600 eurót, ami a romániai tanárok átlagbérének tizenháromszorosa. Ennek köszönhetően Temesvárt nem hagyják el nyugati-európai és amerikai ígéretek reményében a fiatal diplomások – vonja le a következtetést a gazdasági elemző.
A Les Échos szerint ugyanakkor a városvezetés is sokat tett Temesvár felvirágoztatásáért. Gheorghe Ciuhandu polgármester adókedvezményeket vezetett be a külföldi befektetők számára, valamint olyan központi irodát hozott létre, amely elsősorban a külföldi cégeket segíti területbérlési és adminisztrációs kérdésekben. A lap szerint Temesváron a romániai átlagnál kisebb a korrupció, a külföldieket mindenki szívesen fogadja a tizenöt etnikumnak és tíz vallásnak otthont adó városban, amely a francia lap szerint még magán viseli az Osztrák–Magyar Monarchia nyomait. „A temesváriak közelebb érzik magukat a németekhez és az olaszokhoz, mint a Kárpátokon túli-románokhoz” – állította a lapnak Florian Mihalcea helyi román újságíró. MTI
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?