„A kisvállalkozások számára a személyreszabott internetszolgáltatás a legmegfelelőbb. Olyasmit tudunk nyújtani, amit a nagyok nem: rugalmasabbak vagyunk és gyorsabban, helyben dönthetünk, nem vállalati célok vagy statisztikák, hanem személyes kapcsolat és igényfelmérés révén tudunk testreszabott szolgáltatást kialakítani” – jelentette ki a Krónikának Gergely Miklós, a székelyudvarhelyi Sigmasoft Kft. igazgatója.
2006. május 26., 00:002006. május 26., 00:00
Cége azon kevés vállalkozás közé tartozik, amelyet nem vásárolt meg egy nemzetközi szolgáltató a két éve beindult felvásárlási hullámban, és még saját fejlesztésre is tudott pénzt fordítani. „Augusztusban lesz tizenöt éves a cég, addigra meglesz a várost keresztben-hosszában lefedő, 12 kilométernyi üvegszál gerinc is, amelyről a felhasználókat el tudjuk érni” – mondta Gergely Miklós. A Sigmasoft kezdetben számítástechnika-oktatással foglalkozott, igaz, 1991-ben még nem volt internet Romániában. „Az első hat gépet 1998-ban vettük, mai értékben egyenként 25–30 millió lejért. Ekkor már bérelt vonalon saját internetkapcsolatot is létrehoztunk, és elindult az oktatás mellett a netklub. Ki kellett nevelni az első felhasználókat” – ismertette röviden a cég fennállásának első éveit az igazgató. A RomTelecom vezetékmonopóliumát nem párhuzamos hálózat kiépítésével próbálták ellensúlyozni, hanem rádiómodemes kapcsolatok kiépítésével. Az áttörést a felhasználók számában a 2001-es év hozta meg, akkor 27 internetklub is működött Székelyudvarhelyen, és a következő években az otthoni felhasználók száma is gyarapodott. 2002-től három év alatt gyakorlatilag minden cég bekötötte az internetet. Az ipari felhasználók nagyobb biztonságigénye, és a „cartier-network”, a szabad rádióhullámsáv felhasználásával összekapcsolódó, on-line játszó baráti társaságok keltette zavarás miatt vágtak bele a száloptikás rendszer kiépítésébe. Székelyudvarhelyen megközelítőleg a lakások 15 százalékában van internet, a Sigmasoft a felhasználók több mint negyedének szolgáltat. „Azért érzem szerencsésnek magam, mert nem megélhetés, hanem hobbi számomra a Sigmasoft. Ezért nemcsak üzleti szempontból nézem a kérdést. A város fejlődése, de az európai uniós elvárások miatt is fontos lenne a kommunikációs infrastruktúra kiépítése. A vezetéket a föld alá kellene húzni, és erre még Brüsszeltől is lehetne pénzt pályázni. Legyen megbízható, egységes rendszere a városnak – vázolta Gergely Miklós a fejlődés lehetséges irányát. – A környező falvakban: Zetelakán, Oroszhegyen, Felsőboldogfalván, de Farkaslakán is azért építettük ki a rádiómodemes rendszert, mert mindenhová el kell jutnia az információnak. Lassan ugyanolyan fontos lesz ez is, mint a közműhálózat vagy az áram: nélküle nincs élet.”
A Nextra immár a UPC kezében van Bár a Román Távközlés-szabályzó Hatóság (ANRC) honlapján negyven Hargita megyei vállalkozást is feltüntetnek internetszolgáltatóként, ezek közül csupán tucatnyi cég működik. Székelyudvarhelyen öt-hat cég biztosít hozzáférést a világhálóhoz. A legnagyobb megyei és udvarhelyi szolgáltatót, a csíkszeredai székhelyű Nextrát 2004-ben megvette az Astral szolgáltató, 2005-ben pedig a UPC kezébe került, miután ez megvásárolta az Astralt.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!