Nincs innovációs kedv a vállalkozók körében

A romániai cégek alig 20 százaléka fektet be termék- vagy termelésújításba Alig 20 százalékot ért el azoknak a vállalkozásoknak a számaránya, amelyek termékeik vagy termelési folyamataik felújításába fektettek be 2002–2004 között. Ez az adat 2000–2002 között 17 százalékos volt – derül ki az Országos Statisztikai Hivatal (INS) napokban közzétett jelentéséből.

2006. augusztus 02., 00:002006. augusztus 02., 00:00

A statisztikai adatok arra is rámutatnak, hogy a legtöbb vállalat azért nem végez innovációs beruházásokat, mivel túlságosan nagy anyagi ráfordítást igényelne, s ezt a legtöbb cég nem engedheti meg magának. A 2004-es év folyamán felújítási költségekre összesen 4,5 milliárd régi lejt fordítottak országszerte a vállalatok.
Annak a néhány cégnek, amely mégis az innováció mellett döntött, 67 százaléka egyaránt ruházott be termékek és termelési folyamatok felújításába; 9 százalékuk csupán termékeket újított, míg 24 százalékuk csupán termelési folyamatot. A fejlesztési régiók közül a legnagyobb innovációs kedvet a Bukarest-Ilfov környéki cégek mutattak, itt található az újításba beruházó vállalatok 22 százaléka. Eközben a legkevesebb innovációt Délnyugat-Olténiában jegyeztek. A kutatásból arra is fény derül, hogy főként a nagyvállalatok fordítanak kiemelkedő figyelmet az innovációra. A statisztikai hivatal a tavalyi év során készítette a jelentés alapjául szolgáló felmérést, a hivatal szociológusai szerint az eredmények hibaküszöbe 5 százalék. Az INS közleményéből kiderül, a 2004–2006-os időszak innovációs beruházásait jövőre vizsgálják, és csak 2008-ban teszik majd közzé.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?