Belgiumi mintából okulva vágott bele a faluturizmusba a Kalló házaspár
„A kis nyári konyhának kezdett lehullni a vakolata, és mert nem akartuk az egészet lebontani, elhatároztuk: kijavítjuk. Amint látja, kis panzió lett belőle” – ecseteli parányi vendégfogadója kezdeteit a gyerővásárhelyi Kalló házaspár.
A Kolozs megyei négyszáz lelkes, magyarok és romák lakta faluban élő Kalló Bandi Ferenc és felesége, Gyöngyi – mint mondják – megtehetnék, hogy a takaros családi ház udvarán kiképezett szőlőlugas hűs árnyékában töltsék nyugdíjas éveiket, ehelyett azonban három éve belefogtak a vendégfogadás mesterségébe. „De hiszen éppen ezt akartuk, hogy a lugas árnyékában üldögélve is legyen egy kis mellékjövedelmünk a soványka nyugdíj mellé” – teszi hozzá a ház asszonya.
A beruházáshoz azért kellett egy kis nyugati ösztönzés. A Kalló házaspár leánya, Gyöngyi és férje, Luc van den Branden, valamint a kis Kristóf Belgiumban, egy vallon faluban, Kemzeekeben él, ahol adott volt a falusi vendégfogadás mintája. Következésképpen némi pénz és üzenet is érkezett Erdélybe: a nyári konyhából legyen panzió. Így készült el a hatszor négyméteres alapterületű lak, amelynek földszintjén parányi előszobából étkező, zuhanyozó, mosdó és illemhely nyílik, és a tetőtérbe vezető falépcsőnek is jutott hely. Fent négy kis szoba várja nyolc vendégét, szükség esetén további hat személy is jól elfér a „nagy” házban, amelyben a nyugdíjas házaspár is lakik. A valamikor padlásra dobott virágmintás, festett kanalasok eredeti pompájukban díszelegnek, egyben hasznosak is, merthogy ezekről akaszthatja le a vendég a kést, a villát s a kanalat. A padlón mindenütt házilag szőtt rongyszőnyeg fut végig, az ágynemű akár a patyolat, a fenyőfa burkolat pedig igazi erdei illatot áraszt.
Ilyen körülmények között várja vendégeit az E60-as nemzetközi út mentén a román–magyar határtól 130, Kolozsvártól pedig harminc kilométerre elhelyezkedő gyerővásárhelyi Kalló-minipanzió. A tulajdonosok szerint a szekerezés és lovaglás, az erdőszéli szalonnázás, Kolozsvár, a Gyerőfi-szöktető, a Tarnica-, illetve a Bélesi-tó, a szkerisórai jégbarlang, a Tordai-hasadék és sóbánya, az 1836 méter magas Vigyázó, avagy Vlegyásza-hegy, mindemellett pedig a környék festői szépsége elegendő ahhoz, hogy a turisták megálljanak néhány napra vagy akár hosszabb nyaralásra Gyerővásárhelyen. Kalló Bandi Ferenc úgy véli, az ellátási igénytől függő 5–17 eurós napidíj igazán nem sok, főleg, hogy a 3– 10 év közötti gyermekeknek 50 százalékos a kedvezmény, a 3 évesnél kisebbek pedig ingyen nyaralhatnak Kallóéknál. A ház ura csak azt sajnálja, hogy az E60-ason a falu bejáratánál csak egyetlen „Zimmer frei” feliratú tábla áll. A házigazda szerint ugyanis jó volna, ha mások is kezdeményeznének, mert amellett, hogy ők is hozzájutnának egy kis mellékjövedelemhez, a falu egyszerre akár busznyi turistát is fogadhatna, ami mindannyiuknak hasznára válna.
szóljon hozzá!