Röviden

Gazda Árpád

2006. február 08., 00:002006. február 08., 00:00

Bevételi többlettel zárta az évet
a román idegenforgalom
Hosszú szünet után tavaly ismét olyan évet zárt Románia, amelynek során az országba látogató külföldiek több pénzt költöttek el itt, mint külföldön a román állampolgárok. A szervezett utazások keretében a külföldiek 688 millió eurót költöttek el 2005-ben Romániában, a kiutazók által külföldön kiadott pénzmenynyiség pedig elérte az 543 millió eurót. A bevételi többlet eszerint 145 millió euró lett. Utoljára 1989-ben volt bevételi többlet ebben az összehasonlításban a hazai idegenforgalomban. A külföldiek 50 százalékkal többet költöttek tavaly, mint 2004-ben, miközben a román állampolgárok 43 százalékkal költöttek többet külföldön. Az idegenforgalom eddigi legnagyobb negatív egyenlege 1998-ban volt, amikor a román turisták 200 millió euróval többet költöttek külföldön, mint a külföldiek Romániában. Az országba elsősorban német turisták érkeznek szervezett kirándulásokra, őket követik az észak-európaiak valamint a franciák, olaszok, britek.

Aggasztónak tartják az áremelkedés ütemét
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Romániában az idén 5–5,5 százalékos gazdasági növekedés várható a tavalyi, 4,5 százalékosra becsült többlet után. A tavalyi évet főleg az árvizek terhelték. Az IMF elemzői tegnap közölték előrejelzésüket, kéthetes helyszíni tanulmányozás és értékelés után. A hazai folyómérleghiányt a bruttó hazai termék (GDP) kilenc százalékára várja az idén az IMF, a tavalyi 9,4 százalékos deficit után. A pénzintézet szakértői szerint javult Romániában az infláció kezelése, de továbbra is aggasztónak tartják az áremelkedés ütemét. A tavalyi év végi 8,6 százalékos inflációt követően az IMF az idén 6,5 százalékot valószínűsít. A szervezet ugyanakkor a költségvetési és a pénzügypolitika szigorítását, valamint viszszafogott bérpolitikát követel a kormánytól.

A magánosítás mentheti meg a CFR-t
Elemzők szerint felerősítésével, működési rendszerének reformjával és privatizációjával lehetne egyebek mellett szanálni a Román Vasúttársaságot (CFR) és 20 ezer milliárd régi lej összegű felhalmozott adósságát. Ez a legnagyobb tétel, amely a szállítási tárca alá rendelt állami cégek közül a költségvetést terheli. A CFR veszteséges, bár szakértők szerint részlegei képesek versenyképesen működni, jóllehet technológiájuk elavult. A 2000-ben még nyereséges szállítási vállalat felesleges befektetései miatt halmozott fel hatalmas adósságot. Az év elején egyébként elkezdődött az utasszállítást lebonyolító ágazat átalakítása. Ezenkívül a privatizációra való előkészítés már megkezdődött az áruszállító részlegen (CFR Marfa), amielyhez az Európai Fejlesztési és Beruházási Bank (EBRD) ajánlott fel pénzügyi támogatást, továbbá privatizációs tanácsadást is.

A kormány elhalasztotta a Romgaz privatizálását
A kormány az év végéig felfüggesztette a Romgaz Rt. földgázkitermelő részvénytársaság többségének eladására vonatkozó terveket. A döntést azután hozták, hogy a gazdasági minisztérium tanulmányt terjesztett elő, amely szerint a tervezett 51 százalékos privatizálás nem lenne hasznos az államnak. Nemzetközi tanácsadókat kértek fel a Romgaz szerkezetátalakítási programjának és új privatizációs tervének kidolgozására. A tanácsadó csoportot a Credit Suisse First Boston befektetési bank vezeti. Eddig a Gaz de France, az orosz Lukoil, a magyar Mol Rt., a német Wintershall AG és az E.ON-Ruhrgas érdeklődött az évente hét milliárd köbmétert termelő Romgaz privatizálása iránt.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?